Naujienų srautas

Pasaulyje2019.09.27 11:05

Egipte planuojami nauji protestai prieš prezidentą el-Sisi

Penktadienį karinio režimo valdomame Egipte vėl planuojami protestai prieš prezidentą Abdelį Fattah el-Sisi. Protestus skatina į Ispaniją pabėgęs Egipto kariškiams dirbęs statybų kompanijos vadovas Muhamedas Ali. Dabar jis kaltina buvusį generolą A. F. el-Sisi ir jo bendražygius neregėto masto korupcija ir ragina versti tokį režimą.

Praėjusią savaitę Kaire ir kituose dideliuose Egipto miestuose įvykę protestai sulaukė nemažo dėmesio, nes po karinio perversmo, kai buvo nuverstas pirmasis demokratiškai išrinktas Egipto prezidentas islamistas Mohamedas Morsis, prezidentu tapęs buvęs žvalgybos generolas A. F. el-Sisis drakoniškomis priemonėmis susidorojo su islamistų politinėmis jėgomis bei neprikausoma žiniasklaida ir faktiškai uždraudė bet kokius politinius protestus.

Bet protestai įvyko, o šiandien jų įkvėpėjas M. Ali jau planuoja milijonines demonstracijas. Visa tai jis daro per internetą.

Būtent masiniai Kairo gyventojų, įkvėptų Arabų pavasario, protestai nuvertė tuometį M. F. el-Sisio viršininko, ilgamečio Egipto prezidento Hosnio Mubarako režimą, bet demokratijos eksperimentas Egipte suteikė valdžią ilgai persekiotai vietos Musulmonų brolijai, kuri taip ir nesugebėjo susidoroti su šios didžiausios, bet skurdžios Šiaurės Afrikos arabų valstybės reikalais, be to, pridarė nemažų problemų Izraeliui, jį remiančioms JAV, taip pat kaimyninėms sunitiškoms šio regiono šalims.

Galiausiai generolas A. F. el-Sisis nuvertė islamistų valdžią, o vėliau beveik vienbalsiai buvo išrinktas nauju beveik neribotą galią turinčiu Egipto prezidentu. Per vizitą Niujorke prezidentas A. F. el-Sisis tikino, kad šalyje viskas gerai.

„Noriu jus užtikrinti, kad ypač Egipte viešoji nuomonė ir patys žmonės nesutinka, kad tokios rūšies politinis islamas valdytų šalį. Jie parodė tokią nuomonę anksčiau ir atmetė jį po vienerius metus trukusio valdymo“, – sakė Egipto prezidentas.

„Ne, man tai nekelia rūpesčių. Egiptas turi didį lyderį. Jis labai gerbiamas. Jis atnešė tvarką. Prieš jam ateinant tvarkos buvo labai mažai. Buvo chaosas. Taigi, visai dėl to nesirūpinu“, – sakė JAV prezidentas Donaldas Trumpas.

Arabų pavasarį lėmusios rimtos ekonominės ir politinės problemos iš 80 mln. jaunų, bet neturtingų gyvetojų turinčio Egipto niekur nedingo, o Egipto kariškiai, tapę galingiausia šalies jėga, toli gražu nėra patys geriausi verslininkai ar politikai.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 2:31 min.

Žinios. Egipte rengiami protestai prieš prezidentą Abdel Fattah el-Sisi: kartu su bendražygiais jis kaltinamas neregėto masto korupcija
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi