Pasaulyje

2019.10.13 23:46

Smūgis premjerui Orbanui: Vengrijos opozicija laimėjo Budapešto mero rinkimus

atnaujinta 06.40
Saulius Jakučionis, BNS2019.10.13 23:46

Vengrijos opozicija sekmadienį laimėjo Budapešto mero rinkimus, taip pirmą kartą suduodama smūgį šalies premjerui Viktorui Orbanui, su partija „Fidesz“ valdančiam šalį nuo 2010 metų.

Nuo 2010 metų Budapešto meru dirbantis I. Tarlosas pasveikino 44-ių G. Karacsony telefonu.

„Vyriausybė geria Budapešto piliečių sprendimą“, – vietos žiniasklaidai sakė Vyriausybės atstovas spaudai.

G. Karacsony lygino kovą dėl Budapešto mero posto su pavasarį vykusiais Stambulo mero rinkimais, per kuriuos Turkijos lyderio Recepo Tayyipo Erdogano (Redžepo Tajipo Erdohano) partijos kandidatą įveikė opozicijos atstovas.

Vengrijoje vykstantys savivaldos rinkimai matomi kaip reta galimybė sugniuždytai opozicijai aptirpdyti premjero V. Orbano galias.

Plataus politinio spektro opozicinės partijos suvienijo jėgas, kad perimtų Budapešto valdymą ir neleistų V. Orbano partijai triuškinamai laimėti visoje šalyje pirmą kartą per beveik dešimt metų.

Per šiuos rinkimus daugumoje savivaldybių „Fidesz“ kandidatams iššūkį metė tik po vieną opozicijos atstovą.

Taip siekiama geriau konkuruoti V. Orbano partijos įvestoje rinkimų sistemoje, suteikiančioje daug privalumų geriausiai pasirodžiusiai partijai.

Už sostinės ribų esančių didesnių miestų rinkimus taip pat laimėjo susivienijusi opozicija.

„Šie rinkimai įrodo, kad opozicijos bendradarbiavimas veikia. Su nauja strategija opozicija pasiekė savo geriausią rezultatą per daug metų“, – sakė „Policy Solutions“ analitikas Andras Biro-Nagy.

Savivaldos rinkimai buvo vertinami kaip naujos opozicijos strategijos testas prieš 2022 metų parlamento rinkimus.

„Budapeštas yra didelis prizas, tačiau proveržis dalyje provincijos miestų yra ne ką mažiau svarbus“, – kalbėjo A. Biro-Nagy.

„Tai pirmas įskilimas Orbano sistemoje. Atrodo patvirtinta, kad ši strategija bus naudojama 2022 metais“, – pridūrė jis.