Naujienų srautas

Pasaulyje2019.09.25 14:16

LRT trumpai: JT Asamblėjoje perspėjimas dėl pasaulio skilimo, derybos su Iranu ir gaisrai Amazonėje

LRT.lt 2019.09.25 14:16

Niujorke vyksta 74-oji Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos sesija, kurioje dalyvauja daugelio pasaulio valstybių lyderiai. LRT.lt apžvelgia svarbiausius Asamblėjos antradienio akcentus.

1. Generalinio sekretoriaus perspėjimas

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterres antradienį savo kalboje perspėjo apie riziką, jog pasaulis skils į dvi dalis, nes didžiausios ekonomikos – Kinija ir JAV – rungiasi kurdamos atskirus internetus, finansines taisykles, „ir savo nulinės sumos žaidimo geopolitines bei karines strategijas“.

Sekretorius paskatino „daryti viską, kas įmanoma, kad būtų užkirstas kelias didžiajam skilimui“.

A. Guterres taip pat pasmerkė prieš Saudo Arabijos naftos perdirbimo gamyklą įvykdytas atakas, perspėjo dėl galinčio kilti ginkluoto konflikto Artimuosiuose Rytuose, rašo „Aljazeera“.

2. Japonijos premjeras pasiryžęs susitikti su Šiaurės Korėjos lyderiu

Savo kalboje Japonijos premjeras Shinzo Abe pabrėžė, kad yra pasiryžęs susitikti su Šiaurės Korėjos lyderiu Kim Jong Unu „be jokių išankstinių sąlygų“ tam, kad būtų normalizuoti dvišaliai santykiai.

Sh. Abe taip pat sakė palaikantis JAV prezidento Donaldo Trumpo poziciją Šiaurės Korėjos atžvilgiu, kai „du lyderiai atvirai kalbasi ir bando kalbėti apie artimiausius klausimus bei matyti šviesią ateitį“.

Tuo tarpu Pietų Korėjos prezidentas Moon Jae-inas sakė, jog reikėtų megzti ekonominius santykius su Šiaurės Korėja, mainais į režimo branduolinį nusiginklavimą ir skatino sukurti „tarptautinę taikos zoną“ padalintame pusiasalyje.

3. Britanijos premjeras „Brexito“ neakcentavo

Sakydamas kalbą JT Asamblėjoje Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas tik trumpai užsiminė apie jo šalyje vykstančią „Brexito“ dramą. Vietoje to, jis dėmesy skyrė technologijų pažangai ir jos keliamiems iššūkiams, grėsmėms aptarti.

„Brexitą“ jis palygino Prometėjaus mitui, kur šis mitinis herojus nepaisydamas dievų atiduoda žmonėms ugnį ir yra dievų pasmerkiamas amžinai kančiai, ereliui kapojant kasdien ataugančias jo kepenis. Anot B. Johnsono, ši situacija primena „Brexitą“, jei „kai kuriems mūsų parlamentarams bus duotas kelias“, praneša „Aljazeera“.

B. Johnsonas staiga nutraukė savo vizitą JT po to, kai Britanijos aukščiausiasis teismas nusprendė, kad premjero sprendimas stabdyti parlamento darbą yra neteisėtas.

Premjeras taip pat pakvietė Iraną paleisti sulaikytus ir įkalintus Britanijos piliečius.

4. Trisdešimt šalių pasmerkė Kinijos represijas musulmoniškame regione

JAV iniciatyva daugiau kaip 30 valstybių antradienį pasmerkė Kinijos valdžios vykdomas represijas prieš musulmonų dominuojamos Sindziango provincijos gyventojus.

JT duomenimis, šiame regione įrengtose „perauklėjimo stovyklose“ yra laikoma apie 1 mln. etninių uigūrų. Stovyklose gyvenę žmonės liudija apie čia patirtą žiaurų elgesį ir propagandos diegimą, tačiau Pekinas tokius kaltinimus atmeta.

Šią JAV iniciatyvą Kinija sukritikavo, o šalies užsienio reikalų ministras Wangas Yi pareiškė, kad tokių priemonių Sindziange reikia norint užkirsti kelią „ekstremizmui ir terorizmui“.

5. E. Macronas pareiškė, kad sukurtos sąlygos JAV ir Irano prezidentų deryboms

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas nurodė, kad, jo įsitikinimu, sukurtos visos sąlygos JAV ir Irano prezidentų Donaldo Trumpo ir Hassano Rouhani susitikimui, bet ar jis įvyks, dabar priklausys nuo lyderių noro.

„Yra bendra intencija progresuoti ne tik ieškant būdų situacijai sušvelninti, bet ir sukurti ilgalaikį susitarimą. Tačiau tai priklauso nuo abiejų pusių valios“, – pareiškė Prancūzijos vadovas.

Apie tai jis kalbėjo asmeniškai bendravęs tiek su D. Trumpu, tiek su H. Rouhani, nurodo „Aljazeera“.

Kartu Prancūzijos vadovas perspėjo, kad rugsėjo 14-ąją įvykdyta ataka prieš naftos perdirbimo objektus Saudo Arabijoje „pakeitė situaciją“ regione ir „kyla konflikto grėsmė“. Todėl E. Macronas skatino sėsti prie derybų stalo ir išvengti karo.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel taip pat pabrėžė pritarianti JAV ir Irano dialogui bei sakė, kad JAV prieš tai nežada atšaukti Iranui paskelbtų sankcijų.

6. Trumpas kritikavo Iraną, Kiniją ir gyrė patriotus

Donaldas Trumpas kalbėdamas JT ragino valstybes sugriežtinti ekonominį apynasrį Iranui, nes esą jokia šalis neturėtų toleruoti Teherano „kraujo troškimo“.

Irano režimą D. Trumpas vadino „represyviu“ ir „viena iš didžiausių saugumo grėsmių taiką mylinčioms šalims“.

JAV prezidentas taip pat vadino migraciją vienu svarbiausių iššūkių, o atvirų valstybių sienų aktyvstams skirtoje žinutėje pareiškė: „jūsų politika nėra teisinga. Jūsų politika yra žiauri ir piktavališka“.

Vėliau D. Trumpas kritikavo Kiniją, jos prekybos politiką vadino nesąžininga.

Savo kalboje JAV prezidentas pareiškė, kad ateitis priklauso „patriotams“, o ne „globalistams“. „Išmintingi lyderiai visada savo žmonių ir savo valstybės gėrį stato pirmon vieton. (...) Ateitis priklauso suverenioms ir nepriklausomoms tautoms, kurios gina savo piliečius, gerbia savo kaimynus ir skirtumus, kurie kiekvieną šalį daro ypatingą bei unikalią“, – sakė D. Trumpas.

7. Kataras, Turkija, Sirija ir branduoliniai ginklai

Kataro emyras šeichas Tamimas bin Hamadas Al Thanis pasmerkė „Izraelio tebevykdomą Palestinos ir, apskritai, arabiškų teritorijų okupaciją“.

Šis pareiškimas pasirodė po anksčiau Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano kritikos Izraeliui dėl šių veiksmų. Antradienį R. T. Erdoganas JT Asamblėjoje dalyvaujantiems lyderiams priminė, kad Sirijoje vis dar vyksta pilietinis karas, kuris sukėlė milžinišką humanitarinę krizę.

Turkijos prezidentas taip pat pareiškė, kad branduolinė energija arba turėtų būti laisvai prieinama visoms valstybėms, arba visiškai uždrausta. O „nelygybė“ tarp valstybių turinčių branduolinę galią ir jos neturinčių, pakerta pasaulio pusiausvyrą.

R. T. Erdoganas taip pat pasmerkė dažnėjančius neapykantos nusikaltimus prieš musulmonus, žydus, migrantus ir kitas mažumas. Jis apkaltino politikus populistus, kad jie siekia surinkti balsus provokuodami tokias tendencijas.

8. Brazilijos prezidentas: atogrąžų miškai yra mūsų suvereni teritorija

Dėl šiemet siaučiančių gaisrų Amazonės atogrąžų miškuose kritikuotas Brazilijos prezidentas Jairas Bolsonaro JT pareiškė, kad šie miškai yra suvereni šalies teritorija.

„Klaidinga sakyti, kad Amazonė yra žmonijos paveldas ir mokslininkai paneigė, jog Amazonės miškai yra pasaulio plaučiai. Amazonė nėra siaubiama, jos neprarijo ugnis, kaip teigia žiniasklaida“, – savo kalboje sakė J. Bolsonaro.

9. Liuksemburgo premjeras pabrėžė, kad kovoti su neapykanta turime visi

Liuksemburgo premjeras Xavieras Bettelis priminė, kad yra atvirai homoseksualus politikas ir negali taikstytis su neapykantos kalba, o kovoti su ja yra kiekvieno pareiga.

Žmogaus teisių aktyvistai teigia, kad tai pirma atvirai homoseksualaus pasaulio lyderio kalba JT Generalinėje Asamblėjoje, skirta LGBT+ teisėms.

X. Bettelis kvietė savo kolegas užkirsti kelią žodžio laisvei tapti žalinga.

10. Lyderiai pagerbė M. Gandhi atminimą

JT Generalinėje Asamblėjoje dalyvaujantys pasaulio valstybių ir tarptautinių organizacijų lyderiai antradienį pagerbė 150-ąsias Indijos nepriklausomybės judėjimo simboliu tapusio Mahatma Gandhio gimimo metines ir jo palikimą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi