Pasaulyje

2019.09.26 11:08

Rusijos visuomenės pergalė: po protestų ruošiamasi paleisti neteisėtai sulaikytą aktorių Ustinovą

Ketvirtadienį Maskvos apeliaciniame teisme turėtų būti padėtas taškas vienoje iš skandalingiausių susidorojimo su protestų Maskvoje dalyviais byloje. Aktorius Pavelas Ustinovas, net nedalyvavęs protestuose, buvo neteisingai apkaltintas ir nuteistas kalėti pusketvirtų metų. Rusijos visuomenei dėl to pasipiktinus, šiandien jis turėtų būti galutinai išteisintas.

P. Ustinovo – jauno aktoriaus, atsitiktinai atsidūrusio protesto vietoje – itin šiurštaus suėmimo vaizdo įrašai pagaliau sulaukė Rusijos teismų sistemos dėmesio ir jam skirtas pusketvirtų metų laisvės atėmimo nuosprendis buvo pakeistas į pasižadėjimą neišvykti.

Ketvirtadienį Maskvos apeliaciniame teisme tikimasi, kad P. Ustinovas bus galutinai išteisintas. Šis skandalingas atvejis tik dar kartą parodė, kaip iš tikrųjų veikia nuo Kremliaus valdžios visiškai priklausoma Rusijos teismų sistema.

Bet šį kartą P. Ustinovo likimas sulaukė nemažos maskviečių ir daugelio kitų rusų reakcijos. Kremliaus režimui tai buvo itin nemalonu, ypač, kai prie prezidento administracijos pastato nusidriekė didelės eilės norinčiųjų išreikšti palaikymą P. Ustinovui asmeniniu piketu dėl itin sugriežtinos protestų tvarkos ir drakoniškų baudų. Dabar tai galbūt vienintelis rusams prieinamas sąlyginai saugus protesto būdas.

„Atėjau čia, kad paprasčiausiai apsiginčiau. Nes tiesiog nebeturiu teisės vaikščioti žeme, nes žmogų, visiškai nekaltą, sučiumpa, sumuša ir įmeta į kalėjimą. Rytoj tai atsitiks man, mano draugams, vaikams, žmonai. Tiesiog privalau gintis“, – teigia kino režisierius Aleksandras Vojtynskij.

Galiausiai Ustinovo reikalais užsiėmė Rusijos žmogus teisių taryba ir jis buvo paleistas už pasižadėjimą neišvykti.

„Nesitikėjome tokios žmonių reakcijos, mums tai buvo tikras šokas. Bet, manau, būtent todėl tai pasiekė žmones, pačius aukšščiausius žmones ir jie susidomėjo, kad teisėjas ir prokuroras nusprendė ne taip, kaip reikėjo“, – sako P. Ustinovo sesuo Julija.

„Tai mūsų visų pergalė. Labai visiems dėkoju. Tiems, kurie padėjo ginti mano sūnų Pavelą Ustinovą, kurie laikė jį visiškai nekaltu, o tik visų šių aplinkybių auka ir nes tai dažnas atvejis mūsų šalyje“, – pritarė teisiamojo mama Tatjana.

P. Ustinovo išteisinimas apeliaciniame teisme visai nereiškia, kad kiti liepos ir rugpjūčio protestų dėl skandalingai orgaizuotų rinkimų į Maskvos dūmą protestų dalyviai išvengs kalėjimo bausmių, bet P. Ustinovo byla yra akivaizdus precedentas suteiksiantis jėgų negausiai Rusijos opozicijai.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 2:40 min.

Žinios. Socialinių darbuotojų protestas dėl mažų algų ir pavojingų darbo sąlygų