Pasaulyje

2019.09.19 10:58

Netanyahu kviečia pagridinį varžovą kartu formuoti vienybės Vyriausybę

atnaujinta 15.00
BNS2019.09.19 10:58

Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu ketvirtadienį paragino savo pagrindinį varžovą Benny Gantzą drauge formuoti vienybės Vyriausybę, rinkimų rezultatams parodžius, kad nė vienam iš jų nepavyktų suformuoti akivaizdžios daugumos Vyriausybės.

Vaizdo įraše B. Netanyahu pareiškė, kad pirmenybę teiktų dešiniojo sparno koalicijai, bet antradienį vykusių rinkimų rezultatai esą parodė, kad tai nėra įmanoma.

Toks pripažinimas yra svarbus įvykis po visuotinių rinkimų, per kuriuos iškilo grėsmė B. Netanyahu siekiui toliau vadovauti Vyriausybei. Jis yra ilgiausiai šalies premjeru dirbantis politikas.

„Per rinkimus raginau kurti dešiniojo sparno Vyriausybę“, – ketvirtadienį pareiškė B. Netanyahu. „Bet, deja, rinkimų rezultatai rodo, kad tai neįmanoma“, – pridūrė jis.

B. Gantzas į B. Netanyahu raginimą dar nesureagavo, bet anksčiau jis yra nekart pasisakęs už vienybės Vyriausybės formavimą.

Vis dėlto kol kas neaišku, ar jis priims ministro pirmininko, kuriam artimiausiomis savaitėmis gali būti pareikšti kaltinimai dėl korupcijos, pasiūlymą, jei premjero kėdėje liktų B. Netanyahu.

Po B. Netanyahu pareiškimo abu politikai susitiko per buvusio prezidento Shimono Pereso mirties metinių minėjimą ir paspaudė vienas kitam ranką.

Buvęs kariuomenės vadas B. Gantzas, metęs iššūkį B. Netanyahu neturėdamas politinės patirties, vėliau ketvirtadienį rengia spaudos konferenciją.

Antri rinkimai šiais metais

B. Netanyahu suskubo paskelbti apie savo ketinimą formuoti vienybės Vyriausybę vildamasis, kad tai užkirs kelią bandymams jį nušalinti.

V. Gantzo centristinis aljansas „Mėlyna ir balta“ anksčiau bandė įtikinti B. Netanyahu dešiniojo sparno partijos „Likud“ narius nusigręžti nuo premjero ir drauge formuoti vienybės Vyriausybę.

Tačiau kol kas nėra jokių ženklų, kad kas nors iš „Likud“ narių būtų tam pasiryžęs. Savo kalboje pasibaigus balsavimui rinkimuose B. Gantzas apie tai neužsiminė.

Oficialūs antradienį vykusių rinkimų rezultatai kol kas nepaskelbti, tačiau Izraelio žiniasklaidos turimi duomenys, gauti suskaičiavus 97 proc. balsalapių, rodo, kad aljansas „Mėlyna ir balta“ 120 vietų parlamente užsitikrino 33 vietas, o „Likud“ – 31 vietą.

Minimali B. Gantzo persvara neužtikrina jam didesnių šansų suformuoti daugumos koaliciją.

Buvęs gynybos ministras Avigdoras Liebermanas iškilo kaip itin svarbi figūra, neoficialiems rezultatams rodant, kad jo nacionalistinė partija „Yisrael Beitenu“ („Izraelis – mūsų namai“) iškovojo aštuonis mandatus.

Naujai susivienijusios Izraelio arabų partijos, dalyvavusios rinkimuose bendru sąrašu, taip pat iškilo kaip svarbi politinė jėga. Remiantis negalutiniais duomenimis, jos parlamente turės 13 vietų ir bus trečia pagal dydį frakcija.

Tai gali leisti joms užkirsti kelią B. Netanyahu toliau dirbti premjero poste, jei jos nuspręstų nukrypti nuo įprasto kurso ir paremti B. Gantzą.

Izraelio arabų partijos tradiciškai nepalaiko jokios kandidatūros į ministro pirmininko postą.

Kai bus paskelbto oficialūs balsavimo rezultatai, prezidentas Reuvenas Rivlinas surengs konsultacijas su visomis į parlamentą patekusiomis politinėmis partijomis ir tuomet paves kažkuriam iš politikų pamėginti suformuoti naują Vyriausybę.

Nuo balandžio prezidentui tai teks daryti jau antrą kartą.

B. Netanyahu po balandį vykusių rinkimų patyrė vieną didžiausių pralaimėjimų per visą savo politinę karjerą.

Jo partija „Likud“ su savo dešiniojo sparno ir religinės pakraipos politiniais sąjungininkais užsitikrino daugumą, tačiau B. Netanyahu nepavyko suformuoti koalicijos, todėl jis pasirinko rengti naujus rinkimus, bijodamas, kad R. Rivlinas paves kam nors kitam formuoti Vyriausybę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt