Pasaulyje

2019.09.26 06:55

Indonezijos rytuose įvyko 6,5 balo žemės drebėjimas

žuvo mažiausiai vienas žmogus; atnaujinta 08.30
BNS 2019.09.26 06:55

Stipriam 6,5 balo žemės drebėjimui ketvirtadienį supurčius atokias Molukų salas Indonezijos rytinėje dalyje žuvo mažiausiai vienas žmogus, o dar vienas laikomas dingusiu, taip pat buvo sugriauta namų ir nuslinko žemės nuošliaužų.

Drebėjimo, įvykusio 8 val. 46 min. vietos (2 val. 46 min. Lietuvos) laiku, židinys buvo 29 km gylyje, o epicentras – maždaug už 37 km į šiaurės rytus nuo Ambono miesto Molukų provincijoje, informavo JAV Geologijos tarnyba (USGS).

Vietos paieškų ir gelbėjimo agentūros atstovas sakė, kad vienas vyras žuvo, kai pargriuvo važiuodamas motociklu, mėgindamas pasiekti aukštesnę vietą dėl galimo cunamio. Dar vienas žmogus dingo, kai buvo palaidotas žemės nuošliaužos.

Apie 400 tūkst. gyventojų turinčiame Ambone žmonės stengėsi pagelbėti sužeistiesiems sukruvintais drabužiais. Paskelbtose nuotraukose matyti apgriauti namai ir ant žemės riogsančios nuolaužos, bet žalos mastas kol kas neaiškus.

„Poveikis buvo juntamas visame Ambone ir jo apylinkėse“, – sakė Indonezijos meteorologijos, klimatologijos ir geofizikos agentūros (BMKG) žemės drebėjimų ir cunamių skyriaus vadėjas Rahmatas Triyono.

„Daug žmonių pažadino kratymas... Atrodė, tarsi pro šalį važiuotų sunkvežimis“, – pridūrė jis.

Po pirmojo smūgio buvo užfiksuota daugiau kaip 20 pakartotinių, įskaitant vieną, kurio stiprumas siekė 5,6 balo, nurodė R. Triyono.

„Miegojau su savo šeima, kai staiga namą pradėjo kratyti, – pasakojo vienas naujienų agentūros AFP reporteris Ambone. – Drebėjimas buvo tikrai stiprus. Išbėgome iš savo namo; pamačiau, kad kaimynai taip pat bėga. Visus buvo apėmusi panika.“

Pirminiuose pranešimuose sakoma, kad drebėjimo epicentras buvo sausumoje, bet vėlesnė analizė parodė, kad jis buvo priekrantėje, todėl labiau tikėtina, kad buvo padaryta žalos, nurodė Indonezijos nacionalinė nelaimių padarinių mažinimo agentūra.

Vietos krizių agentūros vadovas Oralis Semas Wilaras paragino žmones išlikti ramius.

„Kai kuriose vietose žmonės supanikavo ir pradėjo evakuotis, bet mes jiems stengiamės pasakyti, kad nėra jokio reikalo panikuoti, nes cunamių grėsmės nėra, – jis sakė AFP. – Vis dar tikriname dėl žalos ir kokių nors nukentėjusiųjų.“

Šis Pietryčių Azijos salų valstybė itin dažnai nukenčia nuo gaivalinių nelaimių. Indonezija priklauso Ramiojo vandenyno „ugnies žiedui“ – zonai, kur susiduria tektoninės plokštės, pasižyminčiai aktyvia seismine ir vulkanine veikla.

Rugpjūtį penki žmonės žuvo ir dar keletas buvo sužeisti per stiprų žemės drebėjimą, įvykusį netoli tankiai apgyventos Javos salos krantų.

Praeitais metais per 7,5 balo žemės drebėjimą ir jo sukeltą cunamį Palu mieste Sulavesio saloje žuvo arba dingo daugiau kaip 4,3 tūkst. žmonių.

2004 metų gruodį katastrofinis 9,1 balo žemės drebėjimas, įvykęs prie Sumatros salos krantų, sukėlė didelį cunamį, regione nusinešusį apie 220 tūkst. žmonių gyvybių. Tąsyk Indonezijoje žuvo apie 170 tūkst. žmonių.