Pasaulyje

2019.09.21 12:20

Ukraina tarptautinėse pratybose rodo, kaip atrodys ateities vakarietiškos ginkluotosios pajėgos

Andrius Balčiūnas, LRT.lt2019.09.21 12:20

Ukrainos Javorivo pratybų centre susirinkę JAV, NATO šalių ir Ukrainos kariuomenių atstovai stebėjo baigiamuosius „Rapid Trident 2019“ manevrus. Ukrainos kariai, tankai, artilerija, amfibinės mašinos kartu su JAV sraigtasparnių priedanga imitavo puolamuosius veiksmus. Anot JAV pulkininko Tomothy Clevelando, šie sėkmingi manevrai parodo, kaip netolimoje ateityje atrodys Ukrainos pajėgos, visiškai perėjusios prie vakarietiškos karybos doktrinos.

„Rapid Trident 2019“ manevruose Ukrainos kariai imitavo puolamuosius veiksmus įveikiant vandens telkinį, per kurį daliniai kėlėsi naudodamiesi pontoniniais tiltais, amfibinėmis mašinomis. Karius pridengė artilerija ir JAV sraigtasparniai, vėliau į pratybų aikštę išriedėjo tankai. Pratybose kartu su kariuomene dalyvavo pasienio tarnybos pareigūnai, nacionalinė gvardija, kiti daliniai.

Vienas iš pratybose dalyvavusių JAV karių iš 101-osios oro divizijos teigia, jog jam teko ranka rankon dirbti su ukrainiečių kariais: „trys ukrainiečiai buvo mano komandoje, sėkmingai juos integravome ir galėjome iš arti parodyti kaip atliekame paramą ugnimi iš oro.“

Jo nuomone, šiandien JAV ir NATO parama Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms yra itin naudinga ir efektyvi.

Ruošia instruktorius

Rugsėjo 13–28 dienomis Tarptautiniame taikos palaikymo saugumo centre Javorive vykstančios pratybos „Rapid Trident 2019“ skirtos tinkamai paruošti Ukrainos instruktorius, kad jie galėtų savo žinias perduoti ukrainiečių kariams, kurie čia treniruosis. Tokiu būdu Ukrainos ginkluotosios pajėgos artės prie Vakarų valstybių NATO standartų.

Manevrus stebėjęs naujasis Ukrainos gynybos ministras Andrii Zahorodniukas sako, jog penktadienį buvo pademonstruota tik ilgai trunkančio proceso viršūnė.

„Šis proceas Ukrainoje vyksta diena iš dienos, mes savo karines galimybes tobuliname, kad jos atitiktų vakarietiškus standartus. Tai yra mūsų prioritetas ir naujoji Vyriausybė yra pasiryžusi šį procesą dar pagreitinti. Pratybos leidžia didinti karių galimybes bei keisti doktriną. (...) Progresas jau didesnis nei buvo prieš kelis metus ir jo bus dar daugiau“ , – nurodo ministras.

Javorivo pratybų centrui vadovavęs T. Clevelandas sako, kad ateityje NATO sąjungininkai su ukrainiečiais veiks kartu: „Vietoje to, kad sąjungininkai atvyktų čia ir patys mokytų, instruktuotų ukrainiečius, vieną dieną mes atvyksime ir veiksime kartu su ukrainiečiais lauke. (...) Tai, ką matėte šiandien, yra tos ateities ištrauka.“

Vadavo įkaitus

Penktadienį Ukrainos kariuomenė gausiai tarptautinei delegacijai ir šalies politikams demonstravo įkaitų vadavimo operaciją, kurios metu kariai išlaisvino teroristų pagrobtą moterį bei suėmė tariamus nusikaltėlius. Sužeistuosius iš mūšio lauko gabeno sraigtasparniai.

Vėliau JAV kariuomenės dalinys taip pat įgyvendino antiteroristinę operaciją, jai pasiruošti buvo duota tik 20 minučių. Vienas iš dalinio vadų žurnalistams pasakojo, kad didžiausias iššūkis dalyvaujant „Rapid Trident 2019“ pratybose yra kalbos barjeras. Kai nepavyksta susikalbėti nei angliškai, nei ukrainietiškai, anot kariškio, pasitelkiama ženklų ir paveiksliukų kalba.

Anot T. Clevelando, užduotys, kurias pratybų metu atliko ukrainiečiai, kariams suteikia universalią patirtį, kurią bus galima naudoti vykdant operacijas bet kuriame pasaulio taške.

„Šios pratybos suburia sąjungininkus kartu su Ukrainos ginkluotosiomis pajėgomis, dalyvaujame bendrose pratybų operacijose. Ukrainos ginkluotosios pajėgos juda link vakarietiškos doktrinos, todėl jiems svarbu matyti, kaip sąjungininkai veikia lauke ir kaip treniruojasi“, – teigia JAV pulkininkas.

„Rapid Trident 2019“ pratybose dalyvauja apie 3,7 tūkst. karių iš 14 valstybių.

LRT.lt žurnalisto kelionės ir apgyvendinimo išlaidas finansavo JAV ambasada Vilniuje. Tai neturi įtakos pranešimo turiniui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.