Pasaulyje

2019.09.24 09:48

Trumpas paragino paskelbti jo kontroversiško pokalbio su Zelenskiu stenogramą

žiniasklaida: prieš pokalbį Trumpas įšaldė paramą Ukrainai
BNS, ELTA, LRT.lt2019.09.24 09:48

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį išreiškė viltį, kad gretai bus paviešintas kontroversiją sukėlusio jo pokalbio su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu stenograma. Tačiau iškylančios naujos aplinkybės kol kas jo negelbsti.

„Tikiuosi, kad netrukus pamatysite pokalbio telefonu [stenogramą]", – prezidento žodžius citavo amerikiečių žiniasklaida. D. Trumpas neatmetė galimybės paviešinti šį tekstą, nes „tai buvo nekaltas pokalbis“.

JAV žiniasklaida anksčiau pranešė, kad vienas nežinomas informatorius, dirbantis JAV žvalgybos bendruomenėje, pateikė skundą dėl prezidento įtariamo bandymo daryti spaudimą V. Zelenskį per pokalbį telefonu liepos mėnesį.

Teigiama, kad D. Trumpas spaudė jį ištirti galimai korupcinę veiklą, susijusią su buvusio JAV viceprezidentu Joe Bidenu ir jo sūnumi Hunteriu. Pastarasis tėvo viceprezidentavimo laikais dirbo vienoje Ukrainos gamtinių dujų bendrovėje.

Pats D. Trumpas patvirtino, kad bendraudamas su V. Zelenskiu užsiminė apie J. Bideną ir kovą su korupciją.

„Kalbėjome daugiausia (...) apie tai, kad nenorime, kad mūsų žmonės, tokie kaip viceprezidentas Joe Bidenas ir jo sūnus kurtų Ukrainoje korupciją. Ukraina turi daug problemų. Naujasis prezidentas sakė, kad ruošiasi išvaduoti šalį nuo korupcijos, ir pasakiau, kad tai nuostabu. Puikiai pasikalbėjome“, – pažymėjo Baltųjų rūmų vadovas.

Visgi kaip rašo „The New York Times“ („NYT“) ir „The Washington Post“, D. Trumpas prieš pokalbį įšaldė paramos paketą Ukrainai, galbūt panaudodamas tai kaip derybinį svertą. „NYT“ informacija, tai buvo 391 mln. JAV dolerių vertės pagalba, „The Washington Post“ rašo apie „beveik 400 mln. dolerių“.

Laikraščiai remiasi neįvardytais aukštais JAV pareigūnais. Prezidento nurodymas esą per jo štabo vadovą Micką Mulvaney‘į buvo perduotas Valstybės departamentui ir Pentagonui. Argumentuota, kad D. Trumpas turi „dvejonių“, ar parama tikrai turi būti skirta. Pasak laikraščiui, lėšas leista skirti tik po daugiau kaip mėnesio – rugsėjo 11-ąją.

Ką Bidenai veikė Ukrainoje?

Būdamas viceprezidentu Baracko Obamos administracijoje, J. Bidenas, be kita ko, kuravo Ukrainos klausimus. Tuo pačiu metu jo sūnus Hunteris užėmė postą Ukrainos dujų kompanijos „Burisma“ direktorių taryboje.

Ukrainoje dėl „Burisma“ buvo inicijuotas tyrimas, tačiau jokių pažeidimų nersta, rašo BBC Rusijos naujienų tarnyba.

D. Trumpo bičiulis ir asmeninis advokatas Rudy Giulianis ne kartą žiniasklaidą tikino, jog buvęs JAV viceprezidentas kišosi į Ukrainos vidaus politiką, o taip pat siekė daryti įtaką korupcinėms byloms – taip ir buvęs generalinis prokuroras Viktoras Šokinas esą buvo atleistas J. Bideno prašymu. Neva dėl to, kad jis gilinosi į „Burisma“ korupcines schemas, į kurias įsipainiojęs buvo ir Bidenas jaunesnysis.

Tuo R. Giulianis esą turėjo progos įsitikinti, kai susitiko su pačiu V. Šokinu ir naujuoju generaliniu prokuroru Jurijumi Lucenko.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt