Pasaulyje

2019.10.10 10:17

Kinijos ir JAV atstovai derėsis dėl prekybos karo, kol pasaulio prekybos augimas beveik sustojo

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.10.10 10:17

Šiandien Jungtinių Amerikos valstijų ir komunistinės Kinijos valdžios atstovai atnaujina derybas dėl tarpusavio  prekybos. Prezidento Donaldo Trumpo inicijuota muitų kinų prekėms didinimo kampanija ir kitos sankcijos pridarė nemažai nuostolių kinams, amerikiečiams ir visai pasaulinei prekybai, bet, JAV prezidento nuomone, tik taip galima Pekino režimą priversti derėtis.

JAV prezidentas, liepęs dar padidinti muitus 250 mlrd. JAV dolerių vertės kinų importui nuo spalio 15-osios, pats pareiškė, kad nėra tikras, ar šis prekybos ministrų ir kitų aukščiausio lygio vyriausybių atstovų derybų ratas pavyks. Bet jis nepraranda optimizmo.

„Jie nori susitarti. Nuo tada, kai mes pradėjome daryti tai, ką darome, jie prarado 3,5 mln. darbo vietų. Jų tiekimo grandinės suiro ir nutrūko, ir jie nori derėtis. Laukiame jų ketvirtadienį ir penktadienį. Manau, turėsime progą susitarti dėl ko nors reikšmingo“, – teigia D. Trumpas.

Kinijos atstovams be muitų dar reikės aiškintis ir dėl naujų ekonominių sankcijų ką tik įvestų 28 Kinijos kompanijomis ir vyriausybės agentūroms. Amerikiečiai įvedė sankcijas dėl plataus masto komunistinės Kinijos valdžios represijų prieš musulmonų tautinę mažumą šiaurės vakarinėje Sindziango provincijoje.

Dėl prievartinio vietos musulmonų uigūrų perauklėjimo neva darbo stovyklose ir totalinio gyventojų sekimo sankcijos įvestos ir tokiai garsiai kinų saugumo įrangos gamintojai kaip „Hikvision“.

„Norėčiau pabrėžti, kad Sindziango reikalai – tai grynai Kinijos vidaus reikalas. Jokia šalis neturi teisės į tai kištis. JAV neminėjo Sindziango temos vadinamuosiuose žmogaus teisių reikaluose. Tokie kaltinimai – tai tik tarptautinei bendrijai skirti amerikiečių pasiteisinimai, kad ji galėtų kištis į Kinijos vidaus reikalus“, – sako Kinijos Užsienio reikalų ministerijos atstovas Gengas Shuangas.

Prekybos karas tarp dviejų didžiausių pasaulio ekonomikų jau pridarė problemų visam pasaulio ūkiui. Naujausi duomenys rodo, kad pasaulinės prekybos augimas beveik sustojo.

„Prekybos kare pralaimi visi. 2020-aisiais pasaulinei ekonomikai bendri nuostoliai bus apie 700 mlrd. dolerių. Tai apie 0,8 proc. globalaus BVP, negalima to ignoruoti“, – teigia Tarptautinio valiutos fondo (TVF) direktorė Kristalina Georgieva.

JAV ekonomika vis dar auga, nedarbas rekordiškai žemas, bet Amerikos verslininkai gerokai sumažino investicijas į gamybą, o tai prognozuoja ūkio nuosmukį.

Tokiomis sąlygomis, turėdami omenyje kitais metais rengiamus JAV prezidento rinkimus, komunistinės Kinijos vadovai gali nuspręsti palaukti kitos Amerikos administracijos ir tada su ja derėtis dėl tarpusavio prekybos.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 4:46 min.

Žinios. Į Lietuvą atvyksta Annegret Kramp-Karrenbauer: Vokietijos gynybos ministrę pasitiks Raimundas Karoblis