Pasaulyje

2019.10.02 09:55

Singapūre įsigaliojo įstatymas prieš melagienas, kritikai perspėja apie cenzūros pavojų

BNS2019.10.02 09:55

Singapūre trečiadienį įsigaliojo naujas kovos su melagingomis naujienomis įstatymas, kurį kritikuoja technologijų milžinės ir aktyvistai, griežtas taisykles vadinantys šiurpinančiu bandymu užgniaužti kitokią nuomonę.

Įstatymu vyriausybės ministrams suteikiami įgaliojimai nurodyti socialinės žiniasklaidos platformoms skelbti perspėjimus prie įrašų, kuriuos valdžia laiko klaidingais, o kraštutiniais atvejais – reikalauti, kad įrašai būtų pašalinti.

„Facebook“, „Twitter“ ir „Google“, kurių būstinės Azijoje įsikūrusios Singapūre, buvo nustatytos laikinos išimtys, kad šios kompanijos galėtų adaptuotis.

Jei koks nors veiksmas bus laikomas piktavališku ir kenkiančiu Singapūro interesams, kompanijoms gali būti skiriamos baudos iki 1 mln. Singapūro dolerių (662 tūkst. eurų), o asmenims gali grėsti įkalinimas iki 10 metų.

Šios griežtai kontroliuojamos šalies valdžia, seniai kritikuojama dėl pilietinių laisvių varžymo, tvirtina, kad priemonės yra būtinos siekiant neleisti skleisti melo, galinčio sėti nesantaiką visuomenėje ir pakirsti pasitikėjimą institucijomis.

Tačiau naujasis įstatymas papiktino teisių gynimo grupes, nuogąstaujančias, kad numatytos priemonės gali dusinti diskusijas internete, technologijų kompanijas ir žiniasklaidos organizacijas.

Žurnalistė ir aktyvistė Kirsten Han, nepriklausomos žiniasklaidos priemonės „New Naratif“ vyriausioji redaktorė, sakė, kad įstatymas kelia „itin didelį susirūpinimą“.

„Tai labai platus įstatymas, sunku prognozuoti, kaip jis bus taikomas. Iškart susirūpinimą kelia šiurpinantis poveikis ir tolesnis savicenzūros įsigalėjimas“, – naujienų agentūrai AFP sakė ji.

Gegužę priėmus minimą įstatymą, „Google“ išreiškė susirūpinimą, kad jis „kenks inovacijoms ir skaitmeninės informacijos ekosistemos augimui“.

Beveik 100 mokslininkų iš viso pasaulio grupė taip pat reiškė susirūpinimą įstatymu ir anksčiau šiais metais įspėjo, kad jis gali kelti pavojų akademinei laisvei.

Aktyvistai nuogąstauja, kad įstatymu gali būti naudojamasi slopinant kitokią nuomonę prieš būsimus Singapūro rinkimus, kurių tikimasi artimiausiais mėnesiais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt