Pasaulyje

2019.09.18 20:42

Pompeo: atakos prieš Saudo Arabijos naftos infrastruktūrą yra „karo aktas“

Rijadas: per išpuolį naudotos Irano raketos ir dronai
BNS2019.09.18 20:42

JAV valstybės sekretorius Mike`as Pompeo trečiadienį pavadino išpuolius prieš svarbius Saudo Arabijos naftos infrastruktūros objektus „karo aktu“.

„Tai buvo iraniečių įvykdyta ataka“, – lėktuve pareiškė jis žurnalistams pakeliui į vakarinį Džidos miestą.

Pasak M. Pompeo, nėra jokių įrodymų, kad atakos buvo surengtos iš Irako, žiniasklaidai spėliojant, jog iš tos šalies buvo paleistos bepilotės skraidyklės.

Rijadas: per išpuolį prieš Saudo Arabijos naftos objektus naudotos Irano raketos ir dronai

Saudo Arabijos pareigūnai per spaudos konferenciją Rijade parodė nuolaužas, esą surinktas po atakos šalies rytuose, per kurią buvo panaudota 18 dronų ir septynios sparnuotosios raketos.

„Ataka buvo surengta iš šiaurės ir neginčijamai paremta Irano“, – sakė Saudo Arabijos kariuomenės atstovas pulkininkas Turki al Maliki. Daugiau detalių jis nepateikė, bet šiaurėje, kitapus Persijos įlankos, yra Irakas ir Iranas.

„Dirbame, kad sužinotume tikslų paleidimo tašką“, – pridūrė jis

Pasak kariškių, vienas iš parodytų objektų, prie kurio, regis, buvo pritaisytas reaktyvinio lėktuvo variklis, yra nesprogusi antžeminio bazavimo sparnuotoji raketa.

Per šeštadienį surengtą ataką buvo smogta didžiausiai Saudo Arabijoje ir pasaulyje naftos apdorojimo įmonei, taip pat vienam naftos telkiniui. Nors atsakomybę dėl šio incidento prisiėmė Jemeno sukilėliai husiai, Jungtinės Valstijos tvirtino, kad jį organizavo Iranas.

Teheranas neigė esąs kaip nors su tuo susijęs ir perspėjo JAV, kad jeigu būtų puolamas, yra pasiruošęs nedelsdamas atsakyti.

T. al Maliki nesutiko atsakyti, ar Saudo Arabija yra įsitikinusi, jog Iranas galiausiai bus pripažintas kaltu dėl šios atakos. Jis tik nurodė neabejojantis, kad bus nustatyta, iš kur buvo paleisti šie ginklai.

Diplomatai Jungtinėse Tautose sakė, kad į karalystę ketinama pasiųsti ekspertų, turinčių vadovauti tarptautiniam tyrimui.

JAV valstybės sekretorius M. Pompeo tiesiogiai kaltino Iraną ir pareiškė, kad šiitiška respublika įvykdė „karo aktą“ prieš Saudo Arabiją. Vėliau trečiadienį jis turėtų surengti derybas su Saudo Arabijos vadovybe Raudonosios jūros uostamiestyje Džidoje. Per jas tikriausiai bus svarstomas JAV ir jų sąjungininkų atsakas į smūgį, sukėlusių didelę sumaištį pasaulio naftos rinkose.

Tuo metu Irano remiami husiai perspėjo turį priemonių smogti „dešimtims taikinių“ Jungtiniuose Arabų Emyratuose, kurie taip pat priklauso Rijado vadovaujamai koalicijai.

Saudo Arabijos faktinis lyderis – sosto įpėdinis princas Mohammedas bin Salmanas – telefonu kalbėdamasis su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu sakė, kad karalystė nori patikimo tarptautinio tyrimo, pranešė valstybinė naujienų agentūra SPA.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas, jau anksčiau įvedęs Irano ekonomikai skaudžiai smogusias ekonomines sankcijas, trečiadienį pažadėjo „reikšmingai padidinti“ šias priemones ir pelnė pagyrimų iš Rijado ir Izraelio.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt