Pasaulyje

2019.10.02 18:37

Marius Laurinavičius apie „Steinmeierio formulės“ taikymą: tai gali būti Ukrainos kapituliacijos pradžia

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2019.10.02 18:37

Ukrainos derybinė grupė pasirašė dokumentus, kuriais sutinka Rytų Ukrainos problemas spręsti pagal vadinamąją „Steinmeierio formulę“. Vieni ekspertai sako, kad tai žingsnis į priekį, kiti, kad tai žingsnis atgal, kuris gali vesti prie galimos Ukrainos kapituliacijos.

„Aš nesakau, kad tai Ukrainos kapituliacija, aš sakau, kad tai pirmas žingsnis į galimą kapituliaciją“, – apie „Steinmeierio formulės“ panaudojimą sako Vilniaus politikos analizės instituto analizės instituto analitikas Marius Laurinavičius

Ekspertas sako, kad dabartinėje situacijoje dar nematyti galimos Ukrainos kapituliacijos dėl Rytų Ukrainos klausimo, tačiau tokia galimybė gali atsirasti ateityje.

„Jei imame šiandieninę situaciją, jokios kapituliacijos nėra, bet jeigu viskas vyks pagal „Steinmeierio formulę“, kapituliacija galima“, – tikina jis.

Kaip teigia M. Laurinavičius, pagal „Steinmeierio formulę“ vyks rinkimai visame Donbaso regione ir po rinkimų teritorijai bus suteikiamas specialusis statusas.

„Kas čia blogai? Ten nėra apibrėžiama nei sienų kontrolė, nei ginkluotų grupuočių nuginklavimas, nei technikos sunkiosios išvedimas. (...) Apie tokius rinkimus normalioje valstybėje ar teritorijoje iš viso kalbėti negalima. Tai rinkimai okupacijos sąlygomis“, – sako specialistas.

Vilniaus politikos analizės Europos saugumo programos vadovė Viktorija Rusinaitė sako, kad šiuo atveju mažiau rizikuoja Rusija, o Ukrainai rizika labai didelė.

„Iš tikrųjų didžiulė rizika Ukrainos pusėje. Specialusis statusas, turima omenyje Donbaso teritoriją, regione įgyja autonomiją. Kyla rizika Ukrainos valstybei ir valstybingumui, nes, jeigu pasitvirtintų tas blogasis scenarijus, kad rinkimuose perrenkama separatistinė valdžia ir ESBO patvirtina perrinkimą, tai reikštų Ukrainos federalizacija. Tai reikštų, kad atsirastų Ukrainos federalinė sritis, atsirastų ir kitos federalinės sritys. Tai – Ukrainos decentralizacija“, – teigia specialistė.

V. Rusinaitė pabrėžia, kad, jei Ukrainos viduje atsirastų prorusiška valdžia, ji galėtų ir toliau trukdyti Ukrainai kaip šaliai vykdyti užsienio politiką.

Tačiau specialistai neskuba smerkti Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio veiksmų. M. Laurinavičius teigia, kad užbaigti Ukrainos karą yra natūralus dalykas, tačiau reikia pagalvoti, kaip ginčą baigti.

„Karas yra baisus dalykas, kurį užbaigti yra natūralus noras ir klausimas, kaip užbaigti. Ar užbaigti tokiomis sąlygomis, kad Ukraina nelaimės kažko, bet ir nepralaimės, bent jau nebus kapituliacijos. Dabar mes rimtai kalbame apie galimą Ukrainos kapituliaciją. Tai yra problema“, – tikina ekspertas.

Visas pokalbis – nuo 40 min.

„Laba diena, Lietuva“. Po socialinių tinklų padidinamuoju stiklu – Ukraina ir „Steinmeierio formulė“