Pasaulyje

2019.10.16 10:59

Arti pusės ukrainiečių praėjusiais metais gavo algą vokeliuose, rodo tyrimas

LRT.lt2019.10.16 10:59

Kijevo Tarptautinio sociologijos instituto atliktas tyrimas parodė, kad 45 proc. ukrainiečių pernai gavo neapskaitytą atlyginimą – vokelyje. Šešėlinės ekonomikos mastą tyrę mokslininkai darbo rinkoje rado ir daugiau ydų.

Institutas apklausė 800 įmonių savininkų ir aukščiausios grandies vadovų, reprezentatyviu būdu atrinktų iš visų Ukrainos regionų, išskyrus okupuotus Krymą, Donecką ir Luhanską. Imtį sudarė įvairaus dydžio įmonės – didelės, vidutinės, smulkios ir labai smulkios, taip pat siekta atspindėti visus ekonomikos sektorius.

Pasak sociologų, 40 proc. verslo pajamų buvo neapskaitytos 2017 ir 2018 metais, o 32 proc. darbuotojų dirbo neturėdami oficialių darbo sutarčių. Apklaustų įmonių vadovų kompanijose praėjusiais metais vokeliuose algą gavo 45 proc. ukrainiečių, tai beveik nesiskiria nuo šešėlio masto 2017 m. (46 proc.).

Tyrimo autoriai neaptiko ryškių šešėlinės ekonomikos masto skirtumų tarp regionų. Vertinant atskirus sektorius pastebėta, kad labiausiai korumpuotos sritys yra statybos ir mažmeninė prekyba.

Plačiau su tyrimo metodologija ir išvadomis galima susipažinti čia.