Naujienų srautas

Pasaulyje2019.09.20 17:19

Ukrainoje vyksta JAV vadovaujamos karinės pratybos: patirtimi dalinasi ir mūšio lauke, ir kompiuteriuose

Andrius Balčiūnas, LRT.lt 2019.09.20 17:19

Lvovo kaimynystėje vyksta JAV vadovaujamos NATO ir Ukrainos karinės pratybos „Rapid Trident 2019“. Kariškiai mokosi kartu planuoti ir įgyvendinti užduotis, vykdyti manevrus, lauke vyksta sužeistųjų gelbėjimo operacijos, cheminių ginklų užterštumo nukenksminimas, o netrukus prasidės ir grupiniai manevrai.

Pratybose dalyvaujantis Trišalės Didžiojo etmono Konstantino Ostrogiškio brigados, kuri šiemet švenčia 4-erių metų sukaktį, kapitonas Linas Masiulis, dirba aukštesnės kontrolės štabe. Čia kariškiai kompiuterinėje simuliacijoje modeliuoja kovos veiksmus, darbas vyksta pamainomis visą parą.

„Savotiškai žaidžiame mūšį, dėliojame jį kompiuterio programoje, kur juda padaliniai, juos valdo operatoriai ir visa tai planuoja brigados štabas. Mes jiems davėme įsakymą, užduotis, jie susiplanuoja, visa tai perduoda operatoriams ir vykdo dirbtinį mūšį kompiuterinėje sistemoje, kurį mes stebime“, – portalui LRT.lt sako vienas iš 5 jungtinės Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos brigados štabe tarnaujančių lietuvių. Šiai brigadai priklauso 4,5 tūkst. karių iš visų trijų valstybių, o „Rapid Trident 2019“ pratybose dalyvauja 29 štabo karininkai.

Brigados štabe, įsikūrusiame Liubline, dirba 94 žmonės, darbo kalba – anglų, nors kaip juokauja karininkai, tarpusavyje dažnai kalbama specifiniu kalbų mišiniu.

Iš viso Javorive įkurtame simuliacijų centre vienu metu gali mokytis iki 400 karių.

Civilių gelbėjimas ir cheminio ginklo likvidavimas

„Rapid Trident 2019“ pratybų scenarijus – gynybinis. Priešo ataką sulėtinę sąjungininkai planuoja atsakomuosius veiksmus. Ketvirtadienį pratybų dalyviai mokėsi specifinių veiksmų mažomis grupėmis. Žurnalistai lauke stebėjo sužeistų civilių ir karių gelbėjimo operacijas, kuriose netrūko dirbtinio kraujo, ausį rėžiančių aktorių klyksmų, šūvių bei dūmų.

Ukrainos kariuomenė demonstravo, kaip nuo cheminio ginklo užteršimo yra valomas mūšio lauke buvęs transportas. Greta stovėję inspektoriai nuodugniai vertino ukrainiečių pasirengimą.

Pratybų metu NATO narės bei Ukrainos kariuomenės daliniai mokosi koordinuoti savo veiksmus, bendradarbiauti, derinti taktiką ir manevrus.

JAV ne tik moko

„Rapid Trident 2019“ pratybose dalyvauja 330 JAV karių iš 101-osios oro desanto divizijos. Plk. ltn. Robertas Tracy teigia, jog per 4 pratybų metus, JAV misija išaugo nuo tiesioginio Ukrainos karių treniravimo iki pagalbos patariant Ukrainos instruktoriams.

Kartu, JAV padeda stiprinti Javorivo miestelyje įkurtą pratybų centrą, kuris turi užtikrinti aukštą Ukrainos kariuomenės parengtį mūšiams.

„JAV ir NATO parama Ukrainai yra kritiškai svarbi. Čia mes kuriame santykius, kurie prasidėjo prieš 4 metus, juos stipriname, didiname galimybes dirbti kartu, kaip viena komanda. Tai tikrai svarbu ateityje siekiant mūsų bendro tikslo – taikos ir saugumo visame regione“, – teigia R. Tracy.

Jis taip pat pabrėžia, kad pratybų metu NATO sąjungininkai mokosi iš ukrainiečių karo patirties kovojant šalies rytuose su Rusijos remiamais separatistais.

Priartinti prie NATO standartų

Dar vienas šių pratybų tikslas – padėti Ukrainos kariuomenei priartėti prie NATO standartų. „Rapid Trident 2019“ dalyvauja 3558 ukrainiečių kariai, kurie pratybų lauke praleido jau 38 dienas. Dabar šios tarptautinės pratybos taps jų išbandymu ir įvertinimu.

NATO misijos atstovas plk. Ferdi Akaltinas teigia, jog didelis įsivertinimo darbas tenka ir patiems ukrainiečiams, tačiau Aljansas šiemet šalyje lankėsi jau 9 kartus, ateinančiais metais numatyta 14 vizitų.

Jis pabrėžia, jog stiprėja ne tik Ukrainos, bet ir kitų Europos valstybių kariuomenės, kurios buvo nusilpusios šalims susitelkus į nedidelių itin profesionalių kovinių grupių rengimą ir dislokavimą užjūrio misijose.

„Mes prie to dirbame ir tai keičiame. Mano pirmasis įspūdis susidūrus su Ukrainos pajėgomis, kad jie yra itin gerai pasirengę, profesionalūs ir motyvuoti. Mano komanda sakė, kad pastaraisiais metais padarytas nuostabus progresas“, – teigia kariškis.

Atitinkantys NATO standartus Ukrainos daliniai gali dalyvauti tarptautinėse Aljanso misijose.

„Rapid Trident 2019“ pratybose dalyvauja apie 3,7 tūkst. karių iš 14 valstybių.

LRT.lt žurnalisto kelionės ir apgyvendinimo išlaidas finansavo JAV ambasada Vilniuje. Tai neturi įtakos pranešimo turiniui.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi