Pasaulyje

2019.09.19 09:02

Japonijos teismas išteisino tris buvusius Fukušimos jėgainę valdžiusios įmonės vadovus

BNS2019.09.19 09:02

Japonijos teismas ketvirtadienį paskelbė išteisinamuosius nuosprendžius trims buvusiems įmonės, valdžiusios Fukušimos atominę jėgainę, vadovams. Tai buvo vienintelė baudžiamoji byla, susijusi su 2011 metų katastrofa.   

Trims buvusiems bendrovės „Tokyo Electric Power Co.“ (TEPCO) vadovams grėsė iki penkerių metų kalėjimo, jei būtų pripažinti kaltais dėl profesinio aplaidumo, lėmusio žmonių žūtį ar sužalojimą. Netrukus teismas turėtų paskelbti argumentus, paskatinusius jį priimti tokią nutartį.

Prieš posėdį prie teismo rūmų susirinkę dešimtys protestuotojų, tarp kurių buvo ir Fukušimos regiono gyventojų, neslėpė pasipiktinimo, kai buvo paskelbtas verdiktas.

„Negaliu su tuo sutikti“, – per mikrofoną sakė viena moteris, kreipdamasi į susirinkusiuosius.

Šie trys asmenys yra vieninteliai žmonės, kuriems teko stoti prieš teismą dėl didžiausios branduolinės katastrofos po 1986-ųjų avarijos Černobylio atominėje elektrinėje.

2011 metų kovo 11 dieną 9 balų stiprumo žemės drebėjimo prie Japonijos šiaurės vakarinių krantų sukeltam cunamiui sugadinus Fukušimos 1-osios atominės elektrinės aušinimo sistemas trijuose reaktoriuose išsilydė aktyvioji masė.

Oficialūs duomenys rodo, kad nė vienas žmogus nemirė nuo radioaktyviojo apšvitinimo dėl avarijos Fukušimos jėgainėje, tačiau po žemės drebėjimo ir jo sukelto cunamio dingo arba žuvo beveik 18 500 žmonių.

Trims buvusiems TEPCO vadovams pareikšti kaltinimai susiję su daugiau nei 40 hospitalizuotų žmonių mirtimi. Šie žmonės buvo evakuoti po branduolinės katastrofos.

Prokurorai dukart atsisakė tęsti trijų buvusių TEPCO vadovų baudžiamąjį persekiojimą, argumentuodami įrodymų stoka ir menka apkaltinamųjų nuosprendžių tikimybe, tačiau iš eilinių piliečių sudaryta peržiūros komisija 2015 metais nusprendė, kad šie trys asmenys turėtų būti teisiami, todėl prokurorams teko perduoti bylą teismui.

Prokurorai teisme tvirtino, kad buvęs TEPCO valdybos pirmininkas 79 metų Tsunehisa Katsumata ir buvę bendrovės viceprezidentai 69 metų Sakae Muto bei 73 metų Ichiro Takekuro žinojo apie grėsmes, kurias jėgainei keltų galimas cunamis tame regione.

Trys buvę įmonės vadovai buvo apkaltinti profesiniu aplaidumu dėl to, kad nebuvo imtasi papildomų priemonių saugumui užtikrinti.

Kaltinamųjų advokatai tvirtino, kad prieš katastrofą įmonės vadovų turėta informacija nebuvo patikima, be to, jie manė, kad už branduolinį saugumą atsakingi TEPCO darbuotojai ėmėsi reikalingų priemonių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt