Pasaulyje

2019.09.25 17:16

Paviešino pokalbį: Trumpas Ukrainos prezidentą spaudė pradėti tyrimą dėl konkurento Bideno

atnaujinta 19.03
LRT.lt, BNS 2019.09.25 17:16

JAV prezidentas Donaldas Trumpas telefoninio pokalbio metu spaudė Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį pradėti tyrimą dėl Joe Bideno ir jo sūnaus Hunterio. Tai skelbia Baltųjų Rūmų paviešinta stenograma, praneša CNN.

D. Trumpas kelis kartus spaudėV. Zelenskį atnaujinti tyrimą dėl J. Bideno, kuris yra vienas iš demokratų pretendentų tapti kandidatu į JAV prezidentus 2020-ųjų rinkimuose.

Pagal paviešintus duomenis, D. Trumpas priminė V. Zelenskiui, jog J. Bidenas skatino Ukrainą 2016-aisiais atleisti šios šalies Generalinį prokurorą Viktorą Šokiną, kuris buvo pradėjęs „Burisma“ dujų įmonės tyrimą. Būtent šios įmonės valdybos narys yra J. Bideno sūnus Hunteris.

Kaip rodo Baltųjų Rūmų paviešinta pokalbio išklotinė, D. Trumpas liepą vykusio pokalbio metu spaudė V. Zelenskį bendradarbiauti su asmeniniu prezidento advokatu Rudy Guliani bei JAV Generaliniu prokuroru Williamu Barru dėl šio tyrimo.

Kiti Vakarų valstybių lyderiai taip pat agitavo atleisti V. Šokiną dėl jo neveiksnumo kovoje su korupcija.

„Girdėjau, kad turėjote labai gerą prokurorą ir jis buvo pašalintas, tai tikrai nesąžininga. Daug žmonių apie tai kalba. Buvo daug kalbų apie Bideno sūnų, kad Bidenas sutrukdė tyrimui ir daug žmonių norėtų tai išsiaiškinti taigi bet kas, ką galėtumėte padaryti su Generaliniu prokuroru, būtų puiku. (...) Bidenas vaikščiojo aplink ir gyrėsi, kad jis sustabdė tyrimą, taigi, jei galėtumėte į tai pažiūrėti. Tai siaubinga“, – BBC cituoja D. Trumpą.

Ukrainos prezidentas V. Zelenskis jam esą atsakė: „Mes tuo pasirūpinsime ir dirbsime, kad ši byla būtų ištirta. (...) Taip pat, jei turite kokios papildomos informacijos, galite mums ją suteikti, būtume labai dėkingi.“

Dėkodamas D. Trumpui, V. Zelenskis taip pat sakė, kad viešėdamas Niujorke buvo apsistojęs „Trump Tower“ viešbutyje.

Trumpas neigia spaudimą

D. Trumpas taip pat patvirtino, kad kelios dienos iki skambučio nurodė įšaldyti beveik 400 mln. JAV dolerių pagalbą Ukrainai. Prezidentas tvirtina nepadaręs nieko blogo. Pokalbio metu ši pinigų suma nefigūruoja, nurodo BBC.

„Nebuvo jokio spaudimo, kaip visa tai vystėsi, tas skambutis, tai būtų buvęs skambutis iš pragaro. (...) Šis pokalbis pasirodė buvęs apie nieką kitą nei dauguma žmonių sakė, nežinojau, kad tu gali būti toks geras“, – situaciją komentavo JAV prezidentas.

CNN pranešė, kad paviešinta automatinės balso atpažinimo programos sukurta pokalbio stenograma. Tačiau BBC nurodo, kad pokalbio išklotinė parengta naudojantis Baltųjų Rūmų darbuotojų, kurie girdėjo pokalbį, asmeniniais užrašais.

Išklotinėje nėra aiškaus siūlymo už palankų sprendimą atsilyginti palankumu. D. Trumpas V. Zelenskiui priminė, jog JAV Ukrainai buvo „labai labai geros“.

„Daug Europos valstybių yra tokios pačios, ir, manau, jūs norite į tai pažiūrėti, bet JAV buvo labai labai geros Ukrainai. Nesakyčiau, kad tai būtinai abipusiška, nes vyksta ir negeri dalykai, bet JAV buvo labai labai geros Ukrainai“, – sakė D. Trumpas.

V. Zelenskis jam pritarė ir nurodė, kad JAV yra „daug didesnis partneris“ Ukrainai nei kitos Europos valstybės sankcijų prasme bei pridėjo, kad ruošiasi įsigyti daugiau Javelin raketų.

Tada D. Trumpas pasakė: „Norėčiau, kad jūs mums padarytumėte paslaugą, nes mūsų šaliai teko patirti daug ir Ukraina apie tai daug žino“, rašo CNN.

JAV Atstovų rūmų pirmininkė demokratė Nancy Pelosi nurodė, kad D. Trumpas turės atsakyti už savo poelgį.

„Faktas, jog JAV prezidentas pažeisdamas savo konstitucines pareigas paprašė užsienio valstybės pagalbos jo politinėje kampanijoje tam aukodamas mūsų nacionalinį saugumą bei pažeisdamas mūsų rinkimų vientisumą“, – teigė politikė.

D. Trumpo ir V. Zelenskio pokalbis telefonu yra tik viena dalis vieno pranešėjo skundo, pateikto rugpjūčio mėnesio viduryje.

Šis skundas yra svarbiausias demokratų pradėtame apkaltos tyrime, apie kurį antradienį paskelbė JAV Atstovų Rūmų lyderė N. Pelosi.

JAV politikai taip pat sureagavo į paviešintą stenogramą. Demokratų kandidatas į JAV prezidentus Bernie Sandersas, po paviešintos stenogramos teigė, kad D. Trumpas – korumpuočiausias prezidentas per visą modernią JAV istoriją.

Respublikonų senatorius Mittas Romney`is po paviešintos stenogramos sakė, kad paviešintas pokalbis kelia didelį nerimą. Politikas daugiau situacijos nedetalizavo ir sakė, jog laukia, kol paaiškės daugiau faktų.