Pasaulyje

2019.10.05 21:56

Pchenjanas: branduolinės derybos su JAV iširo, kaltas Vašingtonas

Raimondas Čiuplys, BNS2019.10.05 21:56

Šiaurės Korėjos vyriausiasis pasiuntinys dialogui dėl Pchenjano branduolinės programos šeštadienį pareiškė, kad po kelis mėnesius trukusio paralyžiaus Stokholme surengto derybos su JAV iširo, ir apkaltino Vašingtoną „nieko neatsinešus prie derybų stalo“.

„Derybos nepateisino mūsų lūkesčių ir galiausiai nutrūko... be jokio rezultato. Tai nutiko vien dėl fakto, kad JAV neketino atsisakyti savo senojo... požiūrio“, – sakė derybininkas Kim Myong Gilas.

Derybos su JAV prezidento Donaldo Trumpo specialiuoju pasiuntiniu Stephenu Biegunu turėjo pratęsti dialogą, įstrigusį po vasario pabaigoje Hanojuje surengto D. Trumpo ir Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno, neatnešusio jokio proveržio.

„JAV padidino lūkesčiu ir teikė tokius pasiūlymus kaip lankstus požiūris, nauji metodai ir kūrybingi sprendimai, bet jie mus smarkiai nuvylė ir atvėsino mūsų entuziazmą, nieko neatsinešę prie derybų stalo“, – pabrėžė Kim Myong Gilas.

„Šios derybos buvo surengtos lemiamu momentu, kai padėtis Korėjos pusiasalyje yra dialogo arba konfrontacijos kryžkelėje. Taigi, atvykome prie derybų stalo su atsakomybe, jog turėtume užtikrinti rezultatą, turintį skatinti KLDR [Korėjos Liaudies Demokratinės Respublikos] vystymąsi“, – pridūrė jis.

Panašaus lygio derybos dėl Šiaurės Korėjos branduolinio nusiginklavimo vyko Stokholme 2018 metų kovo mėnesį bei šių metų sausį, tačiau neatnešė apčiuopiamų rezultatų.

Kalbėdamas Pekine prieš pat kelionę į Švedijos sostinę, Kim Myong Gilas sakė esąs „optimistiškai“ nusiteikęs dėl derybų.

Trečiadienį Pchenjanas išbandė „ypač didelę“ balistinę raketa, praėjus vos kelioms valandoms po to, kai pareiškė norįs atnaujinti darbinio lygio derybas su Vašingtonu.

Pasak analitikų, Šiaurės Korėja diplomatinius pasiūlymus dažnai susieja su kariniais veiksmais, kad išlaikytų spaudimą derybų partneriams. Daugelis mano, kad šis metodas suteikia derybose papildomą svertą.

Šiaurės Korėja pareiškė iš povandeninio laivo trečiadienį paleistos balistinės raketos bandymu pradėjusi naują savo gynybinių pajėgumų etapą – labiausiai provokuojantį nuo dialogo su Vašingtonu pradžios 2018 metais.

Pentagonas ketvirtadienį pareiškė, kad raketa, regis, buvo paleista iš „jūrinės platformos“, o ne iš povandeninio laivo.

D. Trumpas teigė nematantis jokių problemų dėl anksčiau Šiaurės Korėjos atliktų trumpojo nuotolio balistinių raketų bandymų ir tvirtina, kad jo asmeniniai ryšiai su Šiaurės Korėjos lyderiu išliko geri.