Pasaulyje

2015.08.07 12:46

Po ketverių metų Norvegijos jaunimas vėl renkasi Utiojos saloje

BNS2015.08.07 12:46

Tūkstantis Norvegijos kairiosios Darbo partijos jaunimo organizacijos narių penktadienį renkasi Utiojos saloje netoli Oslo – pirmąkart po skerdynių, kurias prieš ketverius metus toje vietoje surengė ekstremistas Andersas Behringas Breivikas.

Tūkstantis Norvegijos kairiosios Darbo partijos jaunimo organizacijos narių penktadienį renkasi Utiojos saloje netoli Oslo – pirmąkart po skerdynių, kurias prieš ketverius metus toje vietoje surengė ekstremistas Andersas Behringas Breivikas.

Ultradešiniųjų pažiūrų ekstremistas 2011 metų liepos 22 dieną nužudė 69 žmones, daugiausia paauglius, pradėjęs šaudyti nedidelėje širdies pavidalo saloje ežero viduryje, kur tradiciškai rengiama kasmetinė Darbo partijos jaunimo sparno (AUF) stovykla.

Pasiryžę susigrąžinti tą vietą jaunuoliai, tarp jų – keli likę gyvi žudynių liudininkai, dalyvaus stovyklos Utiojoje renginiuose nuo penktadienio iki sekmadienio.

„Utioja yra vieta susitikti jauniems aktyvistams, vieta kultūrai, draugystei ir – tai taip pat svarbu – meilei“, – AUF lyderis Mani Hussaini sakė žurnalistams anksčiau šią savaitę per žiniasklaidos darbuotojams surengtą apsilankymą toje saloje.

„Utioja taip pat yra tamsiausios dienos per Norvegijos taikos metų istoriją vieta, – pridūrė jis. – Utioja visuomet bus vieta, kur prisiminsime tuos, kurių netekome, bet susigrąžinti Utioją vasaros stovykloms – reiškia neleisti tamsiai istorijai nustelbti šviesos.“

A. B. Breiviko siautėjimas saloje truko 1 val. 13 minučių. Per tą laiką ekstremistas metodiškai persekiojo saloje buvusius apie 600 jaunuolių, potencialių būsimų lyderių Darbo partijoje – tuomečiame Norvegijos valdančiajame politiniame judėjime, kurį A. B. Breivikas kaltino dėl multikultūralizmo suklestėjimo.

Sugriežtintas saugumas

Įstrigę vos 12 hektarų ploto saloje stovyklautojai neturėjo kur pabėgti, o kai kurie mėgino ištrūkti plaukte, įšokę į šaltą ežero vandenį.

Keliomis valandomis anksčiau A. B. Breivikas nužudė aštuonis žmones, detonavęs sprogmenų prikrautą mikroautobusą šalia vyriausybės būstinės Osle, esančiame už maždaug 40 km nuo Utiojos.

Ketvirtadienį jaunieji aktyvistai pradėjo rinktis į Utiojos salą, kurioje buvo imtasi griežtų saugumo priemonių, nešdamiesi sunkias kuprines ir palapines, o kai kurie netgi laikydami glėbyje pliušinius žaislus.

Norvegijos teisėsauga buvo griežtai kritikuojama, kad nebuvo pakankamai pasiruošusi atremti A. B. Breiviko atakas ir pernelyg vangiai į jas reagavo.

Dabar prie Utiojos buvo pasiųsti budėti du policijos kateriai, o pačioje saloje matėsi ginkluotų policininkų.

Ketvirtadienį su iš anksto neskelbtu vizitu toje saloje apsilankė NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas, kuris A. B. Breiviko atakų metu buvo Norvegijos premjeras, o anksčiau reguliariai atvykdavo į Utiojos vasaros stovyklas nuo 8-o dešimtmečio.

„Gera būti čia, bet, aišku, ir liūdna, – jis sakė naujienų agentūrai NTB. – Šie du (jausmai) amžinai paženklins Utioją.“

Taip pat tikimasi, kad penktadienį į salą atvyks kita buvusi vyriausybės vadovė – Darbo partijos „matriarchė“ Gro Harlem Brundtland, kuri, kaip tvirtino A. B. Breivikas, buvo vienas iš numatytų jo išpuolio, įvykdyto 2011 metų liepos 22 dieną, taikinių.

Kulkų pramuštos skylės

Medžiais apaugusioje saloje įrengta stovykla buvo atnaujinta prieš jos pakartotinį atidarymą. Nauji pastatai iškilo šalia senųjų, kurie buvo rūpestingai renovuoti.

Kavinė, kurioje buvo nušauti 13 jaunuolių, kol kas tebėra tvarkoma. Apie įvykusią tragedija iki šiol primena tame pastate išlikusios kulkų pramuštos skylės.

Kiek toliau esančioje miško aikštelėje pastatytas memorialas „Laukymė“: didžiulis tarp medžių pakabintas plieninis žiedas, ant kurio surašyti 60 iš 69 Utiojos aukų vardai.

Akivaizdu, kad tos nelaimės paliktos žaizdos dar nėra užgijusios: devynios šeimos nepanoro, kad jų žuvusių narių vardai būtų užrašyti ant to žiedo.

Be to, kai kuriems Norvegijoje atrodo, kad vėl surengti vasaros stovyklą tragedijos vietoje yra dar per anksti arba netgi nepagarbu.

Vis dėlto tokios nuomonės nepalaiko 22 metų Ole Martinas Juulis Slyngstadli, likęs gyvas per tas žudynes.

„Aišku, su ta vieta susiję daug emocijų, bet aš sutelkęs dėmesį į teigiamus jausmus, – jaunuolis sakė naujienų agentūrai AFP. – Man svarbu susigrąžinti tą salą.“

A. B. Breivikas tikino siekęs nušluoti naują Darbo partijos politikų kartą, bet jo atakos, atrodo, davė priešingų rezultatų.

Nuo žudynių AUF narių padaugėjo beveik 50 proc. – iki beveik 14 000.

Pats A. B. Breivikas šiuo metu atlieka 21 metų laisvės atėmimo bausmę, kuri gali būti neribotą laiką pratęsta, jeigu jis bus laikomas tebekeliančiu pavojų visuomenei.