Pasaulyje

2019.10.09 18:48

Rusijos opozicija: šalies laukia didžiuliai sukrėtimai

Mindaugas Sėjūnas, LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2019.10.09 18:48

Rusijos opozicijos teigimu, net ir po masinių susidorojimų su mitinguotojais, Kremlius ramybės neturės. Šiuo metu ruošiamasi milžiniškiems mitingams, streikams, kitoms radikalioms akcijoms, kurios planuojamos visoje Rusijoje. Artimiausiu metu šalies laukia didžiuliai sukrėtimai. Neatmetamas kruvinas perversmo scenarijus.

„Visa ši autoritarinė diktatūra laikosi ant Vladimiro Putino. Tradicinis valdžios pasikeitimas vyks arba dvaro perversmo, arba revoliucijos būdu. Rusijai gresia tokia perspektyva. Esu įsitikinęs, kad valdžia Rusijoje nepasikeis „mažu krauju“, jos pasikeitimui prireiks „didelio kraujo“. Išspręsti Rusijos visuomenės prieštaravimų be kraujo jau nepavyks. Viskas per toli nuėjo“, – tikina teisininkas, opozicijos atstovas Markas Feiginas.

Teisininkas teigia, kad V. Putino režimas paniškai bijo menkiausių pilietinio nepaklusnumo akcijų. Būtent todėl Maskvos teismai atmetė apeliacijas ir paliko galioti žemesnės instancijos teismų sprendimus, prikausčiusius visos Rusijos ir pasaulio žiniasklaidos dėmesį.

Kirilas Žukovas, kepštelėjęs „Rusijos nacionalinės gvardijos“ smogiko šalmą, nuteistas trejiems metams nelaisvės. Danila Beglecas, truktelėjęs policijos pareigūną už rankos, už grotų praleis dvejus metus. Tačiau labiausiai nepasisekė garsiam tinklaraštininkui Vladislavui Sinicai – jis nuteistas penkeriems metams nelaisvės.

V. Sinica tviteryje neva paragino susidoroti su žiauriai mitingus malšinančių pareigūnų vaikais. Teigiama, kad tokiais baudžiamaisiais procesais Kremlius nori įbauginti jaunimą žmones rinktis į mitingus prieš valdžią.

„Tokios represijos – tai istorinis funkcinis instrumentas, kuriuo 20 amžiaus Rusijoje buvo žlugdomas pasipriešinimas valdžiai. Tikslas dvigubas: iš vienos pusės – valdžia keršija jauniems žmonėms, tačiau svarbiausias tikslas – įbauginimas, parodant pavyzdį, kas bus, jei protestuosite prieš Kremlių. Tai ypatingai akivaizdu V. Sinicos bylos atveju, kuris parašė vieną žinutę tviteryje, jį galėjo nubausti administracine tvarka, bet penkeri metai už vieną žinutę – tai sveiku nesuvokiama bausmė“, – sako teisininkas.

Didžiausią pasipiktinimo bangą sukėlė aktoriaus Pavelo Ustinovo sulaikymas, kuris buvo apkaltintas pasipriešinimu pareigūnams, jų sužalojimu ir nuteistas trejiems su puse metų nelaisvės.

P. Ustinovo byla papiktino garsius Rusijos menininkus, kurie surengė akciją vadinamą vaizdo įrašo „flashmob“, kuriame aktoriui palaikymą pareiškė Konstantinas Raikinas, Maksimas Galkinas, Michailas Jefremovas ir kiti.

„Tai jų klaida. Žinote, kaip Rusijoje sakoma: „mišką kerta – skiedros lekia“. Jie sulaikė atsitiktinį žmogų, kuris neturėjo jokio ryšio su protestais, kuris yra apolitiškas, bet jie gaudė visus iš eilės. Tai jį tos girnos sumalė. O tokie teismai vyksta labai greitai – savaitė, dvi ir bylą perduoda svarstymui. Nuo to jaunuolio sulaikymo iki teismo praėjo keletas savaičių, labai greitai, niekas nesidomėjo tyrimu, nes uždavinys teismui – ne tyrimas, o represijos“, – M. Feiginas.

Maskvoje išeidama iš namo laiptinės buvo sulaikyta mitingų dalyvė, „Pussy Riot“ grupės lyderė Nadia Tolokolnikova. Mergina išgarsėjo visame pasaulyje, kuomet cerkvėje surengė akciją „Dievo motina išvyk Putiną“. Už šį akibrokštą atlikėja buvo nuteista dvejiems metams kalėjimo.

„Tai vykdoma prevenciškai ir tai vyksta ne tik dabar, tačiau jau daugelį metų. Žmonės sulaikomi išeidami iš laiptinės, ir ne tik mitingų lyderiai, bet ir aktyvūs dalyviai, jie sulaikomi ne už veiklą, bet už tariamai keliamą pavojų“, – sako advokatas.

Aktyvindamas veiklą Jungtinėse Tautose, Europos Taryboje, Afrikoje, Kremlius nepastebėjo, kaip Rusijoje užaugo nauja, laisva ir demokratiška jaunimo karta. Šiems žmonėms nepriimtinas nei V. Putino valdymo stilius, nei metodai. Rusijos jaunimą, išaugusį ne tik rusiškos kultūros, bet ir vakarietiškų vertybių įtakoje siutina valdžios ketinimai atkirsti šalį nuo pasaulinio interneto tinklų. Laisvę vertinantys rusai nenori būti uždaryti Šiaurės Korėjos lygio autoritariniame kalėjime.

„Laba diena, Lietuva“. Lietuviai juodai dienai ir pensijai atsideda mažiausiai iš Baltijos šalių