Naujienų srautas

Pasaulyje2019.09.20 13:27

Tik 5 proc. europiečių pasitiki Trumpu

euobserver 2019.09.20 13:27

Dauguma europiečių nebepasitiki JAV užtikrinamu saugumu Europoje ir nori, kad ES vystytų stipresnius gynybos mechanizmus, kurie sąjungai padėtų išlikti neutralia tarptautiniuose konfliktuose, nurodoma naujo Europos idėjų kalvės Europos tarptautinių santykių tarybos (ECFR) tyrimo ataskaitoje.

„Europiečiai nori, kad ES taptų stipria ir nepriklausoma veikėja, kuri būtų pakankamai galinga ir išvengtų kurios nors pusės palaikymo ar būtų nepriklausoma nuo kitų išorinių galių“, – nurodoma ataskaitoje, kurią cituoja portalas euobserver.

Tyrimas taip pat ragina naująją komisiją „pasinaudoti rinkėjų suteiktais mandatais įgalinti ES kaip darnią geopolitinę veikėją“.

Apskritai europiečiai labiau linkę manyti, kad jų interesus nuo kitų globalių išorinių galių geriau apsaugotų ES nei jų nacionalinės vyriausybės, tačiau skeptiškai vertina prekybos karus – vos mažiau nei 20 proc. kiekvienos narės gyventojų mano, kad jų šalies interesai yra apsaugoti nuo, pavyzdžiui, Kinijos konkurencijos praktikų.

Europiečiai taip pat skirtingai vertina NATO vaidmenį ES gynyboje, rašo euobserver.

Pavyzdžiui, Prancūzijos politinės partijos „La République En Marche“ rėmėjai pirmenybę teikia gynybos investicijoms ES (78 proc.), o ne NATO (8 proc.). Lenkijos Teisės ir Teisingumo partijos rinkėjai palankiau vertina NATO (56 proc.) nei ES (17 proc.) gynybos pajėgumus.

Anot ECFR atstovės Susi Dennison, „faktas, jog europiečiai skirtingai vertina, kur turėtų keliauti gynybos resursai – ES ar NATO – rodo sumažėjusį gyventojų pasitikėjimą alijansu.“

„Europos gyventojai anksčiau nei politikai suprato stipresnės Europos svarbą pasaulyje, kuriame jai grėsmę gali kelti agresyvesnės ir nacionalistiškesnės supervalstybės“, – pridūrė ji.

Tačiau ECFR vadovė Federica Mogherini anksčiau yra minėjusi, jog „ES gynybos stiprinimas keliauja išvien su ES ir NATO partneryste bei bendradarbiavimu“.

Nepasitiki Trumpu

Vos penki procentai europiečių pasitiki JAV prezidentu Donaldu Trumpu, kuris Europoje vertinamas kaip „toksiškas“, nurodoma ECFR ataskaitoje, pasirodžiusioje praėjus dviem savaitėms po JAV sekretoriaus Mike`o Pompeo vizito į Briuselį, kurio metu siekta atnaujinti JAV ir ES santykius.

Taigi, galimuose JAV ir Rusijos konfliktuose, dauguma tyrimo dalyvių norėtų, kad ES išliktų neutrali. 8 proc. mano, jog JAV ir Kinijos konflikto atveju, ES turėtų palaikyti Pekiną, rašo euobserver.

Didžioji dauguma europiečių mano, kad Rusija bando destabilizuoti Europos politines struktūras ir kad nacionalinės vyriausybės tinkamai nereaguoja į tokį užsienio valstybių kišimąsi.

Remiantis ECFR ataskaita, rinkėjai iš Rumunijos (56 proc.), Švedijos (50 proc.), Lenkijos (48 proc.) ir Slovakijos (46 proc.) yra įsitikinę, jog Rusija kišasi į Europos politiką.

Panašiai mano ir Danijos (44 proc.), Ispanijos (44 proc.), Prancūzijos (40 proc.), Italijos (42 proc.) ir Vokietijos gyventojai (38 proc.).

Priešiškos Balkanams?

Remiantis ECFR ataskaita, „politikai ES plėtrą laiko pagrindiniu įrankiu, padėsiančiu stabilizuoti ES rytų kaimynystę“, kadangi naujausia ES narė Kroatija į sąjungą įstojo tik 2013 m.

Europiečiai gana teigiamai vertina ES plėtros idėją, tačiau tik Rumunijoje, Lenkijoje ir Ispanijoje daugiau kaip 30 proc. visuomenės teigiamai vertina tai, jog per ateinančius 10–20 metų prie ES prisijungtų daugiau Vakarų Balkanų šalių.

Tačiau ataskaitoje nurodoma, kad rinkėjai Vokietijoje (46 proc.), Austrijoje (44 proc.), Prancūzijoje (42 proc.), Nyderlanduose (40 proc.) ir Danijoje (37 proc.) „priešiškai“ vertina Vakarų Balkanų šalių stojimą į ES.

„Rinkėjų požiūris į ES plėtrą atspindi jų ribotą toleranciją pagrindinėms užsienio politikos iniciatyvoms, kurios, tikėtina, gerų rezultatų atneš tik tolimoje ateityje“, – nurodoma ECFR tyrime.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi