Pasaulyje

2019.09.22 15:44

Izraelyje prasideda konsultacijos dėl Vyriausybės

BNS2019.09.22 15:44

Izraelyje sekmadienį prasideda svarbios konsultacijos dėl to, kas turėtų mėginti formuoti naują Vyriausybę po aiškaus nugalėtojo nepateikusių šios savaitės rinkimų.

Prezidentas Reuvenas Rivlinas ketina susitikti su visų į parlamentą patekusių partijų atstovais, kad išgirstų jų rekomendacijas, kas turėtų užimti premjero postą.

Kol kas neaišku, ar politikui, kuriam bus pavesta užduotis formuoti Vyriausybę, pavyks suburti koaliciją, o pastarosiomis dienomis vis garsiau kalbama apie galimybę kurti vienybės Vyriausybę, kuri turėtų padėti išeiti iš politinės aklavietės.

Konsultacijos prasidės 17 val. vietos (ir Lietuvos) laiku sekmadienį, jos tęsis ir pirmadienį. Prezidentūra tiesiogiai transliuos šias konsultacijas.

Partijų atstovai pas prezidentą atvyks pagal antradienio rinkimuose surinktą balsų skaičių.

Tai reiškia, kad buvusio kariuomenės vado Benny Gantzo centristinio aljanso „Mėlyna ir balta“ atstovai susitiks su R. Rivlinu pirmieji.

Aljansas gavo 33 mandatus 120 vietų parlamente, dviem daugiau nei premjero Benjamino Netanyahu dešiniojo sparno partija „Likud“.

Vėliau šįvakar R. Rivlinas išgirs dar dviejų svarbių partijų rekomendacijas: daugiausia arabiško Jungtinio sąrašo aljanso, kuris rinkimuose užėmė trečią vietą ir gavo 13 mandatų, ir buvusio gynybos ministro Avigdoro Liebermano nacionalistinės partijos „Yisrael Beitenu“ („Izraelis – mūsų namai“), kuri turės aštuonis atstovus parlamente.

Izraelio arabų partijos paprastai neremia jokio kandidato į premjerus, bet šįkart jie neatmeta galimybės išreikšti paramą B. Gantzui, kad iš Vyriausybės vadovo kėdės išverstų B. Netanyahu.

A. Liebermanas gali suvaidinti svarbų vaidmenį, jo kampanijai, per kurią jis žadėjo „padaryti Izraelį vėl normalų“, sulaukus atgarsio Izraelio visuomenėje.

Šis jo šūkis yra susijęs su tuo, ką jis vadina netinkama žydų ultraortodoksų partijų, vaidinusių svarbų vaidmenį ankstesnėje B. Netanyahu koalicijoje, įtaka šalies politikai.

A. Liebermanas, kaip ir nemažai kitų izraeliečių, sako, kad jų įtaka leido ultraortodoksų bendruomenei primesti daug žydų religinės teisės aspektų Izraelio sekuliariai visuomenės daliai.

„Nauji pasiūlymai“

R. Rivlinas neprivalės patikėti Vyriausybės formavimo politikui, kuris sulauks daugiausia partijų palaikymo. Šią užduotį prezidentas turės paskirti tam, kuris, jo manymu, turi daugiausia šansų suformuoti Vyriausybę.

Be kita ko, būta spėliojimų, kad R. Rivlinas gali susitikti su B. Netanyahu ir B. Hantzu, kad paprašytų jų aptarti galimybes suburti vienybės Vyriausybę.

B. Netanyahu, anksčiau šią savaitę paaiškėjus nepalankiems jam rezultatams pripažino, kad jam nepavyks suformuoti dešiniojo sparno koalicijos, kaip tikėjosi anksčiau, ir paragino B. Gantzą drauge kurti vienybės Vyriausybę.

Tačiau B. Gantzas, kuris irgi pasisakė už vienybės Vyriausybę, aiškiai paskelbė, kad tokiu atveju jis turėtų būti premjeras, nes jo partija surinko daugiausia mandatų.

Po balsavimo kilusi aklavietė netgi paskatino kalbas apie tai, ką daugelis laiko neįmanomu – trečius rinkimus per vienus metus. Balandį vykę rinkimai taip pat neatskleidė aiškaus nugalėtojo.

R. Rivlinas „visomis išgalėmis stengsis išvengti trečių rinkimų“, sekmadienį Izraelio kariuomenės radijui sakė prezidento biuro vadovas Harelas Tubi.

„Per konsultacijas nuskambės naujų pasiūlymų, kurių visuomenė dar negirdėjo“, – teigė jis.

Svarbus gali būti arabų partijų sprendimas paremti kurį nors kandidatą į premjerus.

Pastarąjį kartą tai atsitiko 1992 metais, kai arabų partijos parėmė Yitzhaką Rabiną, kuris pasirašė Oslo taikos susitarimus su palestiniečiais.

Nemažai Izraelio piliečių arabų supykdė B. Netanyahu politinė retorika ir veiksmai, kuriuos jie laiko rasistiškais jų atžvilgiu, o tai, regis, tapo vienu iš veiksnių, paskatinusių arabus aktyviau dalyvauti rinkimuose ir prisidėjusių prie stipraus Jungtinio sąrašo pasirodymo juose.

Arabų partijos yra paskelbusios sąrašą reikalavimų už savo paramą; jie, be kita ko, prašo spręsti smurtinių nusikaltimų arabų bendruomenėse problemą ir atkurti rimtas taikos derybas su palestiniečiais.

B. Netanyahu eros pabaiga?

B. Netanyahu eros pabaiga veikiausiai taptu išskirtiniu momentu Izraelio politikoje.

Jis yra ilgiausiai dirbantis Vyriausybės vadovas – šį postą B. Netanyahu iš viso užėmė daugiau kaip 13 metų.

69-erių politikui artimiausiomis savaitėmis gali būti pareikšti kaltinimai korupcija.

Izraelio generalinis prokuroras sako, kad spalio pradžioje įvyks teismo posėdis dėl premjerui gresiančių kaltinimų sukčiavimu, kyšininkavimu ir piktnaudžiavimu pasitikėjimu, o galutinis sprendimas, ar juos pareikšti, bus priimtas kiek vėliau.

B. Gantzas praeityje yra sakęs, kad nesutiktų dirbti Vyriausybėje, kuriai vadovautų premjeras, kuriam yra pareikšti kaltinimai. Vis dėlto pastarosiomis dienomis jis apie tai neužsiminė, tik pasakęs, kad pats turėtų būti ministras pirmininkas.

Buvęs kariuomenės vadas gali tikėtis 11 vietų parlamente turinčių kairiojo sparno ir kitų centristinių partijų paramos.

Jei B. Gantzą paremtų ir arabų partijos, jis turėtų 57 parlamentarų palaikymą. Be jų paramos jam liktų 44 įstatymų leidėjų palaikymas.

Tuo metu B. Netanyahu vis dar turi savo „Likud“ narių ir mažesnių dešiniojo sparno ir religinių partijų – 55 naujojo parlamento narių – palaikymą, tačiau to nepakanka suformuoti bent 61 parlamentarą turinčią daugumą.

Nė į vieną iš šių scenarijų neįtraukiama aštuonių A. Liebermano politinės jėgos atstovų parama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt