Pasaulyje

2019.09.26 16:22

Informatorius: Baltieji Rūmai bandė slėpti Trumpo ir Zelenskio pokalbio turinį

atnaujinta 17.23
LRT.lt, BNS 2019.09.26 16:22

JAV prezidentas D. Trumpas prašė Ukrainos įsikišimo siekdamas paveikti 2020-ųjų rinkimus, o Baltieji rūmai įsikišo bandydami „paslėpti“ jo pokalbio su ukrainiečių lyderiu stenogramą, atskleidė ketvirtadienį paviešintas informatoriaus skundas.

„Gavau informacijos iš kelių JAV vyriausybės pareigūnų, kad Jungtinių Valstijų prezidentas naudojasi savo įgaliojimais siekdamas užsitikrinti užsienio šalies įsikišimą į 2020-ųjų JAV rinkimus“, – sakė informatorius, neįvardytas žvalgybos bendruomenės pareigūnas, kurio skundą paviešino Kongresas.

To informatoriaus teigimu, Baltųjų rūmų pareigūnai reiškė susirūpinimą dėl D. Trumpo pokalbio telefonu su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu. Jis sakė iš tų pareigūnų sužinojęs, kad jie veikiausiai „tapo prezidento piktnaudžiavimo savo įgaliojimais asmeniniais tikslais liudininkais“.

„Kelios dienos po to telefoninio pokalbio iš kelių JAV pareigūnų sužinojau, kad aukšto rango Baltųjų rūmų pareigūnai įsikišo, kad „paslėptų“ visus to pokalbio įrašus“, – sakė informatorius.

„Šie veiksmai pabrėžė, kad Baltųjų rūmų pareigūnai suprato to, kas nuskambėjo per pokalbį, sunkumą“, – sakė informatorius skunde apie „skubaus pobūdžio reikalą“.

„Baltųjų rūmų pareigūnai man sakė, kad Baltųjų rūmų teisininkai jiems „nurodė“ ištrinti elektroninę stenogramą iš kompiuterinės sistemos, kur paprastai laikomos tokios stenogramos koordinavimo, užbaigimo ir išplatinimo [ministrų] kabineto lygio pareigūnams tikslais“, – pridūrė informatorius.

Liepą vykusiame pokalbyje telefonu D. Trumpas spaudė V. Zelenskį pradėti tyrimą dėl Joe Bideno ir jo sūnaus Hunterio. J. Bidenas yra pretendentas tapti JAV Demokratų partijos kandidatu 2020-ųjų prezidento rinkimuose.

Paskelbtaa informaciją apie pokalbį nutekinusio pareigūno ataskaita rodo, kad pokalbio išklotinė nebuvo saugoma kompiuterinėje sistemoje, kaip tai įprastai daroma. Vietoje to, stenograma saugota atskiroje sistemoje, kuri naudojama „slaptos informacijos jautriais klausimais saugojimui“, rašo BBC.