Pasaulyje

2019.09.27 15:07

LRT trumpai: JT Asamblėjoje pasiryžimas kovoti su melagienomis

LRT.lt 2019.09.27 15:07

Niujorke vyksta 74-oji Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos sesija, kurioje dalyvauja daugelio pasaulio valstybių lyderiai. LRT.lt apžvelgia svarbiausius Asamblėjos ketvirtadienio akcentus.

1. Šalys įspareigoje kovoti su melagienomis

20 valstybių Jungtinėse Tautose įsipareigojo kovoti su melagingomis naujienomis ir jų sklaida. Tarp susitarimą pasirašiusių valstybių yra Prancūzija, Jungtinė Karalystė, Indija, Pietų Afrika, Kanada.

Šalys įsipareigojo remti „nepriklausomai pranešamą, įvairiapusę ir patikimą“ informaciją internete, pagal organizacijos „Reporteriai be sienų“ inicijuotą susitarimą.

Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Yves Le Drian pareiškė, kad neteisinga informacija internete, ypač rinkimų metu, pakerta pasitikėjimą demokratijos institucijomis.

2. Bendra kova su grėsmėmis

Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas Donaldas Tuskas pakvietė JT Generalinėje Asamblėjoje susirinkusius šalių vadovus bei atstovus kartu kovoti su tokiomis grėsmėmis kaip klimato kaita ir ginkluoti konfliktai.

D. Tuskas pakartojo Europos pasiryžimą tapti pirmuoju anglies dvideginio išskyrimą visiškai kompensuojančiu kontinentu, jis pabrėžė „neabejojantis, kad esame kritinėje klimato padėtyje“.

3. Teisingumas Jamalui Khashoggiui

Nužudyto Saudo Arabijos žurnalisto J. Khashoggio sužadėtinė ketvirtadienį Jungtinėse Tautose emocijų kupinoje kalboje reikalavo teisingumo už beveik prieš metus įvykdytą nusikaltimą.

Hatice Cengiz skundėsi, kad „nebuvo imtasi konkrečių veiksmų“ identifikuoti ir nubausti žudikus, kurie atėmė gyvybę J. Khashogiui, kai šis užėjo į Saudo Arabijos konsulatą Turkijoje.

4. Kašmyro suvaržymai

Ketvirtadienį JAV prezidentas Donaldas Trumpas JT susitiko su Indijos ir Pakistano atstovais. Po šių susitikimų, prezidento atstovas nurodė, jog JAV nori, kad Delis kuo greičiau sušvelnintų Kašmyro regionui pritaikytus suvaržymus.

JAV Valstybės departamento atstovė Pietryčių Azijai Alice Wells pakartojo, jog D. Trumpas yra pasiryžęs tarpininkauti Indijos ir Pakistano derybose dėl Kašmyro, jei to paprašytų abi pusės.

5. Kaimynų dėmesys migrantams

Naujasis Graikijos konservatorių premjeras Kyriakos Mitsotakis pirmą kartą susitiko su Turkijos prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganu ir aptarė migrantų bei pabėgėlių priėmimo klausimus.

„Atvirai diskutavome su prezidentu Erdoganu apie visus svarbiausius klausimus nuo migracijos ir Kipro iki dvišalių santykių“, – po susitikimo sakė K. Mitsotakis.