Pasaulyje

2019.09.17 10:03

Greta Thunberg gavo aukščiausią „Amnesty International“ apdovanojimą

atnaujinta 10.03
BNS2019.09.17 10:03

Tarptautinė žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“ pirmadienį skyrė savo prestižiškiausią apdovanojimą – Sąžinės ambasadoriaus premiją – klimato aktyvistei iš Švedijos Gretai Thunberg ir jaunimo judėjimui „Fridays for Future“ už jų darbą pabrėžiant būtinybę imtis skubių veiksmų norint išvengti klimato katastrofos.

16-metė, kuriai leista vienus metus nelankyti mokyklos, sulaukė studentų ovacijų JAV sostinėje įsikūrusiame George'o Washingtono universitete, kur vyko ceremonija.

„Politika, kuri leistų išspręsti šią krizę, šiuo metu tiesiog neegzistuoja“, – pareiškė G. Thunberg, atsistojusi ant pakylos, kad pasiektų mikrofoną. „Būtent todėl kiekvienas iš mūsų turi stengtis iš visų jėgų, kad patrauktume kaltininkus atsakomybėn ir priverstume valdžią turinčius žmones imtis veiksmų“, – pridūrė ji.

Pasak aktyvistės, įteikta premija skirta ne tik jai, bet ir milijonams jaunuolių, nuo praėjusių metų kiekvieną penktadienį dalyvaujančių mokyklų protestuose, įkvėptuose sėdimojo streiko, kurį pernai rugpjūtį prie Švedijos parlamento rūmų pradėjo G. Thunberg.

Dar viena tokia akcija, „Pasaulio klimato streikas“, numatyta penktadienį, kai tūkstančiai Niujorko moksleivių su G. Thunberg priešakyje turėtų užplūsti miesto gatves, o juos palaikyti ruošiasi protestuotojai visame pasaulyje.

Šeštadienį Jungtinių Tautų būstinėje bus surengtas pirmasis Jaunimo klimato forumas, o pirmadienį – Klimato politikos forumas, kurį sušaukė JT vadovas, nes pasaulio didžiausios šalys teršėjos smarkiai atsilieka nuo užsibrėžtų tikslų mažinant šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą.

G. Thunberg pirmadienį pasakė griežtą kalbą apie planetos „naikinimą“ ir masines mirtis, kurias gali sukelti klimato kaita, vandens ir oro užteršimas ir mitybos grandinių naikinimas.

Tačiau ji taip pat užsiminė apie pastebimą „nubudimą“. „Nors jis yra lėtas, tempas palaipsniui didėja, o diskusijų temos keičiasi, – pabrėžė ji. – Pasimatysime gatvėje!“

Paskui šalia jos ant scenos išėjo keli jaunieji amerikiečių aktyvistai. „Jie tiesiog nebegali mūsų ignoruoti!“ – pareiškė 17-metis Jerome'as Fosteris.

„Nesant žmonių nėra ir žmogaus teisių“

Kiek anksčiau „Amnesty International“ generalinis sekretorius Kumi Naidoo naujienų agentūrai AFP sakė, kad organizacija iš pradžių neplanavo šiemet teikti Sąžinės ambasadoriaus premijos, nes praėjusių metų pabaigoje buvo priimtas beprecedentis sprendimas atimti šį apdovanojimą iš Mianmaro faktinės lyderės Aung San Suu Kyi.

Kaip tada nurodė nevyriausybinė organizacija, tai padaryta reaguojant į Aung San Suu Kyi „gėdingą vertybių, už kurias ji kažkada kovojo, išdavystę“ ir „abejingumą“ dėl Mianmaro kariuomenės nusikaltimų prieš rohinjų mažumą.

Visgi K. Naidoo paveikė G. Thunberg ir kitų jaunų aktyvistų įtaka, jų esami ir potencialūs pasiekimai. Jis taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad Jungtinės Karalystės parlamentas paskelbė nepaprastąją padėtį dėl klimato po G. Thunberg susitikimo su britų politiniais lyderiais.

„Šiuo apdovanojimu pripažįstama, kad jie jau padarė kažką, dėl ko daugelis iš mūsų dirbo ištisus dešimtmečius, bet nesugebėjo padaryti; jiems pavyko iš tiesų įkvėpti daug daugiau žmonių“, – kalbėjo K. Naidoo.

„Šie jauni vidurinių mokyklų moksleiviai vaidina labai svarbų vaidmenį šviesdami savo pačių tėvus“, – pridūrė jis.

Pasak K. Naidoo, klimato kaitos problema vis labiau tampa žmogaus teisių klausimu ir yra susijusi su kiekvienu „Amnesty International“ darbo aspektu – pradedant vietinių teisėmis ir baigiant teisių gynėjų gynyba. Jis taip pat pažymėjo, kad pastaruoju metu nužudoma vis daugiau aplinkosaugos aktyvistų.

Be to, „klimato kaita kelia grėsmę net žmonių sugebėjimui egzistuoti šioje planetoje, o nesant žmonių nėra ir žmogaus teisių“, pabrėžė K. Naidoo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.