Pasaulyje

2019.10.11 16:14

Lietuvoje gyvenanti Eskedar apie Nobelio premiją Etiopijos premjerui: jo nuveikti darbai – neįtikėtinas dalykas

po premjero reformų moterys sudaro pusę parlamento narių
LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2019.10.11 16:14

Šiandien visa Etiopija švenčia, nes šalies premjerui Abiy Ahmedui skirta Nobelio taikos premija. Jis apdovanotas už taikos susitarimą su kaimynine Eritrėja, tai reikšmingas žingsnis visam Afrikos žemynui. Lietuvoje gyvenanti etiopė Eskedar Maštavičienė teigia, kad premjeras įgyvendino daug svarbių pokyčių ir priduria, kad „tai, ką jis padarė tarptautiniu lygmeniu ir Etiopijoje, yra neįtikėtinas dalykas“.

„Žmogus ateina iš tos pačios partijos, kuri buvo jau 30 metų. Ir jis keičia partijos veikimo pobūdį, anksčiau buvo žmonės įkalinami dėl savo politinių pažiūrų, dabar jie paleisti iš kalėjimo. (...) Padedama etiopams tremtyje grįžti namo. Jis rengė susitikimus, kad etiopai, pavyzdžiui įkalinti Saudo Arabijoje, būtų laisvi“, – teigia E. Maštavičienė.

Ji pažymi, kad vienas svarbiausių Etiopijos premjero pasiekimų yra taikos susitarimo su Eritrėja pasirašymas. Abi šalys kariavo kelis metus, tačiau nesantaika tęsėsi dešimtmečius.

„Šiandien broliai Etiopijos ir Eritrėjos, nes buvome viena šalis, kalbėjom viena kalba, esame viena kultūra, buvome atskirti daug metų. Giminaičiai (...) negalėjo matytis“, – pasakoja E. Maštavičienė. Tačiau išsprendus konfliktą, po 30 metų valstybių siena buvo atidaryta ir giminaičiai galėjo susitikti.

Daugeliui jaunų žmonių atrodo, jog A. Ahmedas reformas vykdo per lėtai, tuo tarpu vyresni, buvusią politiką palaikantys etiopai, į premjero žingsnius žvelgia su nepasitenkinimu.

„Šiandien jis ateina ir sako, dirbkime kartu dėl Etiopijos ir dėl pasaulio“, – teigia E. Maštavičienė. Ji primena, jog premjeras taip pat inicijavo medžių sodinimą, augalijos atkūrimą ir tai skatino bendruomeniškumą. Taip pat dėl reformų didėja moterų vaidmuo valstybės valdyme, šiandien pusė narių parlamente yra moterys.

„Galbūt jis yra per anksti Etiopijai kaip lyderis. Galbūt žmonės dar nepasiruošę tokiai laisvei, nes laisvė be atsakomybės yra itin destrukdyti. Bet laisvė pasiekia ir ekonomiką, Etiopija yra atvėrusi duris investicijoms“, – sako E. Maštavičienė.

Vis tik, kaip pažymi E. Maštavičienė, vidiniai konfliktai Etiopijoje tebeegzistuoja ir jie neišnyks greitai.

„Ilgus metus turėjome opresiją. Atsirado Abiy su kitokia lyderyste ir sako, kurkime, statykime Etiopiją kartu“, – teigia pašnekovė. Tačiau, anot jos, nepatenkinti premjeru šiandien bando supriešinti visuomenę ir taip suburti rinkėjus.

Šiandien visa Etiopija švenčia Nobelio taikos premijos skyrimą šalies premjerui.

Visą pokalbį žiūrėkite įraše.

Nobelio taikos premija – Etiopijos premjerui: pasak Lietuvos etiopės, tai neįtikėtina pergalė