Pasaulyje

2019.10.02 10:44

Kasmetinį JT pabėgėlių apdovanojimą gavo teisininkas, atstovavęs pilietybės neturintiems žmonėms

ELTA2019.10.02 10:44

Šiemet Jungtinių Tautų (JT) Nanseno pabėgėlių apdovanojimas suteiktas teisininkui, padėjusiam maždaug 10 000 nė vienai valstybei nepriklausančių žmonių gauti Kirgizijos pilietybę. Apie tai trečiadienį paskelbė JT Pabėgėlių agentūra (UNHCR).

Liepą Kirgizija tapo pirmoji šalis pasaulyje, kurioje visiškai neliko pilietybės stokojančių žmonių. Po tokio pasiekimo 150 000 dolerių vertės JT tautų 2019 metų apdovanojimas paskirtas advokatui Azizbekui Ashurovui.

1991 metais iširus Sovietų Sąjungai, didelė dalis Centrinėje Azijoje prieš tai laisvai keliavusių gyventojų neturėjo naujai įkurtose valstybėse galiojančių dokumentų. Visame regione be pilietybės liko šimtai tūkstančių žmonių.

A. Ashurovas ir jo organizacija „Ferganos slėnio teisininkai be sienų“ teikė nemokamą teisinę pagalbą perkeltiems, nė vienai valstybei nepriklausantiems arba dokumentų neturintiems asmenims. Teisininkai aktyvistai aplankė daug marginalizuotų socialinių grupių atstovų, kai kurios šių grupių gyvavo atokiuose kalnuotų apylinkių regionuose. Organizacija ne tik dirbo su atskirtaisiais, bet ir glaudžiai bendradarbiavo su Kirgizijos vyriausybe.

„Pagrindinis mūsų metodas – dirbti išvien su vyriausybe, – sakė A. Ashurovas, o jo komentarus citavo UNHCR agentūra. – Sugebėjome atkreipti vyriausybės dėmesį ir padaryti pareigūnus savo sąjungininkais“.