Pasaulyje

2019.10.01 18:55

Daugiau, sparčiau, skaidriau: ką pasiekti per penkmetį tikisi Ukraina

Hromadske, LRT.lt2019.10.01 18:55

Paskutinę rugsėjo dieną naujoji Ukrainos Vyriausybė pristatė programą, kurią sieks įgyvendinti per artimiausius penkerius metus. Su 120 puslapių dokumentu susipažino „Hromadske“ žurnalistai ir išskyrė svarbiausius ministrų kabineto, turėsiančio solidžią paramą tiek prezidentūroje, tiek parlamente, siekius.

Su pilna „Hromadske“ publikacija susipažinti galima čia, LRT.lt pateikia sutrumpintą jos versiją.

Nuosprendis nepelningoms valstybės įmonėms

Per penkmetį ketinama likviduoti daugiau kaip 1000 pelno negeneruojančių valstybės įmonių, o visos strateginės valstybinės įmonės pateks Nacionalinės gerovės fondo globon – šis kol kas irgi tik ateities planuose, mat dar nėra įsteigtas.

Vienoje svarbiausių valstybinių įmonių atsakingas vaidmuo teko ir lietuviui Aivarui Abromavičiui, nuo rugsėjo einantis Ukrainos gynybos pramonės koncerno „Ukroboronprom“ generalinio direktoriaus pareiga.

Paskelbta, kad viešojo sektoriaus dalis ekonomikoje turėtų sumažėti iki 5 proc., tad bus skatinama privatizacija.

Vyriausybė išsikėlė ambicingą tikslą prekių ir paslaugų eksportą iš Ukrainos didinti dvigubai, to bus siekiama pirmiausia dvišaliais susitarimais su užsienio valstybėmis ir eksporto stimuliavimo priemonėmis.

Keliai, geležinkeliai ir aviacija

„Ukrainos geležinkelių“ valstybinę įmonę, kaip teigiama programoje, bus siekiama paversti maksimaliai skaidria, dalį jos akcijų ketinama siūlyti įsigyti tarptautinėse akcijų biržose. Taip pat Ukrainos valdžia planuoja suremontuoti 5 tūkst. kilometrų geležinkelio, atnaujinti 200 lokomotyvų, 800 keleivinių vagonų, 10 „Intercity“ traukinių.

Gerinti žadama ir kelių infrastruktūrą – per penkerius metus įsipareigota sutvarkyti iš viso 24 tūkst. kilometrų ruožus valstybinės reikšmės keliuose. Taip pat bus įdiegta iki 150 išmanių sunkvežimių svorio matavimo sistemų keliuose. Pirmoji tokia jau įrengta greta Kijevo.

Skrydžių kainas Ukrainos viduje bus siekiama priartinti iki vidurkio Europoje. Pigių skrydžių maršrutų turėtų atsirasti beveik dvigubai daugiau – nuo 38 proc. iki 63 proc.

Dėmesys valstybės skolai

Valstybės skolą per kadenciją ketinama sumažinti nuo 60 proc. iki 40 proc. BVP, o Ukrainos kreditavimo reitingą pakelti iki „A“ lygio – šiuo metu S&P agentūros reitinguose jis atitinka „B“ lygį. Biudžetą pirmadienį pristatęs premjeras Oleksijus Hončarukas teigė, kad daug pastangų skolos mažinimui bus dedama jau artimiausiais metais.

„Artimiausi dveji metais bus sunkūs – skolų gražinimui privalėsime skirti rekordines sumas. Kitąmet kas trečia į iždą pateikusi grivina bus tam skirta“, – teigė ministras pirmininkas.

Kultūra

Kultūros ministerijos žinioje – trijų muziejų įkūrimas. Planuojama baigti Dangaus šimtinės (taip vadinami žuvusieji per susirėmimus su „Berkut“ Kijeve 2014 m. – LRT.lt past.) muziejaus statybas, praplėsti Holodomoro muziejų ir įrengti naują šiuolaikinio meno centrą.

Į visas kultūrines įstaigas, planuojama, bus galima patekti naudojantis vienu elektroniniu bilietu, už nepagarbą kultūros paminklams grės baudos.

Mokesčiai

Vyriausybės programoje nurodoma, kad mokesčių našta gyventojams bus mažinama, o su jų mokėjimu susijusios procedūros bus paprastinamos. Tikimasi, kad 2024 m. Ukraina bus tarp 25 pasaulio šalių, kuriose mokesčių mokėjimo formalumai laikomi paprasčiausiais.

Be to, Vyriausybė planuoja kardinaliai atnaujinti Valstybinę mokesčių tarnybą – ne mažiau pusės vadovaujančios grandies darbuotojų, įskaitant ir regioninius padalinius, turės būti pakeisti naujais žmonėmis.

Daugiau ES prekystaliuose

Europietiškų standartų bus siekiama ne tik kariuomenėje, bet ir maisto pramonėje – Vyriausybė numačiusi kokybinių ES standartų diegimą, Ukrainoje bus pripažįstamos maisto sudėties elementai, naudojami ES. 2020 m. bus įvesta sertifikacijos sistema mėsos ir pieno produktų gamintojams, kurių produktai yra be pridėtinių antibiotikų.

Nedarbas

Kova su nedarbu bus vykdoma liberalizuojant darbo rinką reglamentuojančius įstatymus. Tikimasi, kad įdarbinimo ir atleidimo procedūrų supaprastinimas skatins darbdavius kurti naujas darbo vietas. Valdžios lūkestis – jog bedarbystė mažės dvigubai, iki 5 proc. To pasiekti, manoma, padės ir glaudesnis Užimtumo tarnybos bendradarbiavimas su privačiomis įdarbinimo įmonėmis ir švietimo paslaugų teikėjais. Numatyta sukurti elektroninę apmokymų ir darbo paieškos sistemą.

Gynyba ir sugumas

Ukrainos ginkluotosios pajėgos ir toliau bus rengiamos į apmokymus vis daugiau integruojant NATO standartus, programoje minimas bendradarbiavimo su šalimis partnerėmis stiprinimas.

Teigiama, kad bus sukurta nauja teritorinės Ukrainos gynybos sistema, į ją siekiant įtraukti ir gyventojus.

Kariams ir karo veteranams bus siekiama gerinti socialinį aprūpinimą, o karininkus numatyta ruošti NATO šalyse galiojančiomis išsilavinimo programomis.

Be to, Vyriausybė ketina dirbti ties korupcinių rizikų krašto apsaugos sistemoje mažinimu. Kaip teigiama, visuomeninės ir ekspertinės organizacijos bus pasitelkiamos siekiant įvertinti vidines valdymo ir atskaitingumo sistemas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.