Pasaulyje

2019.10.13 18:48

Trumpas skelbia apie „galingas“ sankcijas Turkijai, bet Erdoganas nesibaimina Vakarų grasinimų

nurodė iš šiaurės Sirijos atitraukti iki tūkstančio JAV karių; atnaujinta 20.45
BNS, LRT.lt2019.10.13 18:48

Trečiadienį Turkijos pajėgos pradėjo puolimą šiaurės Sirijoje ir košmaras, panašu, nežada baigtis. Donaldas Trumpas toliau skelbia apie rengiamas „galingas“ sankcijas Turkijai, Vokietijos kanclerė Angela Merkel paragino nedelsiant nutraukti puolimą. Savo ruožtu Turkijos pajėgos skelbia perėmusi svarbaus greitkelio Sirijoje kontrolę.

Turkijos pajėgos paskelbė, kad per šalies vykdomą operaciją prieš kurdų kovotojus perėmusios svarbaus M4 greitkelio šiaurinėje Sirijos dalyje kontrolę. Apie tai sekmadienį pranešė Turkijos gynybos ministerija.

„Po sėkmingų operacijų, kurios buvo dalis operacijos „Taikos pavasaris“, ir įsiveržimo 30-35 km gilyn perimta M4 greitkelio kontrolė“, – tviteryje pranešė ministerija.

Šis greitkelis jungia Sirijos rytus ir vakarus šalies šiaurinėje dalyje yra svarbi transporto arterija kurdų Liaudies apsaugos daliniams (YPG), kontroliuojantiems didžiąją dalį šio regiono.

Manoma, kad netekusioms šio kelio YPG pajėgoms bus sunku užsitikrinti tiekimą ir pastiprinimą mėginant atremti turkų ataką, kuri vyksta jau penktą dieną.

Turkija sekmadienį taip pat pranešė perėmusi dviejų miestų – Tal Abjado ir Ras al-Aino – kontrolę.

Sirijos kurdų vadovybė pranešė, kad dešimtims grupuotės Islamo valstybė kovotojų ir jų šeimų nariams pavyko pasprukti iš sulaikymo stovyklų šalies šiaurėje, kur Turkijos pajėgos tęsia puolimą.

Sirijos kurdai ne sykį perspėjo, kad dėl kautynių ir chaoso Islamistai gali išlaisvinti tūkstančius savo kovotojų, kurie laikomi kalėjimuose ir stovyklose kurdų kontroliuotoje teritorijoje. Prancūzija sustabdė visą planuojamą ginkluotės, kurią Ankara gali panaudoti per operaciją Sirijoje, eksportą į Turkiją.

Vis dėlto Turkijos prezidentas neigia pranešimus apie IS kovotojų pabėgimus iš kalėjimų. „Tai yra dezinformacija. Dabar tai daroma siekiant išprovokuoti Ameriką ir Vakarus“, – pabrėžė Turkijos prezidentas.

Pirmadienį per užsienio reikalų komiteto posėdį bus priimtas sprendimas dėl koordinuotos Europos Sąjungos pozicijos.

D. Trumpas skelbia apie Kongrese rengiamas „galingas“ sankcijas Turkijai

Jungtinių Valstijų prezidentas D. Trumpas socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė, jog kartu su šalies Kongreso nariais, įskaitant ir Demokratų partijos atstovus, ruošia sankcijų Turkijai projektą.

„Dirbu su (respublikonu senatoriumi) @LindseyGrahamu ir daugeliu Kongreso narių, įskaitant ir demokratus, kad būtų įvestos galingos sankcijos Turkijai. Iždo departamentas yra pasirengęs, gali būti rengiami papildomi teisės aktai“, – nurodė D. Trumpas.

Jo teigimu, dėl sankcijų Turkijai yra „didelis konsensusas“.

Maža to, kaip skelbia CNN, JAV gynybos sekretorius Markas Esperas sekmadienį pranešė, kad augant chaosui Sirijoje prezidentas D. Trumpas nurodė iš Šiaurės Sirijos atitraukti iki tūkstančio karių, siekiant išvengti „nepagrįsto“ konflikto tarp Turkijos ir JAV remiamų kurdų kovotojų.

Tai dar labiau sustiprino būgštavimus, kad kurdų vadovaujamos Sirijos demokratinės jėgos (SDF) bus priverstos palikti apie 10 tūkst. įkalintų IS kovotojų, ir taip potencialiai sudaryti grupuotei sąlygas atsikurti.

„Praėjusią naktį kalbėjausi su prezidentu, po diskusijų su likusia nacionalinio saugumo komanda, jis nurodė pradėti pajėgumo atsitraukimą iš šiaurės Sirijos“, – CBS laidoje „Face the Nation“ pasakojo Esperas. – O tai yra didžioji mūsų pajėgų dalis.“

Spalio 11 d. skelbta, kad D. Trumpas ketina pasirašyti įsaką, kuriuo Iždo departamentui bus suteikti papildomi įgaliojimai įvesti sankcijas Turkijai dėl žmogaus teisių pažeidimo Sirijoje arba dėl veiksmų, vedančių prie padėties blogėjimo.

Jungtinių Valstijų prezidentas kiek anksčiau į kaltinimus, kad paliko likimo valiai sąjungininkus - Sirijos kurdus, atsakė, kad Amerika esą negali kariauti „nesibaigiančiuose karuose“. Per Turkijos puolimą Sirijos šiaurėje vien žuvo mažiausiai 14 civilių.

R. T. Erdogano atsakas JAV

Savo ruožtu Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas sekmadienį pareiškė, kad Vakarų grasinimai sankcijomis ir ginklų embargas nesustabdys Ankaros karinės operacijos prieš kurdų pajėgas Sirijoje.

„Pradėję savo operaciją susidūrėme su grasinimais ekonominėmis sankcijomis ir ginklų pardavimo embargais. Manantieji, kad gali priversti Turkiją trauktis šiais grasinimais, smarkiai klysta“, – per televiziją transliuotoje kalboje pareiškė prezidentas.

Prancūzija ir Vokietija šeštadienį pareiškė nutraukiančios ginklų eksportą į Turkiją dėl šios Sirijoje prieš kurdų Liaudies apsaugos dalinius (YPG) vykdomos karinės operacijos.

Turkija YPG laiko teroristine kurdų sukilėlių jos teritorijoje atšaka, tačiau Vakarų valstybės kurdų pajėgas naudojo kaip pagrindinę antžeminę jėgą kovoje su „Islamo valstybe“.

R. T. Erdoganas taip pat pranešė trečiadienį telefonu kalbėjęs su Vokietijos kanclere A. Merkel ir kėlęs klausimą dėl ginklų embargo.

„Aš jos paprašiau paaiškinti. Ar mes esame sąjungininkai NATO ar teroristinę grupuotė (YPG), man nežinant, buvo priimta į NATO?“ – nurodė Turkijos prezidentas.

Jis taip pat atmetė idėją dėl kokio nors tarpininkavimo tarp Turkijos ir YPG. „Kada jūs matėte, kad valstybė sėstųsi prie stalo su teroristine grupuote?“ – sakė jis.

R. T. Erdoganas teigė, kad Turkijos kariuomenė ir jos rėmėjai Sirijoje dabar kontroliuoja pasienyje esantį Ras al Aino miestelį, o Tal Abjadas yra puolamas dviem kryptimis.

A. Merkel paragino R. T. Erdoganą nedelsiant nutraukti puolimą Sirijoje

Vokietijos kanclerė A. Merkal sekmadienį paragino Turkijos prezidentą R. Tayyipą Erdoganą nedelsiant nutraukti Turkijos karinę operaciją šiaurinėje Sirijos dalyje ir perspėjo, kad ji gali dar labiau destabilizuoti padėtį regione ir paskatinti džihadistų grupuotės „Islamo valstybė“ atgimimą.

Telefoninio pokalbio metu A. Merkel „pasisakė už neatidėliotiną karinės operacijos nutraukimą“, išplatintame pranešė nurodė jos kanceliarija.

Vokietijos vyriausybės vadovė taip pat pareiškė, kad vykdoma karinė operacija grasina iš namų išvaryti daug žmonių. A. Merkel taip pat pabrėžė, kad ji taip pat gali „destabilizuoti regioną ir privesti prie „Islamo valstybės“ atgimimo“.

Taip pat skaitykite