Pasaulyje

2019.10.10 14:23

Pastangos sulaikyti išpuolio įrašą bevaisės: atakos Vokietijoje vaizdo įrašą internautai vis dar mato

BNS2019.10.10 14:23

Kruvinų šaudynių Vokietijoje vaizdo įrašas ketvirtadienį vis dar laisvai prieinamas „4chan“, „BitChute“ ir kitose svetainėse, ir yra peržiūrimas tūkstančius kartų, nors technologijų kompanijos stengiasi sulaikyti smurtinio turinio plitimą.

Praėjus maždaug parai po atakos Vokietijos Halės mieste, vaizdo įrašas ir nuorodos į užpuoliko antisemitinį „manifestą“, paskelbtą prieš savaitę, vis dar prieinami internete naudojantis paprasta raktažodžių paieška populiariame anoniminiame interneto forume „4chan“.

Trečiadienio ataka Halėje, kai žuvo du žmonės, buvo įvykdyta žydams švenčiant svarbią religinę šventę Jom Kipurą.

Užpuolikas ataką tiesiogiai transliavo internetu. Jo 35 minučių transliacija vyko į vaizdo žaidimus orientuotoje platformoje „Twitch“, kuri priklauso „Amazon“.

„Twitch“ paskelbė, kad tiesioginę transliaciją žiūrėjo tik penki vartotojai, bet kol įrašas buvo pažymėtas ir pašalintas, jį pamatė 2,2 tūkst. žmonių.

Vis dėlto visas įrašas ketvirtadienį buvo toliau prieinamas įvairiose svetainėse, skelbiančiose smurtinio ir seksualinio pobūdžio turinį.

Dvi naujienų agentūros AFP aptiktos nuorodos buvo peržiūrėtos daugiau kaip 90 tūkst. kartų.

Viena jų, „BitChute“, tapo populiari tarp vadinamosios alternatyviosios dešinės sekėjų visame pasaulyje, nes priklauso nuo vartotojų paaukotų pinigų, o ne nuo reklamos, ir vengia varžyti turinį socialinės žiniasklaidos platformose.

Vienas „4chan“ vartotojas paskelbė nuorodą į užpuoliko „manifestą“ ir visą jo nufilmuotą medžiagą su pridėtais angliškais subtitrais.

Tuo metu interneto forume kiwifarms.net AFP surado mažiausiai vieną vartotoją, siūlantį nuorodą į minimą vaizdo įrašą ir instrukcijas, kaip jį atsisiųsti.

Tačiau įrašas ketvirtadienį nebuvo lengvai prieinamas tokiose pagrindinėse platformose kaip „Facebook“, „Twitter“, „YouTube“ ir „Instagram“.

Kitaip buvo kovo mėnesį Naujosios Zelandijos Kraistčerčo mečetėje įvykdytos atakos atveju, kai užpuoliko padarytas įrašas buvo nuolat iš naujo įkeliamas į šias platformas, nors buvo dedamos koordinuotos pastangos jį pašalinti.

Po atakų Kraistčerče vyriausybės ir technologijų kompanijos, tarp jų – „Amazon“, pasirašė dėl partnerystės „The Call“, kuria siekiama išgyvendinti ekstremizmą ir terorizmą internete.