Pasaulyje

2019.09.27 22:51

Zelenskio ir Trumpo pokalbio paviešinimas galėjo pažeisti Ukrainos Konstituciją

Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio pokalbis telefonu su JAV prezidentu Donaldu Trumpu atsidūrė pasaulinio skandalo – apkaltos JAV prezidentui – centre. Išklausę paviešintą pokalbio įrašą V. Zelenskio kritikai sako, kad Ukrainos prezidentas pasirodė nepatyręs ir silpnas prieš pasaulinę galybę, bet pokalbio padarinius pajus Vašingtonas, o ne Kijevas. Nors teisės ekspertai pabrėžia – paviešinus pokalbio įrašą galėjo būti pažeista ir Ukrainos Konstitucija.

Vašingtone liepos 25 dienos D. Trumpo pokalbis su Ukrainos prezidentu lyg sprogusi politinė bomba. Kijeve reakcija ramesnė, kasdieniuose pokalbiuose nusivylę politikais žmonės skiria mažiau dėmesio.

Nors Baltųjų Rūmų paviešintas D. Trumpo ir V. Zelenskio pokalbio nuorašas gali pažeisti Ukrainos Konstituciją, sako teisės ekspertai. Esą netiesa, kad Ukarina sutiko viešinti pokalbį, kaip tviteryje rašė JAV prezidentas.

„Iš tiesų prezidentas V. Zelenskis nesutiko viešinti pokalbio, pasiūlė, jeigu D. Trumpas nutars ką nors viešinti, gali atpasakoti savais žodžiais savą pokalbio dalį. Pagal Ukrainos įstatymus, jeigu Ukraina nesutiko viešinti pokalbio, tai nusikaltimas, pažeistas korespondencijos ir pokalbių telefonu privatumas“, – sako teisininkas Romanas Marčenko.

Katastrofa – taip į pokalbio turinį reaguoja V. Zelenskio oponentai ir buvusio jo varžovo per rinkimus Petro Porošenkos stovyklos.

Nors Niujorke V. Zelenskis sakė, kad jam daryti įtaką gali tik jo šešiametis sūnus, tačiau kalbėdamas su D. Trumpu jis lyg ir sutiko su reikalavimu atnaujinti dabar bene svarbiausio jo varžovo per artėjančių rinkimų kampaniją sūnaus Hunterio Bideno bylą.

Be to, V. Zelenskis palaikė D. Trumpo išsakytą kritiką sąjungininkių Europos Sąjungoje atžvilgiu. Esą kaip jis ateityje bendraus su Vokietijos, Prancūzijos lyderiais po to, kai sutiko su D. Trumpu, kad Vokietija esą beveik nieko nepadarė Ukrainai.

Daugeliui nepatiko V. Zelenskio užtikrinimas, kad kitas prokuroras 100 procentų bus „jo žmogus“.

„Nemaloni Ukrainai situacija. Reputacija nukenčia, kai įsiveli į tokias istorijas. Atrodo, lyg Ukraina nuo ko nors priklauso, neturi savo pozicijos“, – sako politologas Tarasas Semeniukas.

Nors teisininkai sako – Baltiesiems Rūmams Vašingtone paviešinus prezidentų pokalbį telefonu, galėjo būti pažeista Ukrainos Konstitucija, imtis teisinių veiksmų Ukrainos prezidento administracija neketina.

Panorama. Nelaimė Stetiškių kaime: dėl kol kas neaiškių priežasčių nukrito ultralengvasis lėktuvas, pilotas žuvo