Pasaulyje

2019.10.11 12:01

Nobelio taikos premija atiteko Etiopijos premjerui

valstybė didžiuojasi apdovanojimu; atnaujinta 14.14
LRT.lt, BNS2019.10.11 12:01

2019-ųjų Nobelio taikos premija atiteko Etiopijos premjerui Abiy Ahmedui, kuris apdovanotas dėl vaidmens siekiant pagerinti santykius su kaimyne Eritrėja. Po kelerių metų karo ir beveik du dešimtmečius trukusios nesantaikos 2018 metais Etiopija ir Eritrėja pasirašė taikos susitarimą.

Lažybų bendrovės 43-ejų politiką ir klimato aktyvistę Gretą Thunberg laikė favoritais pelnyti apdovanojimą.

A. Ahmedo nuopelnas – vaisingos pastangos pabaigti konfliktą tarp Etiopijos ir Eritrėjos, prasidėjusį 1998 m. Po dvejus metus trukusio karo, nesutarimai tarp dviejų Afrikos šalių tęsėsi kelis dešimtmečius, kol pernai galiausiai pasirašyta taikos sutartis.

Be to, A. Ahmedas tarpininkavo taikos deryboms tarp valdančiųjų kariškių ir prodemokratinio judėjimo kaimyniniame Sudane, tuo pelnydamas palankių vertinimų iš tarptautinės bendruomenės.

Praėjusiais metais šios premijos laureatais buvo paskelbti jazidų aktyvistė Nadia Murad ir Kongo chirurgas Denisas Mukwege, apdovanoti už kovą su lytine prievarta viso pasaulio konfliktų zonose. Pagal Nobelio fondo taisykles trumpieji nominuotųjų sąrašai turi būti laikomi paslaptyje 50 metų.

„Mes pripažįstame, kad daug darbų dar laukia, taip pat pripažįstame, kad gali būti diskutuojama, ar tai (Nobelio premija) yra ankstyva ar ne“, – paskelbimo ceremonijoje sakė Nobelio komiteto pirmininkė Berit Reiss-Andersen.

Šiųmetinis Nobelio premijų sezonas prasidėjo pirmadienį, kai buvo paskirta medicinos premija. Ji atiteko ląstelių reakciją į deguonį tyrinėjantiems mokslininkams britui Peteriui J. Ratcliffe'ui ir amerikiečiams Williamui G. Kaelinui bei Greggui L. Semenzai.

Antradienį buvo paskelbti fizikos premijos laureatai. Jais tapo trys Visatos evoliuciją tyrinėjantys mokslininkai: JAV ir kanadiečių fizikas Phillipas Jamesas Edwinas Peeblesas, šveicarų astrofizikas Michelis Mayoras ir šveicarų astronomas Didier Queloz.

Trečiadienį Nobelio chemijos premija buvo paskirta amerikiečiui Johnui Goodenoughui, anglui M. Stanley Whittinghamui ir japonui Akirai Yoshino „už ličio jonų baterijų sukūrimą“.

Ketvirtadienį buvo įteiktos dvi Nobelio literatūros premijos. 2018-ųjų premija atiteko lenkų rašytojai Olgai Tokarczuk, o šių metų – austrų rašytojui Peteriui Handke. Buvo paskelbti dvejų metų laureatai, nes praėjusių metų premijos paskyrimas pirmą kartą per 70 metų buvo atidėtas kilus priekabiavimo skandalui.

Pirmadienį, spalio 14-ąją, paaiškės paskutinis, ekonomikos premijos laureatas.

Etiopijos premjero biuras: „valstybė didžiuojasi“

Etiopijos premjero A. Ahmedo biuras penktadienį paskelbė, kad šalis didžiuojasi jo pelnyta Nobelio taikos premija, ir pavadino tai jo pastangų reformuoti valstybę bei siekti taikos su Eritrėja paliudijimu.

„Mes, kaip šalis, didžiuojamės“, – socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė laureato biuras.

Pareiškime sprendimas skirti Abiy Ahmedui Nobelio premiją vadinamas „amžinu liudijimu... vienybės, bendradarbiavimo ir sambūvio idealams, kuriuos premjeras nuolat gina“.

„Nuo 2018 metų balandžio, kai premjeras Abiy Ahmed perėmė politinį vadovavimą, jis taiką, atlaidumą ir susitaikymą padarė svarbiais savo administracijos komponentais“, – sakoma pareiškime.

„Nacionaliniu lygmeniu kai kurie įsimintini etapai yra dešimčių tūkstančių politinių kalinių paleidimas, amnestija žiniasklaidos dariniams ir politinėms partijoms, apkaltintiems pagal kovos su terorizmu įstatymą, erdvės politinėms partijoms padidinimas“, – rašoma jame.

„Regiono lygmeniu du dešimtmečius trukusios Etiopijos ir Eritrėjos aklavietės užbaigimas atvėrė naują galimybių bendradarbiauti šioms dviem šalims dimensiją. Dar daugiau, premjeras taip pat stengėsi išspręsti nesutarimus tarp [Somalio] pusiasalio šalių su įsipareigojimu dėl bendros ateities“, – pažymėjo premjero biuras.