Pasaulyje

2019.10.09 16:02

NYT: atakas Europoje rengia slaptas Rusijos žvalgybos dalinys, kurio tikslas – destabilizuoti žemyną

LRT.lt2019.10.09 16:02

Nepavykęs perversmas Juodkalnijoje, bandymas nunuodyti Skripalius Britanijoje, Moldovos destabilizacija, ginklų prekeivio nunuodijimas Bulgarijoje – šias ir kitas operacijas įvykdė elitinis būrys Rusijos karinėje žvalgyboje (GRU). Net ir kitiems Rusijos žvalgams nežinomo būrio paskirtis – destabilizuoti Europą, rašo „The New York Times“.

Elitinis būrys žinomas kaip Dalinys 29155 ir veikia jau bent dešimtmetį. Anot leidinio, Vakarų valstybių žvalgybininkai tik neseniai sužinojo apie šį dalinį ir nėra tikri, kurias operacijas jis vykdė, kaip dažnai yra mobilizuojamas bei perspėja, kad nėra galimybės numatyti, kur smogs vėl.

Dalinio nariai keliauja po Europą, kai kurie yra kruviniausių Rusijos karų Afganistane, Čečėnijoje ir Ukrainoje veteranai. Dalinys yra toks slaptas, kad apie jo egzistavimą nežino net kiti GRU pareigūnai. Daliniui vadovauja gen. mjr. Andrėjus V. Averjanovas, kuris 2017 metais nuotraukoje užfiksuotas su plk. Anatolijumi Čepiga – šis vyras bandė nunuodyti buvusį dvigubą agentą Sergejų Skripalį Jungtinėje Karalystėje.

Vakarų žvalgybos agentūros pirmą kartą apie šio dalinio egzistavimą sužinojo po 2016 metais bandyto organizuoti perversmo Juodkalnijoje, kai du Rusijos žvalgybininkai turėjo nužudyti šalies premjerą ir užimti parlamento pastatą, rašo „The New York Times“.

Tarnybą baigęs GRU pareigūnas, nenorėjęs atskleisti savo tapatybės, leidiniui pasakojo, jog Dalinys 29155 specializuojasi diversijų misijose „grupėmis arba individualiai“, o jo nariai užsima „sprogdinimais, žudymu, bet kuo“.