Pasaulyje

2019.10.14 21:38

Žiniasklaida: Sirijos kariuomenė įžengė į vieną svarbiausių kurdų kontroliuojamų miestų

JT: dėl Turkijos puolimo Sirijoje perkelta jau 160 tūkst. civilių; atnaujinta 22.53
Rūta Androšiūnaitė, BNS, ELTA2019.10.14 21:38

Sirijos kariuomenė pirmadienį įžengė į Alepo provincijos šiaurėje esantį Manbidžo miestą, patvirtino valstybinė naujienų agentūra SANA.

Kiek anksčiau Sirijos kurdams artima žiniasklaida skelbė, kad Sirijos vyriausybinių pajėgų karių jau yra Manbidže.

Manbidžas yra vienas svarbiausių kurdų kontroliuojamų miestų.

Anksčiau pirmadienį Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas) pareiškė, kad Ankaros palaikomos Sirijos opozicijos pajėgos netrukus užims Manbidžą ir Kobanę.

Turkijos prezidentas taip pat sakė, kad Ankara savo veiksmus dėl savo operacijos šiaurės Sirijoje koordinuoja su Rusija.

Praėjusios savaitės pabaigoje pranešta, kad kurdų kovotojai susitarė su Damasku, ir Sirijos vyriausybei ištikimos pajėgos buvo perkeltos į šiaurę, kad kartu su kurdais priešintųsi Turkijai.

Nors Sirijoje buvo atstumti daugelį dešimtmečių, vietos kurdų mažuma per 2011 metais prasidėjusį karą išsikovojo faktiškai autonominį regioną, apimantį apie 30 proc. šalies teritorijos.

JT: dėl Turkijos puolimo Sirijoje perkelta jau 160 000 civilių

Dėl Turkijos karinių veiksmų Sirijoje bėgti buvo priversti mažiausiai 160 000 civilių, pirmadienį teigė Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius, paraginęs tučtuojau imtis deeskalacijos.

JT pareiškime teigiama, kad generalinis sekretorius Antonio Guterresas „yra stipriai susirūpinęs dėl karinių veiksmų Šiaurės rytų Sirijoje“. A. Guterresas primygtinai ragino visas puses rūpimus klausimus išspręsti taikiais būdais. Jis teigė, „kad karo veiksmuose nedalyvaujantys civiliai visą laiką turi būti apsaugoti.“

JT generalinis sekretorius taip pat išsakė stiprų susirūpinimą dėl to, kad Turkijos operacija galėtų privesti prie netyčinio su „Islamo valstybe“ siejamų asmenų paleidimo.

Grupuotei „Islamo valstybė“ 2014 metais išplitus visame regione, kurdų vadovaujamos Sirijos demokratinės pajėgos (SDF) nuožmiai gynėsi ir tapo pagrindine JAV vadovaujamos koalicijos partnere.

2018 metų pabaigoje Ankarai pagrasinus pradėti operaciją prieš kurdus Sirijoje, kurdų Liaudies apsaugos daliniai (YPG) paragino Sirijos kariuomenę dislokuotis aplink šiaurinį Manbidžo miestą ir paskelbė patys iš šios teritorijos pasitraukiantys.

Tuo metu sirai įsikūrė aplink Manbidžą, bet nėjo į patį miestą.

Ankara laiko YPG teroristais, susijusiais su Turkijoje veikiančiais kurdų sukilėliais.