Pasaulyje

2019.09.20 19:47

Kodėl Saudo Arabijos neapsaugojo amerikietiškos oro gynybos sistemos?

LRT.lt2019.09.20 19:47

Po dronų atakos prieš Saudo Arabijos naftos infrastruktūrą situacija Artimuosiuose rytuose vėl ima panašėti į parako statinę. Tačiau kodėl amerikiečių oro gynybos sistemų saugoma šalis nesugebėjo išvengti nuostolių?

Irano atsakomybe dėl atakų neabejojančių Jungtinių Valstijų valstybės sekretorius Mike'as Pompeo pareiškė, kad priešraketinės oro gynybos sistemos „ne visada suveikia sėkmingai visame pasaulyje“.

„Net ir pačios geriausios ne visada perima (raketas)“, – į žiniasklaidos klausimą, kaip šiuolaikiški radarai galėjo neužfiksuoti sparnuotųjų raketų. Saudo Arabijos oro erdvę, be kita ko, saugo šešios „Patriot“ raketų sistemos, iš kurių kiekviena kainavo apie 1 mlrd. JAV dolerių.

Anksčiau šią savaitę Saudo Arabijos pareigūnai per spaudos konferenciją Rijade parodė nuolaužas, esą surinktas po atakos šalies rytuose, per kurią buvo panaudota 18 dronų ir septynios sparnuotosios raketos. Atsakomybę už išpuolį prisiėmė Jemeno sukilėliai husiai, tačiau tiek nukentėjusioji pusė, tiek JAV įsitikinusios, kad jį organizavo Iranas.

„Tai buvo tokio masto smūgis, su kokiu iki šiol nebuvome susidūrė“, – kaip paaiškinimą pridūrė M. Pompeo.

Į šeštadienio incidentą, sukėlusį diplomatinius demaršus ir naftos kainų šuolį, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sureagavo pašaipiai – jis pasiūlė Saudo Arabijai įsigyti rusiškąsias raketų sistemas S-300 arba S-400, kaip kad padarė Iranas arba NATO narė Turkija. „Jos patikimai apsaugos visus Saudo Arabijos infrastruktūros objektus“, – pirmadienį sakė V. Putinas.

Visgi S-400 dar nėra testuotos realių atakų sąlygomis, nors ir kainuoja pigiau nei „Patriot“. Saudo Arabija, anksčiau rodžiusi susidomėjimą rusiška alternatyva, nenorėdama gadinti santykių su Donaldu Trumpu, ir neilgai trukus po jo inauguracijos jau sutarė dėl 110 mlrd. JAV dolerių vertės sandorio.

„Nepriekaištinga ataka“

Saudo Arabijos priešlėktuvinę gynybos sistemą sudaro amerikietiški vidutinio ir tolimojo nuotolio radarai, vidutinio nuotolio raketų sistemos „Patriot“ ir radarus taip pat turinti THAAD tolimojo nuotolio sistema, be to, arsenalą papildo ir senyva priešlėktuvinių zenitinių pabūklų Oerlikon GDF ginkluotė, rašo BBC Rusijos naujienų tarnyba. Tiksliai nežinoma, kuri iš šių įrangų turėjo saugoti konkrečią šeštadienį atakuotą erdvę.

Naujausia „Patriot“ sistema sukurta saugoti objektus, atpažinti ir neutralizuoti balistines raketas, lėktuvus ir sparnuotąsias raketas, tačiau pastarosios nėra jos pirmapradė paskirtis. Rijado teigimu, pastaraisiais metais buvo pavykę numušti bent keletą balistinių raketų ir vieną droną, rašoma BBC.

Balistinės raketos, skriejančios daugmaž nuspėjama trajektorija, yra lengvesnis taikinys negu sparnuotoji raketa arba bepilotis orlaivis – šie gali manevruoti, be to, juda žemesniame aukštyje, todėl yra sunkiau užfiksuojami radarų. Kaip paaiškina BBC, dėl Žemės paviršiaus nelygumų žemai skraidantis taikinys radarui matomas tik kelių dešimčių kilometrų spinduliu, tuo tarpu „Patriot“ radarai specializuoti aukštai skrendančių objektų susekimui. Situaciją galima pataisyti dėka lėktuvo-radaro, tačiau tam reikėtų jo nuolatinio buvimo ore.

Visgi kaip „Washington Post“ komentavo Vašingtono instituto Artimųjų Rytų politikai analitikas Michaelas Knightsas, pastaroji ataka Saudo Arabijoje buvo puikiai sustyguota ir sudėtinga įveikti net ir tankiausiai priešlėktuvine gynyba apsirūpinusiomis šalims.

„Tai buvo iš tikrųjų nepriekaištinga ataka“, – teigė ekspertas, pažymėjęs, kad tik maždaug 20 raketų nepasiekė taikinių, – „Tai stulbina“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt