Naujienų srautas

Pasaulyje2019.09.21 15:36

Olandijoje šimtai parašiutininkų paminėjo Antrojo pasaulinio karo oro desanto operaciją

BNS 2019.09.21 15:36

Rytų Nyderlanduose šimtai parašiutininkų šeštadienį – giedrą, saulėtą dieną – iššoko iš lėktuvų per renginį, skirtą paminėti per Antrąjį pasaulinį karą surengtos drąsios, bet nesėkmingos Sąjungininkų operacijos, turėjusios padėti anksčiau užbaigti šį konfliktą, 75-ąsias metines.

Operacija „Market Garden“ buvo Didžiosios Britanijos feldmaršalo Bernardo Montgomery parengtas planas, pagal kurį į priešo užnugarį nacių okupuotuose Nyderlanduose buvo numesta apie 35 tūkst. oro desantininkų, turėjusių užimti ir saugoti svarbius kelius bei tiltus. Tikėtasi, kad operacijos sėkmės atveju Belgijoje sutelktoms Sąjungininkų pajėgoms bus atvertas kelias į Vokietijos sunkiosios pramonės regioną ir paralyžiuoti nacių karo mašiną.

Šeštadienį parašiutininkai šokinėjo iš karinių lėktuvų, praskridusių žemai virš Ginkelio viržyno, stebint tūkstančiams žiūrovų, plojusių nusileidusiems kariams.

Per 1944 metų rugsėjį surengtą didžiulio masto oro desanto operaciją pagrindinį vaidmenį atliko britų 1-oji parašiutininkų divizija. Joje taip pat dalyvavo JAV armijos 101-oji ir 82-oji oro desantininkų divizijos bei lenkų 1-oji nepriklausoma parašiutininkų brigada.

Tačiau nusileidę ant žemės Sąjungininkų kariai susidūrė su atkakliu vokiečių pasipriešinimu Arnhemo mieste ir jo apylinkėse. Jų pastangos įstrigo mėginant užimti tiltą per Reino upę, kur įsiplieskė mūšis, įamžintas knygoje ir Holivudo filme „Vienu tiltu per toli“ (A Bridge Too Far).

Per operacijos „Market Garden“ devynias dienas žuvo apie 11,5 tūkst. sąjungininkų karių – daugiau negu per Sąjungininkų išsilaipinimą Normandijoje 1944-ųjų birželį.

Tarp garbės svečių, prisidėjusių prie nuolat mažėjančios šioje operacijoje dalyvavusių veteranų grupės, atvykusios į kasmet rengiamas atminimo ceremonijas, buvo Jungtinės Karalystės sosto įpėdinis princas Charlesas ir buvusi Nyderlandų karalienė princesė Beatrix.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi