Naujienų srautas

Pasaulyje2019.09.17 14:49

Beveik 10 tūkst. baltarusių pasirašė peticiją prieš Rusijos ir Baltarusijos integracijos sutartį

LRT.lt 2019.09.17 14:49

Beveik 10 tūkstančių baltarusių pasirašė peticiją dėl šalies pasitraukimo iš sąjunginės valstybės su Rusija projekto, skaičiuojančio dešimtmečius. Toks tylus protestas internete pasirodė po Rusijos žiniasklaidoje paviešintos informacijos apie pasirašytus susitarimus abiejų šalių ekonomikų integracijai paspartinti.

Šią peticiją change.org platformoje patalpino pilietinė kampanija „Pirmyn, Baltarusija!”. Antradienio popietę ją buvo pasirašę 9500 žmonių.

Peticijoje teigiama, kad Baltarusijos ir Rusijos sąjunginės valstybės sukūrimo sutartis, pasirašyta 1999 metų gruodžio 8 dieną „veda į tikrojo suvereniteto ir Baltarusijos Respublikos nepriklausomybės praradimą.”

Pasak peticijos autorių, Baltarusijos piliečių noras integruotis į Rusijos Federacijos ekonomiką, išreikštas referendume 1995 metais, jau buvo realizuotas Baltarusijos įstojimu į Eurazijos Ekonominę Sąjungą.

Todėl, remiantis sąjunginės valstybės sukūrimo sutarties 67 straipsniu, pasirašiusieji peticiją reikalauja Aliaksandro Lukašenkos ir šalies parlamento paskelbti šią sutartį negaliojančia.

Šių metų gruodžio 8-ąją Baltarusijos ir Rusijos vadovai planuoja pasirašyti naują sutartį dėl integracijos gilinimo.

Rusijos leidinys „Kommersant“ pirmadienį publikuotame straipsnyje paviešino rugsėjį dviejų šalių premjerų esą parafuotą dokumentą, pagla kurį per artimiausius kelerius metus numatyta ženkliai sulieti abiejų šalių ekonomines sistemas.

Pagal paviešintą informaciją, nuo 2021-ųjų ar vėliau būtų sukurta vieninga mokesčių sistema, civilinis kodeksas, bankų priežiūros sistema su dviem centriniais bankais, suvienodinta muitų politika, sukurtas bendras naftos, dujų ir elektros rinkų reguliavimo mechanizmas, nuosavybės apskaitos sistema.

„Kalba eina apie gana radikalų projektą: tai yra dalinė ekonominė integracija ne mažesniu nei Europos Sąjungoje lygmeniu, o eilėje klausimų – analogiška konfederacinei arba netgi konfederacinei valstybei“, – rašė „Kommersant“ vyriausiojo redaktoriaus pavaduotojas Dmitrijus Butrinas.

Aliaksandro Lukašenkos atstovė žiniasklaidai Natalija Eismont dar pirmadienį ėmėsi neigti, kad tokie dokumentai buvo pasirašyti. Terminai „Konfederacija“ ar „federacija“ šiuo atveju, pasak jos, tėra tušti „žurnalistiniai štampai“, Baltarusijos „Nasha Niva“ leidiniui teigė N. Eismont.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi