Pasaulyje

2019.10.09 16:23

Turkija vykdo puolimą sausuma šiaurės Sirijoje: nuo bombardavimo pabėgo tūkstančiai

Sirijos kurdai sako atrėmę ataką; atnaujinta 08.47
LRT.lt, BNS2019.10.09 16:23

Trečiadienį Turkijos pajėgos pradėjo puolimą šiaurės Sirijoje, teigia Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas. Turkijos gynybos ministerija patvirtino, kad sausumos pajėgos pradėjo puolimą Sirijoje. Jie taip pat patvirtino, kad buvo suduotas smūgis 181 taikiniui. Pranešama, kad per Turkijos bombardavimą žuvo 16 žmonių. Mažiausiai aštuoni iš jų yra civiliai.

„Turkijos karinės pajėgos ir Sirijos nacionalinė armija pradėjo sausumos operaciją į rytus nuo Eufrato upės. Tai operacijos „Taikos pavasaris“ dalis“, – skelbia ministerija.

Ministerija taip pat paskelbė, kad Turkijos pajėgos sudavė smūgį 181 taikiniui Sirijoje.

„Turkijos ginkluotosios pajėgos per operaciją „Taikos pavasaris“ smogė 181 teroristinės organizacijos taikiniui, kai vykdė oro antskrydžius ir paleido ugnį“, – skelbia ministerija.

Sirijos demokratinės pajėgos (SDF) skelbia, kad jų pajėgos atremia Turkijos sausumos puolimą pasienyje.

„Turkijos sausumos puolimą atremia SDF kovotojai Tell Abyad mieste. Dabar jie neturi pranašumo“, – skelbia jie.

SDF pajėgų atstovas Mustafa Bali tokį pranešimą išplatino po to, kai Turkija išplatino savo pranešimą apie puolimo sausuma pradėjimą.

Turkijos antskrydžiai Sirijoje

Apie operacijos pradžią Turkijos prezidentas paskelbė tviteryje.

Turkijos kariuomenė vykdo puolimą kurdų dominuojamoje šiaurės Sirijoje. Ataka prasidėjo po to, kai JAV prezidentas Donaldas Trumpas pareiškė, kad iš regiono pasitrauks JAV kariai. Dėl šio žingsnio jis kaltintas apleidžiantis sąjungininkus kurdus, kurie kovojo su čia anksčiau įsitvirtunusia „Islamo valstybe“.

Turkija siekia išvalyti šiaurės Siriją nuo kurdų kovotojų ir čia įkurti „saugią zoną“, kurioje galėtų įsikurti 3,6 mln. pabėgėlių sirų, kurie šiandien yra Turkijoje, nurodo BBC.

Nors D. Trumpas tviteryje pagrasino sunaikinti Turkijos ekonomiką , jei ji „peržengs raudoną liniją“, bet kurdų dominuojamos SDF, kurios kovojo su džihadistais, JAV prezidento sprendimą mato kaip dūrį į nugarą.

Pasak R. T. Erdogano, puolimas vykdomas prieš Sirijos šiaurėje veikiančius kurdų ir džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) kovotojus.

Ankara jau ilgai planavo imtis karinių veiksmų prieš šiaurės Sirijoje veikiančias kurdų pajėgas. Sirijos kurdų Liaudies apsaugos dalinius (YPG) Ankara laiko uždraustos Kurdistano darbininkų partijos (PKK), nuo 1984-ųjų tęsiančios kruviną sukilimą Turkijos pietryčiuose, teroristine atšaka.

Damasko režimas pažadėjo „atsakyti“ į tokius Ankaros veiksmus.

Kurdų vadovaujama regiono administracija paragino gyventojus vykti į pasienį su Turkija ir „atlikti savo pareigą“, rašo BBC.

Kurdai saugo sulaikytus ISIS kovotojus, kurių nenori priimti Vakarų valstybės, iš kurių kovotojai yra atvykę. D. Trumpas anksčiau pareiškė, kad invazijos atveju šie kovotojai taps Turkijos problema.

Nugriaudėjo sprogimas

Netoli Turkijos sienos esančio vieno Sirijos miestelio trečiadienį nugriaudėjo sprogimas, pranešė naujienų agentūros AFP korespondentas, Ankarai kiek anksčiau paskelbus apie ilgą laiką planuotos operacijos prieš kurdų kovotojus pradžią.

Pasak reporterio, virš pasienyje esančio Ras al Aino pakilo baltų dūmų debesis ir skriejo kariniai lėktuvai, o dešimtys civilių mėgino pabėgti.

„Turkų kariniai lėktuvai surengė oro smūgių... Ras al Aino rajone pasienyje“, – pranešė karą Sirijoje stebinti organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR).

Naujienų agentūros AFP korespondentas pranešė, kad netoli Turkijos sienos esančio vieno Sirijos miestelio trečiadienį nugriaudėjo sprogimas.

SDF kreipėsi į JAV prašydama sukurti neskraidymo zoną, kad „būtų sustabdytos atakos prieš nekaltus žmones“.

„Remiantis pirminiais pranešimais, yra civilių gyventojų aukų“, – sakoma pranešime.

Rajone buvo matomi SDF kovotojai, ginkluoti raketų leidimo įrenginiais, o kurdų pareigūnai ragino civilius gintis prieš puolimą.

SOHR pranešė, kad aviacijos ir artilerijos bombardavimų surengta ir Tal Abjado pasienio regione.

SDF praneša, kad trečiadienį sunaikino vieną Turkijos šarvuotį.

Naktį iš antradienio į trečiadienį į pasienį su Sirija Turkijai siunčiant daug karių ir transporto priemonių, kurdai telkė pajėgas kovai su puolimu.

„Skelbiame tris dienas visuotinės mobilizacijos šiaurės ir rytų Sirijoje“, – pranešė kurdų pareigūnai šiaurės Sirijoje, ragindami visus civilius „vykti į pasienį su Turkija... priešintis [puolimui] šiuo delikačiu istoriniu momentu“.

Vos prasidėjus puolimui, Anatolijos naujienų agentūra pranešė, kad nuo raketų nukentėjo Turkijos Džeilanpinaro ir Nusaibino miestai.

„Tiek turkų, tiek kurdų pajėgos yra surengusios chaotiškų atakų Sirijoje, per kurias žuvo daugybė civilių“, – perspėjo tarptautinės žmogaus teisių gynimo organizacijos „Amnesty International“ Artimųjų Rytų tyrimų skyriaus direktorė Lynn Maalouf.

„Nebegalima leisti, kad tai vėl įvyktų“, – pridūrė ji.

Kurdai sakė, kad savo buvusį sąjungininką Vašingtoną ir visą tarptautinę bendruomenę laikys atsakingą už galinčią kilti „humanitarinę katastrofą“.

Kurdai tvirtina, kad Ankaros tikrasis tikslas yra sumažinti jų demografinį dominavimą Sirijos šiaurės rytuose, atsiunčiant daugiausia sunitų arabų pabėgėlių, kilusių iš kitų šalies regionų, dabar gyvenančių pietvakarių Turkijoje.

Ras al Aine kurdų vadovaujamos saugumo pajėgos įkūrė naujų patikros punktų ir atgabeno padangų, kurias ruošiamasi padegti, kad sumažėtų matomumas turkų karinių orlaivių pilotams, pranešė AFP korespondentas.

Ras al Ainas buvo viena iš vietų, iš kur pirmadienį pasitraukė JAV kariai.

Šio miesto kurdų pareigūnai ragino protestuotojus rinktis pasienyje ir iškėlė ten vėliavų ir pastatė palapinių.

„Nepaliksime šių žemių“, – sakė 32-ejų Ras al Aino gyventojas Kawa Sleemas (Kava Slimas).

„Karas mus persekiojo daug metų, o Erdoganas kasdien grasina mums nauja ataka“, – pridūrė jis ir sakė, kad gins savo miestą „visomis įmanomomis priemonėmis“.

Ras al Ainas yra viena iš pirmųjų vietovių, kur turėtų vykti Ankaros puolimas. Šiame mieste, kaip ir kiek vakariau esančiame Tal Abjade, gyvena daugiausia arabai.

Kurdų pajėgos iškasė griovių ir tunelių abiejuose miestuose ir uždengė kelius metalinėmis plokštėmis, kad užblokuotų turkų bepiločių skraidyklių kameras.

SOHR: iš Sirijos pasienio rajonų nuo Turkijos bombardavimo pabėgo tūkstančiai žmonių

Turkijos pajėgoms bombarduojant Sirijos šiaurinius pasienio rajonus iš jų pabėgo tūkstančiai civilių, trečiadienį pranešė padėtį šalyje stebinti organizacija.

„Tūkstančiai žmonių pabėgo iš Ras al Aino rajono... ir Tal Abjado kaimo vietovės“ į teritorijas, kurių dar nepuolė Ankaros pasiųsti kariniai lėktuvai, informavo Jungtinėje Karalystėje įsikūrusi „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR).

Kaimyninio Irako kurdų regiono vadovybė teigia, kad jie negalės priimti visų, bėgančių iš Sirijos nuo Turkijos puolimo.

Irake kurdai turi pusiau autonominį regioną, jo valdžia teigia, kad šiame regione nėra vietos priimti visus, kurie galimai bėga nuo Turkijos puolimo iš Sirijos, skelbia CNN.

Išplatintame pranešime teigiama, kad Turkijos puolimas įtaką padarė ir už Sirijos ribų, bei buvo pabrėžta galimybė dėl ISIS sustiprėjimo bei naujų migrantų atsiradimo.

Pasaulio lyderiai ragina nutraukti puolimą

Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude`as Junckeris trečiadienį pareikalavo, kad Turkija nutrauktų savo karinę operaciją prieš kurdų kovotojus šiaurės Sirijoje, perspėdamas Ankarą, kad Bendrija nemokės už vadinamąją „saugumo zoną“, kuri gali būti sukurta.

„Raginu Turkiją ir kitus veikėjus susilaikyti ir nutraukti operacijas, kurios jau vyksta šiuo metu, kai mes kalbame“, – sakė J.-C. Junckeris Europos Parlamente.

Prancūzija „griežtai smerkia“ Turkijos puolimą šiaurės rytų Sirijoje, ketvirtadienį pareiškė Prancūzijos Europos reikalų ministrė Amelie de Montchalin, praėjus kelioms minutėms po Ankaros pajėgų surengto antskrydžio.

Pasak A. de Montchalin, Prancūzija, Vokietija ir Jungtinė Karalystė ruošia bendrą deklaraciją, „kurioje labai aiškiai pasakoma, kad mes griežtai smerkiame“ Turkijos pradėtą kampaniją prieš kurdų pajėgas šiaurės rytų Sirijoje.

JAV senatorius Lindsey Grahamas, paprastai ištikimas prezidento Donaldo Trumpo sąjungininkas, trečiadienį netikėtai sukritikavo JAV politiką pažadėdamas, kad Kongresas privers Turkiją sumokėti už jos operaciją prieš kurdus Sirijoje.

„Mes imsimės pastangų Kongrese, kad [Turkijos prezidentas Recepas Tayipas] Erdoganas brangiai sumokėtų“, – parašė L. Grahamas socialiniame tinkle „Twitter“.

Jungtinių Tautų Saugumo Taryba ketvirtadienį rengia skubų posėdį dėl Turkijos karinės operacijos šiaurės Sirijoje, trečiadienį informavo diplomatai.

Nyderlandai trečiadienį iškvietė Turkijos ambasadorių, kad pasmerktų Ankaros pradėtą puolimą prieš kurdų pajėgas šiaurės Sirijoje, ir perspėjo, kad ši karinė operacija gali lemti džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) atsikūrimą.

Nyderlandų užsienio reikalų ministras Stefas Blokas, kurio šalis priklauso tarptautinei koalicijai, kovojančiai su IS, sakė, kad turkų puolimas gali turėti „siaubingų humanitarinių pasekmių“.

„Nyderlandai smerkia Turkijos puolimą šiaurės rytų Sirijoje. Iškviečiau Turkijos ambasadorių. Raginu Turkiją neiti tuo keliu, kurį ji pasirinko“, – parašė S. Blokas socialiniame tinkle „Twitter“.

„Niekas negaus naudos iš potencialiai siaubingų humanitarinių pasekmių. Ši operacija gali išprovokuoti naujų pabėgėlių srautų ir pakenkti kovai su IS ir stabilumui regione“, – pridūrė jis.

NATO narė Turkija anksčiau trečiadienį pradėjo puolimą prieš kurdų vadovaujamas Sirijos demokratines jėgas (SDF), JAV prezidentui Donaldui Trumpui (Donaldui Trampui) įsakius išvesti dalį amerikiečių karių iš Turkijos ir Sirijos pasienio.

SDF anksčiau buvo Jungtinių Valstijų sąjungininkės kovoje su IS. Tačiau Ankara tvirtina, kad SDF yra susijusios su kurdų kovotojais Turkijos teritorijoje.

Nyderlandai su IS kovojančiai koalicijai priklauso nuo 2014 metų. Gegužę daugiau kaip 50 olandų karių dar treniravo kurdų kariškius Irako Erbilio mieste.

Nyderlandai šį diplomatinį protestą Turkijai pareiškė praėjus vos metams po to, kai abi šalys atnaujino santykius. Jie pašlijo 2017 metais, nes dviem turkų ministrams buvo uždrausta dalyvauti agitaciniuose mitinguose prieš svarbų referendumą dėl Turkijos prezidento galių išplėtimo Roterdame.

Saudo Arabijos valstybinė televizija skelbia, kad šalis pasmerkė Turkijos puolimą Sirijoje.

Saudo Arabija perspėja, kad kariniai veiksmai gali neigiamai paveikti viso regiono saugumo padėti, skelbia CNN. Šalis pabrėžė, kad tokie veiksmai blokuoja kovą su teroristine ISIS.

D. Trumpas: Turkijos operacija Sirijoje – „prasta idėja“

Donaldas Trumpas trečiadienį pareiškė, kad Turkijos įsiveržimas į šiaurės Siriją yra „prasta idėja“.

D. Trumpas praėjusią savaitę nusprendė išvesti iš to regiono amerikiečių karius, ir šis jo sprendimas buvo interpretuotas kaip žalia šviesa Turkijos puolimui prieš Sirijos kurdus, kurie anksčiau buvo JAV sąjungininkai.

Trečiadienį JAV vadovas pareiškė, kad Vašingtonas „nepalaiko šios atakos“.

Pasak D. Trumpo, Turkija įsipareigojo „užtikrinti, kad neįvyks jokia humanitarinė krizė – ir mes [tikimės, kad] jie laikysis šio įsipareigojimo“.

Taip pat skaitykite

JAV valstybės sekretorius Mike`as Pompeo melu pavadino tvirtinimus, kad JAV karių išvedimas iš šiaurės Sirijos buvo „žalia šviesa“ kurdų užpuolimui.

M. Pompeo po vidurnakčio (Lietuvos laiku) sakytoje kalboje taip pat aiškiai nepasakė, kad kurdai yra JAV sąjungininkai, skelbia CNN.

JAV valstybės sekretorius tikino, kad po telefoninio pokalbio su Turkijos prezidentu tapo aišku, kad JAV kariams, esantiems minėtame regione, tapo pavojinga, todėl JAV prezidentas Donaldas Trumpas priėmė sprendimas karius patraukti, rašo CNN.

Tiesa, M. Pompeo teigia, kad Turkijos susirūpinimas dėl saugumo yra pagrįstas. Sekretorius taip pat vengė tiesiogiai atsakyti, ar JAV prisiimtų atsakomybę dėl to, kas atsitiks Sirijoje.

R. T. Erdoganas: tai puolimas prieš kurdų ir IS kovotojus

Pasak R. T. Erdogano, puolimas vykdomas prieš Sirijos šiaurėje veikiančius kurdų ir IS kovotojus.

„Mūsų misija yra užkirsti kelią teroro koridoriaus kūrimui palei mūsų pietinę sieną, taip pat užtikrinti taiką rajone“, – teigė R. T. Erdoganas.

Ankara jau ilgai planavo imtis karinių veiksmų prieš šiaurės Sirijoje veikiančias kurdų pajėgas. Sirijos kurdų Liaudies apsaugos dalinius (YPG) Ankara laiko uždraustos Kurdistano darbininkų partijos (PKK), nuo 1984-ųjų tęsiančios kruviną sukilimą Turkijos pietryčiuose, teroristine atšaka.

Tačiau Ankara tvirtina, kad turi pažaboti kurdų vadovaujamų SDF valdžią dėl jų ryšių su kurdų kovotojais Turkijoje.

Ankara taip pat nori įkurti „saugiąją zoną“ pasienio Sirijos pusėje, kur būtų galima parsiųsti apie 3,6 mln. pabėgėlių, kurie per aštuonerius metus trunkantį karą pasitraukė į Turkiją.

Rusija 2015 metais įsitraukė į Sirijos konfliktą ir palaiko prezidento Basharo al Assado pajėgas.

Trečiadienį kurdai ragino Maskvą tarpininkauti dialogui su Damasku.

Jie perspėjo, kad Turkijos karinė operacija gali paversti niekais prieš IS pasiektas karines pergales ir paskatinti dar gyvus judėjimo lyderius nebesislapstyti.

Nors kurdų vadovaujama operacija anksčiau šiais metais sužlugdė IS teritorinį kalifatą, ši grupuotė dar gyvybinga, ir kai kuriuose Sirijos ir Irako rajonuose veikia džihadistų „miegančiosios“ kuopelės.

IS prisiėmė atsakomybę už naktį įvykdytą mirtininkų ataką buvusiame savo bastione Rakoje Sirijoje.

Turkija pabrėžė, kad neleis atsikurti IS, bet paragino Europos valstybes priimti savo piliečius, kurie buvo kurdų paimti į nelaisvę kaip džihadistai Sirijoje.