Pasaulyje

2019.10.11 10:49

Nobelio taikos premijai artėjant: pastarojo dešimtmečio laureatai

ELTA, LRT.lt2019.10.11 10:49

Penktadienį Osle bus paskelbtas šių metų Nobelio taikos premijos laureatas. Ši premiją pirmą kartą skirta 1901-aisiais. Ypač daug kontroversijų sukėlė premijos suteikimas JAV prezidentui Barackui Obamai 2009 metais. Agentūros dpa-ELTA primena praėjusių dešimties metų laureatus:

Agentūros dpa-ELTA primena praėjusių dešimties metų laureatus:

2018: Denis Mukwegė (Kongas) ir Nadia Murad (Irakas) apdovanoti už savo indėlį kovoje su seksualiniu smurtu karo ir ginkluotų konfliktų zonose.

2017: Tarptautinė kampanija už branduolinį nusiginklavimą (ICAN) pagerbta už savo pastangas atkreipti dėmesį į katastrofiškus branduolinio ginklo naudojimo padarinius bei novatoriškas idėjas, siekiant atominio ginklo uždraudimo sutarties.

2016: Kolumbijos prezidentui Juanui Manueliui Santosui premija atiteko už ryžtingas pastangas nutraukti daugiau kaip 50 metų trukusį pilietinį karą savo šalyje.

2015: Nacionalinio dialogo ketvertas Tunise įvertintas už svarbų indėlį kuriant pliuralistinę demokratiją Tunise po vadinamosios Jazminų revoliucijos 2011 metais.

2014: Malala Yousafzai (Pakistanas) ir Kailashas Satyarthis (Indija) apdovanoti už savo kovą prieš vaikų ir jaunų žmonių priespaudą bei už visų vaikų teisę į švietimą.

2013: Cheminio ginklo draudimo organizacija (OPCW) įvertinta už savo kovą prieš masinio naikinimo ginklus.

2012: Europos Sąjunga pagerbta už daugiau kaip šešių dešimtmečių kovą už taiką, demokratiją ir žmogaus teises Europoje.

2011: Ellen Johnson-Sirleaf ir Leymah Gbowee (abi iš Liberijos) bei Tawakkul Karman (Jemenas) apdovanotos už nesmurtinę kovą stiprinant moterų teises.

2010: Liu Xiaobo (Kinija) įvertintas už savo ilgą ir nesmurtinę kovą už žmogaus teises savo tėvynėje.

2009: JAV prezidentas Barackas Obama apdovanotas už savo indėlį stiprinant tarptautinę diplomatiją ir bendradarbiavimą tarp tautų.

Šiemet į Nobelio taikos premiją pretenduoja 223 asmenys ir 78 organizacijos. Tai ketvirtas didžiausias pretendentų skaičius nuo 1901 metų.

Laureatas bus paskelbtas 11.00 val. Norvegijos (12.00 val. Lietuvos) laiku.

Nors pagal susiklosčiusią tradiciją kandidatų sąrašas laikomas paslaptyje, būta nemažai spėlionių. Tarp pretendentų gauti šių metų Nobelio taikos premiją minima Švedijos paauglė klimato aktyvistė Greta Thunberg, kuri nuo 2018 metų rugpjūčio kiekvieną penktadienį pamokų metu eidavo protestuoti prie parlamento Stokholme, reikalaudama kovoti su klimato kaita.

Paauglės protestas įkvėpė mokinius visame pasaulyje penktadieniais praleisti pamokas ir eiti į gatves reikalauti imtis veiksmų dėl klimato kaitos.

Kitas dažnai minimas pretendentas yra Etiopijos premjeras Abiy Ahmedas dėl jo vaidmens siekiant pagerinti santykius su kaimyne Eritrėja. Po dešimtmečius trukusio priešiškumo 2018 metais Etiopija ir Eritrėja pasirašė taikos susitarimą.

Dar vienu galimu pretendentu gauti šiųmetę Nobelio taikos premija laikoma nevyriausybinė organizacija „Reporteriai be sienų“ (RSF), kuri gina žiniasklaidos laisvę. Ši organizacija buvo viena iš pirmųjų, viešai pasisakiusių prieš brutalią Saudo Arabijos žurnalisto Jamalo Khashoggio žmogžudystę Saudo Arabijos konsulate Stambule 2018-ųjų spalio 2 d.

Anksčiau šią savaitę jau buvo paskelbti Nobelio medicinos, fizikos, chemijos ir literatūros premijų laureatai. Piniginę apdovanojimo dalį sudaro 9 mln. kronų (908 000 dolerių). Apdovanojimai tradiciškai įteikiami gruodžio 10-ąją, minint Alfredo Nobelio mirties dieną.