Pasaulyje

2019.10.10 16:11

Zelenskio „spaudos maratonas“ turguje: žlugus taikos deryboms, ieškotų kitų karo Ukrainos rytuose pabaigos būdų

atnaujinta 16.38
LRT.lt, BNS2019.10.10 16:11

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį surengė „spaudos maratoną“ Kijevo maisto turguje, kur atsakinėja į įvairius žurnalistų jam pateikiamus klausimus. LRT.lt apžvelgia svarbiausius konferencijos akcentus.

V. Zelenskis sakė, kad telefonu kalbant su JAV prezidentu Donaldu Trumpu nebuvo jokio šantažo. Ukrainos prezidentas teigia prieš pokalbį nežinojęs apie JAV sprendimo įšaldyti paramą Ukrainai.

Taip pat Ukrainos vadovas nurodė, jog būtų pasirengęs pradėti tyrimą dėl galimo Ukrainos kišimosi į 2016-ųjų JAV prezidento rinkimus bei galimo buvusio JAV Valstybės sekretoriaus ir dabartinio demokratų partijos pretendento tapti kandidatu į JAV prezidentus Joe Bideno spaudimo Ukrainai nutraukti tyrimą dėl „Burisma“ dujų milžinės, kurios valdybos nariu yra politiko sūnus Hunteris Bidenas. Tiesa, prezidentui esą tyrimas nerūpi, tačiau jei ten būtų aptikta korupcijos pėdsakų, jį būtina vykdyti.

Kaip praneša „Radio Free Europe/Radio Liberty“, paklaustas apie JAV Baltųjų Rūmų paviešintą pokalbį su prezidentu Donaldu Trumpu, kuriame V. Zelenskis naująjį generalinį prokurorą pavadino „100 proc. mano“ žmogumi, Ukrainos vadovas atsakė: „Tai nauja, jauna komanda, turėsime naują generalinį prokurorą, jis bus atviras ir nuoširdus žmogus, 100 proc. Tai mano žmogus, sakiau. Turėjau omenyje, kad tai asmuo iš mano komandos, ne iš buvusio generalinio prokuroro.“

Ukrainos prezidentas sakė „nesantis labai laimingas“, kad buvo paviešintas jo ir D. Trumpo pokalbis, nes tai sumažina taktinių manevrų galimybę „iki nulio“. Pokalbio metu V. Zelenskis teigia nepažeidęs Ukrainos įstatymų.

V. Zelenskis pareiškė esantis atviras galimybei aptarti vieno didžiausių Ukrainos bankų „PrivatBank“ likimą su buvusiu jo savininku oligarchu Ihoriu Kolomoyskiu. V. Zelenskis rinkimų kampanijos metu buvo siejamas su oligarchu, vaidino per jam priklausantį televizijos kanalą transliuotame seriale „Tautos tarnas“. Paklaustas, ar bankas galėtų grįžti į oligarcho rankas, V. Zelenskis atsakė „ne“.

Susitikimo nebus, kol neatsitrauks kariai

Ukrainos prezidentas taip pat pareiškė nesusitiksiantis su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, kol nebus atitraukti kariai rytų Ukrainoje. 41 metų ukrainiečių lyderis ruošiasi tarpininkaujant Vakarams susitikti su V. Putinu Paryžiuje, siekdamas atgaivinti įstrigusį taikos procesą penkerius metus Donbase besitęsiančiam separatistiniam konfliktui užbaigti.

Tačiau šios pastangos, regis, atsidūrė aklavietėje, nes vyriausybės kariai ir separatistų kovotojai dar neatsitraukė nuo fronto linijos.

„Jei nebus atitraukti [kariai], nebus jokio Normandijos viršūnių sutikimo“, – žurnalistams pareiškė V. Zelenskis, turėdamas omeny keturšales derybas su V. Putinu, Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Macronu ir Vokietijos kanclere Angela Merkel.

„Jie turėtų elgtis kaip garantai – jie yra Minsko proceso šalis“, – Kijeve sakė V. Zelenskis, turėdamas omeny taikos derybas.

V. Zelenskis taip pat pasiūlė įtraukti Krymą į Normandijos susitikimo derybas. Tačiau Rusijos užsienio reikalų viceministras Andrejus Rudenko pareiškė, kad Rusija „niekada apie Krymą nediskutuos jokiame formate“, nurodo naujienų agentūra TASS.

Kartu Ukrainos prezidentas pareiškė, kad jei neveiks Minsko susitarimai ir derybos, jis yra pasiruošęs ieškoti naujų karo Ukrainos rytuose užbaigimo mechanizmų.