Pasaulyje

2019.10.10 14:31

LRT trumpai: kas ir kodėl vyksta kurdų administruojamoje Sirijos šiaurėje

atnaujinta 17.52
LRT.lt2019.10.10 14:31

Turkija įsiveržė į kurdų kontroliuojamą šiaurės Siriją. Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas teigia norintis sukurti „saugią zoną“, kur galėtų gyventi milijonai sirų pabėgėlių, o kurdai, padėję JAV vadovaujamai koalicijai kovoti su „Islamo valstybės“ (ISIS) teroristine grupuote jaučiasi apgauti. LRT.lt paaiškina įvykius šiame regione.

Kurdai yra 4 gausiausia etninė grupė Artimuosiuose Rytuose, tačiau niekada neturėjo savo nepriklausomos valstybės. Po Osmanų imperijos griūties, kurdų dominuojama teritorija tapo Turkijos, Sirijos, Irako, Irano ir Armėnijos dalimi. Šiandien čia gyvena apie 25–35 mln. kurdų.

Kurdų administracija jau pranešė apie 2 ISIS kovotojų surengtas atakas prieš SDF kovotojus, kai regione prasidėjo Turkijos ataka.

Sirijoje kurdai kovojo su ISIS džihadistais ir tikėjosi pasiekti nepriklausomybę, tačiau vėliau ambicijas sumažino iki didesnės autonomijos Sirijos sudėtyje siekio. Šiaurės Sirijoje buvo dislokuoti ir JAV vadovaujamos tarptautinės koalicijos kariai iš JAV bei Prancūzijos, paramą iš oro jiems teikė dešimtys šalių, tarp jų ir Lietuva.

Kurdai šiaurės Sirijoje prižiūri sulaikytus buvusius ISIS kovotojus ir tūkstančius su jais susijusių moterų bei vaikų, kurių nenori repatrijuoti Vakarų valstybės.

Irake kurdai turi savivaldų Kurdistano autonominį regioną, bet praeityje tiek čia, tiek kitose Artimųjų Rytų valstybėse jie yra patyrę represijas, bandyta juos suniveliuoti perkeliant etninius arabus.

1978 m. Turkijoje buvo įkurta Kurdistano darbininkų partija (PKK), kuri kvietė kurti nepriklausomą kurdų valstybę Turkijoje, po 6 metų pradėjo ginkluotą kovą. 1990-aisiais atsisakė nepriklausomybės siekio, ėmė deklaruoti norintys didesnės politinės ir kultūrinės autonomijos.

2015 metais po savižudžio sprogdintojo atakos nutrūko taikos derybos, kurdai apkaltino šiuo išpuoliu Turkijos valdžią, o šie – IS. Turkijos valdžia pradėjo karą prieš terorizmą, nukreiptą prieš PKK ir ISIS. Turkija, JAV, ES laiko PKK teroristine organizacija, tačiau ES ir JAV remia dabartinę kurdų valdžią šiaurės Sirijoje.

Kurdų Liaudies savigynos pajėgos (YPG), kurios kovojo su ISIS Sirijoje Turkijos yra siejamos su PKK.

Operacija, kurioje dalyvauja Lietuva

Apie karinių veiksmų pradžią šiaurės Sirijoje R. T. Erdoganas pranešė tviteryje. Pirmadienį JAV prezidentas Donaldas Trumpas pranešė, kad JAV kariai pasitrauks iš Sirijos dėl numatomos turkų atakos. D. Trumpas pagrasino sunaikinti Turkijos ekonomiką, jei ji „nueis per toli“, tačiau gynė savo principinį sprendimą.

Pats D. Trumpas savo sprendimą išvesti JAV karius iš Sirijos gina ir pareiškė, jog kurdai nepadėjo amerikiečiams per Antrąjį pasaulinį karą, kai sąjungininkai išsilaipino Normandijos paplūdimiuose bei pradėjo ataką prieš nacistinę Vokietiją.

R. T. Erdoganas ketvirtadienį pagrasino į ES pasiųsti 3,6 milijonus pabėgėlių sirų, jei Bendrija karinę operaciją vadins invazija.

JAV Valstybės sekretorius Mike`as Pompeo paneigė, jog karių išvedimas „uždegė žalią šviesą“ Turkijos atakai, tačiau kurdų nepavadino sąjungininkais. Kurdų pajėgos padėjo JAV vadovaujamai tarptautinei koalicijai kovoti su čia bandžiusia įsitvirtinti teroristine organizacija „Islamo valstybė“.

Taip pat skaitykite

Turkijos ataka buvo pasmerkta tarptautinės bendruomenės. Dėl jos ketvirtadienį šaukiamas specialus Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdis.

Naujienų agentūros BNS žiniomis, trečiadienį Lietuvos valstybės vadovai ėmė svarstyti siųsti karius į Siriją dalyvauti operacijoje „Įgimtas ryžtas“ prieš IS. Dabar Irake vykstančioje operacijoje jau dalyvauja Lietuvos atstovai.

Turkijos karinė operacija Šiaurės Sirijoje: žuvo mažiausiai 19 kurdų ir 8 civiliai
Turkija įsiveržė į kurdų kontroliuojamą šiaurės Siriją, kurioje Recepas Erdoganas nori sukurti „saugią zoną“