Pasaulyje

2019.09.25 06:30

JAV demokratai pradeda oficialų apkaltos tyrimą dėl Trumpo

Trumpo reakcija: „raganų medžioklės šlamštas“

JAV Atstovų Rūmų lyderė demokratė Nancy Pelosi antradienį paskelbė, kad pradedamas oficialus apkaltos tyrimas dėl prezidento Donaldo Trumpo ir pareiškė, jog jis sulaužė priesaiką, siekdamas užsienio valstybės pagalbos siekdamas, kad būtų pakenkta jo varžovui demokratui Joe Bidenui.

Šis dramatiškas žingsnis yra pirmasis sudėtingame apkaltos procese, nors tikimybė, kad D. Trumpas dėl jo bus pašalintas iš posto – menka. Vis tik JAV politika žengia į naują neramų etapą, likus vos 14 mėnesių iki naujų rinkimų, per kuriuos demokratai ir respublikonai varžysis dėl Baltųjų rūmų ir Kongreso kontrolės.

Po šio sukrečiančio N. Pelosi pareiškimo D. Trumpas, Niujorke pasakęs kalbą Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje, savo dangoraižyje „Trump Tower“ pareiškė, kad toks tyrimas yra „raganų medžioklės šlamštas“, ir pridūrė, kad šis procesas tik padidins tikimybę, jog 2020 metais jis bus perrinktas.

„Trumpo prezidentavimo veiksmai atskleidė negarbingų faktų, kad prezidentas sulaužė savo priesaiką, išdavė mūsų nacionalinį saugumą ir išdavė mūsų rinkimų sąžiningumą“, – per nekantriai lauktą spaudos konferenciją JAV sostinėje sakė N. Pelosi.

„Taigi, šiandien skelbiu, kad Atstovų Rūmai žengia į priekį su oficialiu apkaltos tyrimu“, – pridūrė ji.

N. Pelosi ir kiti Demokratų partijos lyderiai ištisus mėnesius vengė imtis tokių veiksmų ir buvo linkę susitelkti į artėjančių rinkimų kovą.

Tačiau naujausi pranešimai, esą D. Trumpas siūlė pagalbą Ukrainai mainais į veiksmus, galinčius padėti pakenkti Baltuosius rūmus siekiančiam užimti demokratui J. Bidenui, taip pat daugelio partijos narių palaikymas apkaltai, regis, nusvėrė šio proceso naudai.

„Prezidentas privalo būti laikomas atskaitingu. Niekas nėra aukščiau įstatymo“, – pabrėžė N. Pelosi.

J. Bidenas už apkaltą

D. Trumpo sprendimas paskelbti pokalbio su V. Zelenskiu stenogramą nenuramino demokratų. Šie reikalauja, kad Baltieji rūmai perduotų Kongresui minėto paslapčių viešintojo iš žvalgybos bendruomenės skundą, kuriame, kaip manoma, esama daugiau įrodymų, jog buvo pažeisti įstatymai.

Šaltiniui atstovaujantys advokatai antradienį paskelbė pareiškimą, kad priimtas „sprendimas paskelbti pranešėjo skundą“, bet daugiau detalių nepateikė.

Demokratai taip pat nori daugiau dokumentų ir liudijimų dėl kitų D. Trumpo atžvilgiu atliekamų tyrimų, susijusių su įtarimais, kad jis trukdė vykdyti teisingumą, neteisėtai pelnėsi iš savo, kaip JAV lyderio padėties, slapta susimokė su Rusija ir įvykdė kitų pažeidimų.

Dramą Vašingtone padidino ir įtakingo demokrato Adamo Schiffo pareiškimas, kad vis dar neįvardytas pranešėjas, kaip manoma, dirbantis vienoje iš daugelio JAV vyriausybės žvalgybos agentūrų, artimiausiu laiku gali liudyti Atstovų Rūmų žvalgybos komitetui. A. Schiffas yra šio komiteto pirmininkas.

Laikraštis „The New York Times“ antradienį rašė, kad žvalgybos ir Baltųjų rūmų pareigūnai derina susitarimą dėl pranešėjo susitikimo su Kongreso tyrėjais.

Kelias savaites nekomentavęs šios temos J. Bidenas antradienį pareiškė remiantis apkaltos tyrimą.

„Jei toliau trukdys Kongresui ir nepaisys įstatymų, Donaldas Trumpas, mano nuomone, nepaliks Kongresui kitos išeities, tik inicijuoti apkaltą, – spaudos konferencijoje sakė J. Bidenas. – Tai būtų tragedija, bet – jo paties sukelta tragedija.“

Rizikingas procesas

Apkaltos tyrimo inicijavimas yra politiškai rizikingas žingsnis, žengiamas abiem partijoms pradedant rengtis kitais metais įvyksiantiems rinkimams.

Oficialiai pradėjus tyrimą turėtų būti suformuotas komitetas, rinksiantis įrodymus prieš prezidentą.

Jei įrodymai bus pakankamai tvirti, komitetas parengs apkaltos straipsnių – oficialių kaltinimų prezidentui – projektą, o dėl šio dokumento balsuotų visi Atstovų Rūmai. Kaltinimai gali būti priimti paprasta dauguma.

Tuomet procesas persikeltų į Senatą, kur respublikonų dauguma galėtų blokuoti oficialų prezidento teismą. Jei teismas būtų surengtas, nuteisimui būtų reikalinga dviejų trečdalių senatorių parama. Tokiu atveju prezidentas būtų pašalintas iš pareigų.