Pasaulyje

2019.10.02 10:16

Romos gyventojai džiaugiasi atliekų rūšiavimu – už priduotus butelius važinėja viešuoju transportu

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.10.02 10:16

Italijos sostinė garsi ne tik kaip „Amžinasis miestas“ bet ir miestas pilnas šiukšlių. Bet padėtis gali pasikeisti – nusižiūrėjusi kitose Europos Sąjungos šalyse puikiai prigijusius  taromatus, Romos valdžia pasiūlė miestiečiams natūrinius mainus – už surinktus butelius galima įsigyti metro bilietų.

Legendinė Roma, deja, turi ir legendinę problemų su miesto šiukšlėmis istoriją. Nepaisant visų miesto valdžių ir net Italijos mafijos pastangų šiukšlių Romoje pilna ir tai toli gražu nedžiugina nei miesto gyventojų, nei milijonų amžinąjį miestą aplankančių turistų.

„Padėtis tikrai prasta. Roma, dėkui už Europos paramą, 2012-aisiais galiausiai uždarė Malagrottos sąvartyną. Ten patekdavo 80 proc. miesto šiukšlių. Deja, pataraisias metais Romoje taip ir nebuvo sukurta atliekų rūšiavimo sistema, pavyzdžiui, tokia kaip Milane, ir nepastato nė vienos atliekų perdirbimo gamyklos, o tai esminis dalykas 3 mln. gyventojų turinčiam miestui“, – teigia aplinkosaugos grupės „Legambiente“ prezidentas Stefano Ciafani.

Nesugebėdama sudoroti savo šiukšių, Roma jas eksportuoja – moka, ir gana daug, toms kompanijoms, kurios gali šiukšles išvežti ir utilizuoti, nors toks vežiojimas italų aplinkosaugininkams tai labai nepatinka. Nenorėdama taikstytis su tokia padėtimi, Romos valdžia pagaliau nusprendė inicijuoti atliekų perdirbimą ir tai padarė kiek netikėtu būdu.

Nauji taromatai stovi prie įėjimų į Romos metro. Naudojantis specialia programėle pavadinta „Daugiau rūšiuoji, daugiaiu važiuoji“, čia galima iškeisti plastiko butelius į metro ir kito miesto trasporto bilietus.

„Pagaliau, Romoje perdirbami plastikiniai buteliai užuot mėtomi kur tik pakliūva, o Romoje dėl atliekų rūšiavimo labai sudėtinga, buteliai gali nukeliauti į specialią mašiną“, – sako miesto gyventojas Luca Alberto di Lauro.

„Manau, jei pavyks sudominti žmones, įvertinus piniginį atlyginimą, atliekų rinkimu užsiimis ir tie, kurie iki šiol tokios pilietinės pareigos nejautė“, – antrina kitas gyventojas Claudio Perelli.

Kadangi Romoje taros užstato sistema neveikia, metro automatai superka butelius po 5 centus. Vienkartinis metro bilietas, arba 100-as minučių bet kuriais miesto autobusias kainuoja 1,5 euro, taigi tokiam bilietui reikia atsinešti mažiausiai 30 butelių. Kita vertus, prie pirmųjų trijų metro taromatų nutįsusios eilės rodo, kad Italijos sostinės gyventojai nori ir važiuoti, ir švarinti savo miestą.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 7:37 min.

Žinios. Romoje – natūrinių mainų galimybė: už surinktus butelius teikiami nemokami metro bilietai