Pasaulyje

2019.09.26 13:09

Mirė buvęs Prancūzijos prezidentas Jacques`as Chiracas

Linkevičius primena palankius sprendimus dėl narystės ES, NATO; atnaujinta 17.14
LRT.lt, ELTA, BNS2019.09.26 13:09

Mirė buvęs Prancūzijos prezidentas Jacques`as Chiracas, praneša užsienio žiniasklaidos leidiniai.

Jam buvo 86 metai.

„Prezidentas J. Chiracas mirė šį rytą, apsuptas šeimos, ramiai“, – agentūrai AFP teigė J. Chiraco žentas Fredericas Salat-Barouxas.

Po 2005 metais patirto insulto J. Chiraco sveikata pablogėjo, jis retai rodėsi viešumoje. Kelbėta, kad jam buvo pašlijusi atmintis, buvęs lyderis buvo prikaustytas prie neįgaliųjų vežimėlio.

2013 metų gruodį jam buvo sėkmingai atlikta inkstų operacija. 2015 metų gruodžio mėnesį buvęs prezidentas dvi savaites praleido ligoninėje dėl, kaip nurodė šeima, nuovargio. 2016-aisiais jis taip pat buvo hospitalizuotas dėl plaučių infekcijos.

Apie buvusio prezidento mirtį buvo paskelbta ir Prancūzijos Nacionalinėje asamblėjoje, netektis paminėta tylos minute.

J. Chiracas Prancūzijos prezidento pareigas ėjo 1995–2007 metais ir buvo 22-asis Prancūzijos prezidentas. Rinkimus 1995–aisiais jis laimėjo prieš Lionelį Lespiną, o 2002-aisiais nurungė kraštutinių dešiniųjų kandidatą Jeaną-Marie Le Peną surinkęs 82 proc. balsų. Kaip rašo „France24“ tada didelė dalis rinkėjų savo balsą atidavė už mažiau nepatinkantį kandidatą.

Politinės karjeros metu J. Chiracas gavo pravardę „Le Bulldozer“ dėl savo atkaklumo ir ambicijų.

Baigęs 12 metų trukusį darbą Eliziejaus rūmuose tapo antruoju ilgiausiai pokario laikotarpiu tarnavusiu Prancūzijos vadovu po savo pirmtako socialisto Francois Mitterrand`o. Viena iš didžiųjų J. Chiraco politinių reformų buvo prezidento kadencijos trukmės sutrumpinimas nuo 7 iki 5 metų.

Prancūzijos prezidentas Jacquesas Chiracas Lietuvoje: ateities baimė atsiranda iš žinių trūkumo apie Europą

J. Chiracas buvo prisiekęs konservatorius, bet dėl savo charizmos buvo užsitikrinęs ne vien dešiniosios stovyklos paramą.

Netekęs prezidentui taikomos teisinės neliečiamybės, jis buvo nuteistas už lėšų pasisavinimą ir netinkamą viešųjų lėšų naudojimą per savo kadenciją sostinės mero poste.

2003-aisiais jis priešinosi tuometinio JAV prezidento George`o W. Busho ir Jungtinės Karalystės premjero Tony`io Blairo inicijuotai karinei koalicijai prieš Iraką, kuria siekta nuversti Saddamo Husseino režimą.

Jis taip pat buvo Prancūzijos premjeru 1974–1976 metais ir 1986–1988 metais. Jis taip pat yra ėjęs Paryžiaus mero, žemės ūkio ministro, vidaus reikalų ministro pareigas.

2002-aisiais kraštutinių dešiniųjų pažiūrų ginkluotas užpuolikas pasikėsino į J. Chiraco gyvybę, kol prezidentas dalyvavo Bastilijos paėmimo dienos parade.

Iškili asmenybė

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pabrėžė, kad Prancūzijos prezidentas J. Chiracas buvo iškili ir pasaulyje vertinama asmenybė.

„Teko matyti, susitikti. Labai bendrauti neteko, bet jis buvo vienas iš iškilesnių lyderių, plačiai žinomas pasaulyje ir, aišku, Lietuvoje“, – sakė L. Linkevičius.

Jis taip pat pridūrė, kad tiek Prancūzijos, tiek ir kitų Europos valstybių vadovai pastebimai prisidėjo prie to, kad būtų priimti Lietuvai palankūs sprendimai dėl narystės Europos Sąjungoje bei NATO.

„Visi vakarų lyderiai, kurie veikė kaip savo šalių vadovai, jie, be jokios abejonės, buvo to sprendimo dalis. Tą svarbą sunku sumenkinti. Kalbant apie J. Chiracą, tai irgi ne išimtis, nes Prancūzijos balsas Europoje buvo vienas svariausių ir liks toks artimiausiu metu“, – tikino Lietuvos užsienio reikalų ministras.

Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude`as Junckeris sakė, kad yra „sukrėstas“ dėl J. Chiraco mirties. EK atstovė spaudai Mina Andreeva pranešė, jog „Ne tik Europa netenka didžio valstybininko, bet ir prezidentas (Junckeris) netenka didžio draugo“, praneša „Deutsche Welle“.

Europos laikrodis. Jacquesas Chiracas apie vieningą Europą: ji – stabilumo erdvė ir garantija

Lietuvos ambasadorius Paryžiuje Nerijus Aleksiejūnas sako, kad velionis Prancūzijos prezidentas J. Chiracas daug prisidėjo prie Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą ir NATO.

„J. Chiraco prezidentavimo metu buvo priimti svarbiausi sprendimai dėl ES ir NATO plėtros. Nicos viršūnių susitikime 2000-aisiais buvo pasiųstas signalas, kad visos šalys, kurios įgyvendins reformas ir sugebės greitai derėtis, galės tapti ES narėmis 2004 metais. Tai atspindėjo J. Chiracko pasaulėžiūrą“, – BNS sakė ambasadorius.

„Taip pat puikiai atsimename jo vizitą 2001 metais Lietuvoje, tai buvo padrąsinimas Lietuvai siekiant ES ir NATO narystės tikslų“, – pridūrė ambasdorius.

Pasak N. Aleksiejūno, J. Chiracas taip pat asmeniškai prisidėjo, kad Prancūzija išmokėtų kompensaciją Lietuvai dėl sovietų nusavintos ambasados Paryžiuje pastato.

Ambasadoriaus teigimu, J. Chiracas istorijoje išliks kaip stiprus europietis, tvirtai tikėjęs stipria ir efektyvia Europa, jo prezidentavimo metu priimti sprendimai dėl euro valiutos atsiradimo, ES integracijos stiprinimo.

Buvęs Lietuvos užsienio reikalų ministras Antanas Valionis sako, kad ketvirtadienį miręs buvęs Prancūzijos vadovas J. Chiracas buvo atkaklus, tvirtas politikas.

„J. Chiracas iš tikrųjų buvo kietas, ypatingas politikas, jis buvo išsilavinęs, atkaklus. Manau, kad Prancūzijai ir Europai jis iš tikrųjų nemažai nusipelnė“, – BNS sakė 2000-2006 metais ministru dirbęs A. Valionis.

A. Valionis prisimena kelis kartus kalbėjęs su Prancūzijos prezidentu apie Iraką.

„Būdavo tarp mūsų ir trinčių. Nors prezidentai su ministrais kalbasi labai retai, mes turėjome galimybių pasikalbėti dėl mūsų įsipareigojimų Irake“, – pasakojo A. Valionis.

„J. Chiracas buvo kategoriškas. Buvo labai kietas politikas, labai kietas derybininkas“, – teigė jis.

Pasak eksministro, J. Chiraco požiūris į ES ir NATO ne visada buvo sutampantis su Lietuvos, tačiau jis suprato šių organizacijų naudą.

„Europos Sąjungą jis akcentuodavo kaip tėvynių, suverenių valstybių su minimaliai atiduotom kompetencijom organizaciją, kaip konservatorius skeptiškai vertino NATO, daugiau kalbėjo apie Europos pajėgas. Tačiau jis suprato šių organizacijų naudą, prisiėmė atsakomybę už pasaulį, Europą ir savo šalį, ko trūksta daliai dabartinių politikų“, – sakė buvęs politikas.

Pasak jo, J. Chiracas nebūtų pritaręs Lietuvos stojimui į minėtas organizacijas, jeigu nematytų naudos ir Prancūzijai.

„Jis, būdamas pragmatišku politiku ir nebūdamas altruistu, manė, kad tu palankus tiek, kiek tu sugebėsi įrodyti bendrą visų interesą. Tačiau J. Chiracas suprato, kad ES plėtra ne tik naudinga Vokietijai, kaip tada buvo dažnai spekuliuojama, bet taip pat naudinga ir Prancūzijai“, – tvirtino A. Valionis.

Buvęs užsienio reikalų ministras prisiminė, kaip 2001 metais viešėdamas Vilniuje J. Chiracas padėjo išspręsti klausimą dėl kompensacijos Lietuvai už tarpukariu valdytą ambasadą, kurios šalis neteko po sovietų okupacijos 1940 metais.

„Vykstant deryboms, pietų pabaigoje J. Chiracas pasakė, kad po dešimties minučių mes su prezidentu Valdu Adamkumi turime eiti į spaudos konferenciją ir ką mes galėsime pasakyti žurnalistams? Nesugebėjome susiderėti? Aišku, tada prancūzų derybininkai padarė nuolaidas ir mes greitai per dešimt minučių, iš esmės Prezidentūros balkone, susitarėme“, – teigė A. Valionis.

Lyderiai reiškia užuojautą

Į žinią apie J. Chiraco mirtį sureagavo ir kiti politikai. Kitas buvęs Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as, pagerbdamas J. Chiracą, apibūdino jį kaip „kovotoją“, kuris „žinojo, kaip užmegzti asmeninį ryšį su prancūzais“.

„J. Chiracas yra Prancūzijos istorijos dalisׅ“, – teigė Prancūzijos parlamento pirmininkas Richardas Ferrand'as.

Dabartinis Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas atšaukė planuotą kelionę į pietinę šalies dalį ir vakare kreipsis į tautą.

J. Chiraco įpėdinis Prancūzijos prezidento poste Nicolas Sarkozy sureagavo pareikšdamas, kad „šiandien dingo dalis mano gyvenimo“.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel pavadino J. Chiracą nuostabiu partneriu ir draugu.

„Man labai liūdna išgirsti žinią apie J. Chiraco mirtį. Jis buvo nuostabus partneris ir draugas mums vokiečiams ir asmeniškai man“, – teigė A. Merkel.

Užuojautą pareiškė ir prezidentas Gitanas Nausėda. „J. Chiracas buvo tarptautinio lygio politikas, tikras europietis, nuoširdžiai tikėjęs vieningos Europos idėja, ir nuosekliai ją įgyvendinęs vedlys. Eidamas Prancūzijos prezidento pareigas, daug prisidėjo ne tik prie Europos Sąjungos, bet ir prie NATO plėtros, vienijant šalis ir priimant ryžtingus istorinius Europai sprendimus. Prezidentas žmonių atmintyje išliks kaip ypač gerbiamas ir vertinamas valstybės vadovas ir ištikimas šalies patriotas“, – rašoma Lietuvos vadovo užuojautoje.

Pasak prezidento, 2001 m. vykusį J. Chiraco vizitą Lietuva prisimena kaip draugišką padrąsinimą mūsų šaliai siekti ES ir NATO.

Šalies vadovas išreiškė nuoširdžią užuojautą savo ir visų Lietuvos žmonių vardu J. Chiraco šeimai, artimiesiems ir visai Prancūzijai.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pagerbė buvusį Prancūzijos prezidentą, pavadindamas jį „išmintingu ir įžvalgiu valstybės vadovu“. V. Putinas, kuris anksčiau buvo sakęs, kad J. Chiracas yra vienas iš lyderių, kuriais jis labiausiai žavisi, gyrė politiką už „jo intelektą ir žinias“.

Chiracą puikiai prisimena ir Adamkus, ir Landsbergis: jis nuoširdžiai siekė padėti Lietuvai
Prisimenant Chiraco pastabą būsimoms ES narėms: praleidote gerą progą patylėti!
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt