Pasaulyje

2019.10.15 08:25

Japonijoje gyvenantis lietuvis: prie stichijų priprantama, bet niekas nesitikėjo tokio stiprumo taifūno

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2019.10.15 08:25

Japoniją užklupusio taifūno Hagibio aukų skaičius jau pasiekė beveik 70, dar 200 sužeidė, o 15 asmenų yra vis dar laikomi dingę be žinios. Lietuvis Andrius Kleiva, jau kurį laiką gyvenantis Tokijuje, sako, kad „gamtiškos stichijos yra kasdienis reiškinys, prie kurio priprantama“.

„Žinant, kad taifūnų sezonas yra spalio–lapkričio mėnesiais, to ir buvo tikėtasi. Netikėtas buvo tik to taifūno dydis, stiprumas ir lietaus gausa, kurią šis taifūnas atnešė. Jis prasidėjo kur kas anksčiau nei numatyta žemėlapyje, kurią skelbia Lietuvos meteorologinė tarnyba“, – pasakoja lietuvis.

Anot jo, taifūnas turėjo užpulti apie 9 valandą vakaro, bet jo padarinius gyventojai pradėjo justi jau apie 9 valandą ryto.

Taip pat skaitykite

„Japonų pats didžiausias pasiruošimas taifūnams prasidėjo po to, kai įvyko apie 1960-uosius metus kitas taifūnas, kuris yra laikomas pačiu didžiausiu Japonijos istorijoje. Japonija suprato, kad reikia kuo greičiau vystyti technologijas, kuo greičiau vystyti savo pasiruošimą. Patys japonai, gaudami žinutes iš meteorologijos tarnybų, stengiasi planuoti iš anksto savo išėjimus, ruoštis pačiam blogiausiam – vandens, elektros netiekimui, įsigyti maisto kelioms dienoms į priekį“, – apie pasiruošimą šalyje pasakoja A. Kleiva.

Tiesa, vaikinas neslepia, kad vietiniai gyventojai buvo daug geriau pasiruošę negu jis – jau vakare Andrius prekybos centre nerado nei vieno produkto. Anot jo, prie to daug prisidėjo ir informacija viešojoje erdvėje. Gyventojai buvo įspėjami, kad tai bus „kažkas, ko ilgą laiką nematėme“.

„Dėl to japonai ėjo į parduotuves, pirko pačius kasdieniškiausius produktus“, – sako vaikinas.

Vis dėlto jis tikina, kad dar geriau pasiruošti tokioms stichinėms nelaimėms būtų sudėtinga. Anot jo, sunkiausia būna tiem žmonėms, kurie gyvena aplink vandens telkinius. Mat dėl smarkių liūčių patvino upės ir susidarė nuošliaužų.

Nors Hagibio – vieno galingiausių taifūnų Tokijo regione pastaraisiais dešimtmečiais – vėjų greitis siekė 216 km per val., daugiausiai žalos padarė būtent smarkios liūtys, dėl kurių iš krantų išsiliejo 21 upė.

Centrinėje šalies dalyje esančiame Nagane neatlaikius pylimui Čikumos upės vanduo užliejo gyvenamuosius rajonus, kur vanduo pakilo iki antrų aukštų.

Keliose šalies vietose kariuomenės ir ugniagesių sraigtasparniais žmonės buvo gelbėjami nuo stogų ir iš balkonų. Fukušimoje viena tokia operacija baigėsi tragiškai: moteris, kuri buvo gelbėjama, nukrito ir žuvo.

Į šiaurės vakarus nuo Tokijo esančioje Kavagojėje gelbėtojai valtimis plukdė šimtus žmonių iš užlietų senelių namų.

„Gyvenantiems prie upių vienintelė galimybė apsisaugoti yra bėgti į Japonijos Vyriausybės paruoštas vietas, stengtis dar geriau reaguoti į pavojaus pranešimus“, – teigia lietuvis.

Taifūnas Japoniją pasiekė šeštadienį vakare, bet dar prieš tai atnešė smarkias liūtis, dėl kurių patvino upės ir susidarė nuošliaužų. Dėl taifūno teko atšaukti kelerias regbio pasaulio čempionato rungtynes.

Daugiau kaip 110 tūkst. gelbėtojų, įskaitant 31 tūkst. karių, visą pirmadienio naktį ieškojo žmonių, kurie per taifūną galėjo atsidurti bėdoje.

Plačiau žiūrėkite LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ nuo 11.35 min.

„Laba diena, Lietuva“. Tiesiogiai iš Japonijos: parduotuvės prieš taifūną – tuščios