Pasaulyje

2012.06.14 11:42

JAV plečia slaptų šnipinėjimo bazių tinklą Afrikoje

LRT.lt2012.06.14 11:42

JAV kariuomenė plečia slaptą oro bazių tinklą Afrikoje tam, kad galėtų šnipinėti „Al-Qaeda“ ir kitas kovotojų grupuotes, pranešė „The Washington Post“.

JAV kariuomenė plečia slaptą oro bazių tinklą Afrikoje tam, kad galėtų šnipinėti „Al-Qaeda“ ir kitas kovotojų grupuotes, pranešė „The Washington Post“.

Sekimas atliekamas mažais, nepažymėtais turbosraigtiniais lėktuvais su paslėptais moderniausiais davikliais, kurie skrenda tūkstančius kilometrų tarp oro bazių ir krūmais apaugusių nusileidimo ruožų visame žemyne.

Programa, pradėta 2007 metais, akcentuoja didžiulę JAV specialiųjų pajėgų operacijų plėtrą ir nuolatinę žvalgybos operacijų militarizaciją.

Bazės Burkina Fase ir Mauritanijoje yra naudojamos šnipinėti „Islamiškojo Magribo Al-Qaeda“ grupuotę. Tuo metu Ugandoje – „medžioti“ „Viešpaties pasipriešinimo armiją“. Tai brutalus partizanų judėjimas, vadovaujamas Josepho Kony, kurį dėl karo nusikaltimų nori teisti Tarptautinis baudžiamasis teismas.

Anot „The Washington Post“, planuojama atidaryti bazę Pietų Sudane, kad būtų padedama „medžioti“ J. Kony, kuris ieškomas dėl daugybės žvėriškų poelgių ir veikia kai kuriose labiausiai nuošaliose ir neprieinamose Centrinės Afrikos dalyse.  

Rytų Afrikoje JAV lėktuvai atlieka operacijas Džibutyje, Etiopijoje, Kenijoje ir Seišelių salyne šnipinėdami Somalio islamistų judėjimą „Al-Shebab“. Pranešama apie pradėtas atakas prieš ieškomus kovotojus.

Pasak „The Washington Post“, sekimo lėktuvų flotilė yra sudaryta iš vienavariklių „Pilatus PC-12s“, mažų keleivinių ir krovininių lėktuvų, pagamintų Šveicarijoje.

Laikraščio teigimu, viena iš slaptų bazių yra nuošaliame angare Burkina Faso sostinėje Uagadugu (Vakarų Afrika).

Burkina Faso užsienio reikalų ministras Djibrilis Bassole`is interviu „The Washington Post“ atsisakė atsakyti į klausimus apie JAV specialiųjų pajėgų operacijas savo šalyse, bet sakė, kad vertina JAV bendradarbiavimą saugumo srityje.

„Mes turime kovoti ir ginti mūsų sienas. Kai jie infiltruojasi į šalį, labai sunku juos išvyti“, – apie „Al-Qaeda“ kovotojus kalbėjo D. Bassole`is.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.