Pasaulyje

2019.10.09 19:31

Susitarimas dėl dalijimosi migrantais ES narių ministrų palaikymo nesulaukė, Lietuvai kyla neaiškumų

LRT.lt2019.10.09 19:31

Bandomasis susitarimas dėl centrinėje Viduržemio jūroje išgelbėtų migrantų pasidalinimo po Europos Sąjungos nares antradienį vykusiame valstybių vidaus reikalų ministrų susitikime didelio entuziazmo nesulaukė. Lietuva teigia esanti atvira sprendimų paieškai, bet deklaracijos tekstas esą kelia neaiškumų.

Rugsėjį Prancūzija, Vokietija, Italija, Malta šios šalies sostinėje vykusiame susitikime pasirašė pirminį susitarimą dėl dalinimosi migrantais. Tada naujienų agentūra AFP skelbė, kad Lietuva galėtų būti tarp 11 šalių, į kurais būtų perkeliami Viduržemio jūroje išgelbėti migrantai, kurie galėtų prašyti prieglobsčio būdami čia, taip sumažinant spaudimą Italijai ir Maltai.

Vokietija ir Prancūzija tada planavo priimti po ketvirtadalį išgelbėtų migrantų, o kitos šalys turėjo pasidalinti likusią pusę.

Susitarimas išspręstų stringančias ES narių derybas po kiekvienos migrantų gelbėjimo operacijos Viduržemio jūroje. Tačiau antradienį vykusiame vidaus reikalų ministrų susitikime pirminiam susitarimui pritarė tik Liuksemburgas, Airija ir Portugalija.

„Lietuva šių valstybių narių pastangas ieškoti sprendimų vertina pozityviai, tačiau deklaracijos tekstas kelia tam tikrų neaiškumų dėl aspektų, susijusių su jos įgyvendinimu. Pavyzdžiui, ar Lietuva galėtų pasirinkti perkelti tik tuos asmenis, kuriems reikalinga tarptautinė apsauga, ar spėtų atlikti išsamius perkeliamų asmenų saugumo patikrinimus.“ – rašytiniame komentare portalui LRT.lt nurodė Lietuvos Vidaus reikalų ministerija (VRM).

Siūlyta schema yra laikina ir galiotų 6 mėnesius. Anot AFP, susitikime ministrai pripažino, jog reikėtų daryti daugiau, bet pažymėjo, jog dauguma ES narių vis dar tvarkosi su 2015-ųjų metų migrantų antplūdžiu.

Europos komisaras migracijai Dimitris Avramopoulos pažymėjo, kad šis susitikimas buvo tik pirmas žingsnis ir „reikės daugiau diskusijų“.

„Šiems klausimams aptarti spalio 11 d. organizuojamas techninis susitikimas, kuriame dalyvaus ir Lietuvos atstovai. Lietuva yra atvira tolimesnėms diskusijoms, o atsiradus aiškumui dėl visų mūsų valstybei svarbių solidarumo mechanizmo įgyvendinimo aspektų, vėliau bus apsispręsta ir dėl dalyvavimo šiame mechanizme galimybės.“ – rašoma Lietuvos VRM komentare.

Nuo 2016-ųjų keldamiesi per Viduržemio jūrą iš Šiaurės Afrikos nuskendo arba be žinios dingo virš 19 tūkst. migrantų, rodo Jungtinių Tautų duomenys.