Pasaulyje

2019.10.06 08:55

Portugalija renka parlamentą, pergalė prognozuojama krizę įveikusiems socialistams

atnaujinta 16.04
BNS2019.10.06 08:55

Portugalai sekmadienį balsuoja parlamento rinkimuose, per kuriuos premjero Antonio Costos socialistai, vadovavę didelio ekonominio augimo periodu po taupymo metų, turėtų laimėti antrą kadenciją iš eilės.

Rinkimų apylinkės buvo atidarytos 8 val. vietos (10 val. Lietuvos) laiku ir dirbs iki 19 val. (21 val. Lietuvos laiku). Balsavusiųjų apklausų rezultatų laukiama po 20 valandos (22 val. Lietuvos laiku).

Tikėtinas 58 metų A. Costos perrinkimas būtų priešingas centro kairės sėkmės nykimo ir kraštutinių dešiniųjų, populistinių partijų kilimo tendencijai kitur Europoje.

Penktadienį paskelbtų paskutinių apklausų duomenys rodo, kad Socialistų partiją (PS), kuri pastaruosius ketverius metus valdė remiama dviejų mažesnių griežtos kairės partijų, palaiko 36–39 proc. rinkėjų. Svarbiausi PS varžovai – centro dešinės Socialdemokratai (PSD) – turi 25–30 proc. paramą.

Jei apklausų rezultatai bus pakartoti prie balsadėžių, socialistai sustiprins savo pozicijas 230 vietų parlamente, bet vis tiek neturės absoliučios daugumos. Tai reiškia, kad indų kilmės buvusiam Lisabonos merui A. Costai vėl reikės mažiausiai vienos kitos partijos paramos, kad galėtų valdyti.

Auganti ekonomika ir mažėjantis deficitas

Portugalijoje, kuriai skaudžiai smogė euro zonos skolų krizė, pernai baigėsi trejus metus trukęs 78 mlrd. eurų Europos Sąjungos ir Tarptautinio valiutos fondo (TVF) finansinės pagalbos periodas, kuriuo šalis turėjo taikyti itin nepopuliarias išlaidų mažinimo priemones, vykdyti ekonomines reformas ir privatizaciją.

2015 metais į valdžią atėjusi A. Costos vyriausybė greit atšaukė kai kurias pirmtakių įvestas taupymo priemones, pavyzdžiui, valstybinio sektoriaus algų ir pensijų apkarpymus, nors Europoje vykstančiu ekonominiu atsigavimu naudojosi tam, kad toliau tvarkytų šalies finansus.

Portugalijos ekonomikos augimas 2017 metais buvo 3,5 proc., o 2018 metais – 2,4 procento. Tai didžiausias augimas nuo 2000-ųjų. Tuo metu nedarbas sumažėjo daugiau kaip perpus, iki 6,4 proc. liepos mėnesį – kaip ir prieš krizę.

Vyriausybė siekia, kad biudžeto deficitas šiais metais būtų 0,2 proc. BVP – mažiausias nuo Portugalijos grįžimo prie demokratijos 1974 metais. Ateičiai vyriausybė planuoja perteklinį biudžetą.

„Dabar kvėpuojame lengviau“

„Vyriausybė išvedė mus iš didžiulės krizės, bet dideles reformas, kurių reikia šaliai, dar teks įvykdyti“, – sakė 62 metų ekonomistas Pedro Estevesas, atidavęs savo balsą už PS rinkimų apylinkėje Lisabonos centre.

65 metų universiteto profesorė Ana Maria Varela su tuo sutiko.

„Užbaigėme labai sunkų periodą su labai dideliais mokesčiais. Aišku, kad dabar kvėpuojame lengviau“, – sakė ji ir pridūrė balsavusi „už kairiuosius“.

A. Costa atiduodamas savo balsą Lisabonoje ragino žmones eiti balsuoti.

„Svarbus kiekvienas balsas, mums reikia stiprios PS, kad užtikrintume dar ketverius stabilumo metus“, – penktadienį, paskutinę leistino agitavimo dieną, sakė A. Costa.

Kadangi dešinieji prarado savo tradicinį argumentą, kad būtent jie geriausiai apsaugo sveikus valstybės finansus, pagrindinis A. Costos varžovas PSD lyderis Rui Rio įrodinėjo, kad premjero įvesti mokesčiai deficitui sumažinti riboja ekonomikos augimą, o netinkamos valstybės investicijos kenkia viešosioms paslaugoms.

Vis dėlto atrodo, kad R. Rio susitaikė su pralaimėjimu.

„Būtų puiku galėti pasakyti, kad esu beveik tikras pergale, bet taip nėra“, – penktadienį interviu radijui TSF sakė jis.

Nauja sąjungininkė?

R. Rio pastarosiomis savaitėmis sugebėjo sumažinti atotrūkį tarp PSD ir PS, ypač atsinaujinus skandalui dėl buvusio gynybos ministro Jose Azeredo Lopeso.

Praėjusią savaitę J. A. Lopesas buvo apkaltintas piktnaudžiavimu įgaliojimais ir atsisakymu vykdyti teisingumą. Kaltinimai yra susiję su įtariamu bandymu nuslėpti prieš dvejus metus įvykdytą ginklų vagystę iš vieno karinio sandėlio.

Rinkimų kampanijos įtampa, regis, galiausiai paveikė darbą baigiantį premjerą.

Kai vienas pagyvenęs rinkėjas penktadienį per paskutinį kampanijos renginį Lisabonoje paklausė jo apie vyriausybės reakciją į 2017 metų birželio miškų gaisrus centrinėje Portugalijoje, per kuriuos žuvo daugiau kaip 60 žmonių, paprastai mandagus A. Costa prarado kantrybę ir tai įamžinę kadrai išplito internete.

Dvi ankstesnę A. Costos vyriausybę rėmusios mažos griežtos kairės partijos – komunistai ir Kairės blokas – drauge turi maždaug 17 proc. rinkėjų paramą, kuri yra šiek tiek mažesnė nei per praėjusius rinkimus gautas balsų skaičius.

Tačiau po sekmadienio rinkimų A. Costa gali gauti dar vieną potencialią vyriausybės sąjungininkę, nes apklausos rodo, kad nauja, budistų filosofo įsteigta gyvūnų teisių gynimo partija PAN galėtų gauti 3 proc. balsų.

„Labiausiai tikėtina baigtis yra Socialistų partijos mažumos vyriausybė, kurią remia radikalios kairės partijos ar, mažiau tikėtina, maža aplinkosaugos partija PAN“, – sakė politinių konsultacijų bendrovės „Eurasia Group“ analitikas Federico Santi.