Pasaulyje

2019.09.28 14:07

Galimo Rusijos pajėgų išsilaipinimo Norvegijoje mįslė: analitikas norvegų tylą vadina iškalbinga

LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“, LRT.lt2019.09.28 14:07

Norvegijos žiniasklaida pranešė, kad Rusijos specialiosios pajėgos pastarosiomis dienomis vykdė slaptą žvalgybinę operaciją Norvegijoje ir buvo išsilaipinusios šalies viduje. Šios informacijos šalies pareigūnai kol kas nekomentuoja, Rusijos ambasada Osle faktą neigia. Analitiko Mariaus Laurinavičiaus nuomone, tai, kad norvegų pareigūnai tyli, yra iškalbingas faktas, o Rusijos interesai svarbioje Svalbardo saloje – sunkiai paneigiami.

Kaip LRT RADIJUI teigė bendradarbis Norvegijoje Mantas Tomkūnas, kol kas pagrindinis šios žinios šaltinis – norvegų portalas „AldriMer“, kiti šią informaciją perpublikuoja.

Pasak M. Tomkūno, ši Norvegijos teritorija visų pirma Rusijai svarbi dėl įtakos Arkties regione.

„Tai tikriausiai reikia sieti su dabartinėmis Rusijos karinėmis pratybomis Barenco jūroje. Tikriausiai sieti su tuo, kad rusai siekia padidinti savo įtaką Arkties regione. Tikriausia dėl to ir išsilaipino, jei tai įvyko iš tikrųjų“, – sako M. Tomkūnas.

Vilniaus politikos analizės instituto vyriausiasis analitikas M. Laurinavičius prideda, kad, jo nuomone, galutines išvadas daryti dar anksti, tačiau, jo nuomone, informacija yra gana patikima.

„Kaip man pavyko perskaityti tai, ką skelbia, pavyzdžiui, „ABC Nyheter“, tai dar vienas žiniasklaidos šaltinis, tai aš supratau, kad jie būtent patys tikrino tą informaciją ir jau iš jų šaltinių yra aišku, kad ji pasitvirtino“, – sako M. Laurinavičius.

Rusijos pusė išsilaipinimo faktą neigia, tačiau tai, kad apie tai tyli Norvegijos pareigūnai, anot M. Laurinavičiaus – iškalbinga.

„Jie nepatvirtina, bet svarbu, kad ir nepaneigia. <...> Vyriausybė ir žvalgyba tyli – tai gana iškalbingas faktas“, – sako analitikas.

Anot jo, pagrindiniai Rusijos interesai Norvegijoje yra du.

„Ta sala yra strategiškai svarbi Rusijai siekiant įsitvirtinti Arkties regione, o tai ilgalaikėje perspektyvoje yra pagrindinis tos Rusijos karinės ekspansijos tikslas. Antra, mažiau svarbi priežastis – tai yra naftos ir dujų regionas, kuriame tų išteklių daug. Tokie regionai visada yra Rusijos taikiklyje, o gali tapti ir taikiniu“, – LRT RADIJUI sako M. Laurinavičius.

Jo nuomone, Šiaurės šalys, kaip kad Norvegija ar Švedija (ypač turint omeny gynybos prasme svarbią Gotlando salą), šiuo metu yra labiau Rusijos taikiklyje nei Baltijos šalys.