Pasaulyje

2019.10.02 14:30

Pritarimą „Steinmeierio formulei“ sveikina prorusiškiausia Ukrainos partija, neatsakytų klausimų – daugybė

LRT.lt, BNS2019.10.02 14:30

Europos Sąjunga mano, kad Vokietijos prezidento Franko-Walterio Steinmeierio vardu pavadinta „Steinmeierio formulė“ gali nulemti tolesnes pastangas siekiant visiškai įgyvendinti Minsko susitarimus. Mažiau optimizmo pačioje Ukrainoje – opozicinės partijos šalies vadovybės sutikimą su formule sutiko įtariai arba priešiškai.

Eksprezidento Petro Porošenkos partija „Europietiškas solidarumas“ išplatino pranešimą, kuriame teigia, kad tai yra nuokrypis nuo ankstesnio Ukrainos kurso.

„Sutikusi su vadinamąja „Steinmeierio formule“, Ukraina nusigręžė nuo savojo Minsko susitarimų įgyvendinimo kelio, kurio logika anksčiau buvo remiama Vokietijos, Prancūzijos ir JAV“.

Atlikėjo Sviatoslavo Vakarčiuko partija „Golos“ (liet. „Balsas“) paragino surengti uždarą parlamento posėdį, kuriame prezidentas Volodymyras Zelenskis paaiškintų, kokie dokumentai buvo pasirašyti ir kokias Ukrainos nuolaidas tai reiškia.

Pagal šiuo metu prieinamą informaciją esą lieka neaišku, „kas ir kokių susitarimų pasiekė su šalimi agresore pagal neegzistuojančios „Steinemeierio formulės“ realizaciją“, – teigiama pareiškime.

„Batkivščinos“ lyderė Julija Tymošenko sutikimą su formule pavadino „tiesiogine grėsme nacionaliniam saugumui, teritoriniam vientisumui ir mūsų šalies suverenitetui“.

„Mes kreipiamės į prezidentą su prašymu skubiai sušaukti parlamentinių frakcijų lyderius ir smulkiai išdėstyti, kas pasirašyta Minske ir kokiems veiksmas duotas sutikimas“, – rašė J. Tymošenko.

Galbūt iškalbinga, jog palankiausiai sutikimą su „Steinmeierio formule“ įvertino oligarcho Viktoro Medvedčiuko, kurio dukros krikštatėvis yra Vladimiras Putinas, partija.

„Kaip nuosekli taikaus sureguliavimo šalininkė, „Opozicinė platforma – Už gyvybę“ sveikina sutarimą, pasiektą Trišalėje kontaktinėje grupėje. Laikome tai svarbia politinės valios demonstracija taikaus daugiau kaip penkmetį vykstančio konflikto sureguliavimo labui“, – teigia pozicijos autoriai.

Iš ES – pozityvus žvilgsnis

Trišalės kontaktinės grupės posėdžio Minske rezultatus ir laiško su Kijevo sutikimu įgyvendinti „Steinmeierio formulę“ pasirašymą naujienų agentūrai „Interfax“ trečiadienį pakomentavo ES užsienio politikos vadovės Federicos Mogherini atstovė Maja Kocijančič. Ji žingsnį įvertino optimistiškai.

„Trišalės kontaktinės grupės vakarykštės diskusijos rezultatai, taip pat ir dėl vadinamosios Steinmeierio formulės, yra žingsnis, kuris, kaip galima tikėtis, gali nuvesti prie tolesnių pastangų dėl to, kad visos šalys visiškai įgyvendintų Minsko susitarimus“, – sakė atstovė.

M. Kocijančič taip pat pažymėjo, kad tai „savo ruožtu yra raktas siekiant tvaraus taikaus sprendinio konfliktui Rytų Ukrainoje“.

„Europos Sąjunga tvirtai remia darbą Normandijos formatu, Trišalės kontaktinės grupės ir ESBO pastangas padėti įgyvendinti Minsko susitarimus. ES toliau tvirtai ir visiškai remia Ukrainos nepriklausomybę, suverenitetą ir teritorinį vientisumą su tarptautinės bendrijos pripažįstamomis sienomis“, – pabrėžė M. Kocijančič.

„Steinmeierio formulė“ numato, kad iki galimų vietos rinkimų Donecke ir Luhanske šioms sritims būtų laikinai taikomas ypatingasis statusas. Tuo atveju, jei po rinkimų Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) Demokratinių institucijų ir žmogaus teisių biuras galutinėje ataskaitoje patvirtintų, kad balsavimas vyko laikantis demokratijos principų, jo rezultatai įgautų nuolatinę teisinę galią.

Daug atvirų klausimų

Apie karių išvedimą ir sienų kontrolės perleidimą Ukrainai iki rinkimų minėtoje formulėje nekalbama. Rusijos remiami Donbaso separatistai jau pareiškė, kad Kijevui sienų priežiūra neatiteks.

„Kai jis (Volodymyras Zelenskis – LRT.lt past.) sako, kad rinkimai įvyks tik Ukrainai įgijus sienos kontrolę, jis nesupranta, kad ne jam spręsti, kada pas mus įvyks rinkimai, o mums. Jokios sienos kontrolės Kijevo valdžia negaus“, – bendrame pareiškime teigė Denisas Pušylinas ir Leonidas Pasečnikas, atitinkamai Donecko ir Luhanskos liaudies „respublikų“ vadovai.

Į „Steinmeierio formulę“ dalis stebėtojų žvelgia įtariai, kai kas tai vadina ir Ukrainos „kapituliacija“.

Ukrainos portalas „Hromadske“ rašo, jog formulė palieka daug neatsakytų klausimų ir potencialių grėsmių.

„Pavyzdžiui, kas galės dalyvauti rinkimuose? Ar kovotojų vadeivos – taip pat? O kaip Ukrainos piliečiai iš Ukrainos valdžios kontroliuojamų teritorijų?“, – rašo Anastasija Stanko.

„Jeigu taip, kaip jie agituos ir ar turės prieigą prie rinkėjų šiuo metu nekontroliuojamose teritorijose? Kas garantuos jų saugumą, jeigu „Minske-2“ įrašyti tik ESBO stebėtojai, kurie turi kontroliuoti užsienio karių išvedimą? Ar Ukrainos policija balsavimo metu saugos rinkimų apylinkes? Kur stovės Ukrainos kariuomenė – už susirėmimų linijos? Ar ji bus atitraukta toliau?“, – retoriškai klausiama „Hromadske“ publikacijoje.