Pasaulyje

2019.10.08 10:06

ES šalių ministrai sprendžia dėl laikino plano pasidalinti išgelbėtus migrantus

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.10.08 10:06

Šiandien Liuksemburge per Europos Sąjungos šalių vidaus reikalų ministrų susitikimą bus bandoma susitarti dėl laikino plano, kaip pasidalyti migrantus, bandančius perplaukti Viduržemio jūrą.

Šis daugiausia arabų ir afrikiečių srautas kelia daug problemų Italijai ir Maltai, kurioje prieš porą savaičių ir buvo susitarta dėl galimo kompromiso.

Atslūgus pilietiniam karui Sirijoje ir po istorinių Europos Sąjungos bei Turkijos susitarimų milžiniškas migrantų srautas per Graikiją smarkiai sumažėjo, bet norinčiųjų papulti į Maltą ar Italiją iš Šiaurės Afrikos ir toliau netrūksta.

Būtent šių migrantų problemas sprendė Maltoje susirinkę didžiausių Europos šalių – Italijos, Prancūzijos, ir Vokietijos – vidaus reikalų ministrai. Ir, atrodo, jiems pavyko, nes naujoji Italijos valdžia, likusi be ksenofobiškų pažiūrų nacionalistų dabar labiau linkusi į kompromisus.

„Manau, tai, ką nusprendėme, yra labai svarbu. Tai pirmas toks susitarimas, pirmas konkretus žingsnis kalbant apie visos Europos požiūrį į migrantus“, – teigia Italijos vidaus reikalų ministrė Luciana Lamorgese.

„Jei kiekvienas įsivaizduotų save kito ministro vietoje, galėtume susitarti. Iš tikrųjų, taip ir padarėme, todėl šis bendras dokumentas spalio 8-ąją bus pateiktas vidaus reikalų ministrų tarybai“, – teigia Maltos vidaus reikalų ministras Michaelas Farrugia.

Turint omenyje, kad susitarimas bus laikinas, maždaug pusei metų, tai yra, kol pradės veikti naujoji Europos Komisija, Liuksemburge susirinkusiems ministrams vargu ar bus siūlomos kokios nors griežtos kvotos ar sankcijos dėl nepriimtų migrantų.

Greičiau tai bus solidarumo principu paremtas susitarimas, kaip išvengti, kad Viduržemio jūroje į gelbėtojų laivus persodinti migrantai savaitėmis nesiblaškytų po Europos uostus.

„Sutarėme dėl kai kurių pagrindinių principų. Pirma – dėl išlaipinimo. Tai turi būti lengviausiai randama ir saugiausia vieta nevyriausybinių organizacijų laivams, plukdantiems išgelbėtas moteris ir vaikus. Tada, paskirstymo mechanizmas. Jis nėra iki galo nuspręstas, bet norėtume, kad prisijungtų ir kitos Europos šalys. Pirmininkaujanti Suomija tikisi, kad jų bus bent 20. Tai reikš, kad migrantų identifikavimo ir paramos jiems sistema kiekvienai šaliai bus kuo lengvesnė“, – teigia Prancūzijos vidaus reikalų ministras Christophe Castaner.

Iš esmės, tai tik jūrinių migrantų, plūstančių per Maltą ir Italiją, problemų sprendimas, nors per Ispaniją ar Graikiją tokių migrantų į Europą atvyksta daugiau.

Be to, Europos šalims vis vien reikės keisti politinio prieglobsčio įstatymą, kuris dabar veikia labai prastai, nes iki šiol nepavyksta susitarti dėl bendros griežtos ekonominių migrantų identifikavimo sistemos, tai yra, tokių migrantų, kuriuos galima būtų lengvai pasiųsti atgal.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 2:18 min.

Žinios. ES šalys bandys pasidalinti migrantus, bandančius perplaukti Viduržemio jūrą